REKLAMAKono
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 września 2019, 10:20 komentarzy 1

(Fot. materiały prasowe.)

„Wolność nie jest dana raz na zawsze” – przysięga Terytorialsów z Warmii i Mazur w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Dokładnie 80 lat później, 1 września br., słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 200 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Było to już szóste zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach w 2019 r., a drugie w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Uroczystą i pełną emocji przysięgę żołnierze złożyli na Placu Solidarności w Olsztynie, o godzinie 12.00.

Przysięgę w Olsztynie złożyło ponad 200 osób, wśród nich 48 kobiet. Aż 15% żołnierzy to mieszkańcy powiatu iławskiego (Iława, Lubawa, Susz, Nowa Wieś, Zielkowo, Czerlin, Fijewo, Kazanice, Rudniki, Byszwałd, Targowisko Dolne, Ławice, Rożanki) i wielu innych miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego.

Dowódca brygady, zwracając się do swoich żołnierzy, podkreślił, że złożenie przysięgi wojskowej w tak wyjątkowym dniu to powód do dumy, ale i ogromna odpowiedzialność. Dodał, że poprzednicy nie wahali się złożyć największej ofiary własnego życia, abyśmy mogli żyć, pracować i służyć w wolnym kraju. 

„To jednak, co czyni przywołanych poprzedników, bohaterów walki o wolność, wielkich patriotów żywymi, to nie tylko nasza pamięć historyczna, ale prawdziwa identyfikacja z nimi poprzez nasze czyny” – zaznaczył płk Mirosław Bryś, wskazując tym samym swoim żołnierzom misję WOT.

Podczas uroczystości szer. Paulina Rudziewicz, w imieniu wszystkich składających przysięgę, podziękowała dowódcom i instruktorom za zaangażowanie i trud włożony w szkolenie. Zwróciła się również do rodzin i kolegów: 

„Dziękujemy naszym rodzinom za miłość, za wsparcie i za słowa otuchy w trudnych chwilach. Dziś, wracając do domów, pamiętajmy o szlachetnej postawie bohaterów II wojny światowej i o tym, że w czasach wojny nie ma młodości, nie ma normalnego życia. Doceńmy więc dziś naszą wolność”.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 21 tys. żołnierzy. Ponad 2 tys. żołnierzy to Terytorialsi z Warmii i Mazur.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi składający przysięgę 1 września br. to ludzie młodzi. Aż 87% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej. W szkoleniu podstawowym silną grupę tworzą panie, jest ich blisko 23%.

Wśród przysięgających byli przedstawiciele wszelkich profesji, m.in. geodeta, fizjoterapeuta, radca prawny, psycholog, pracownik poczty, technik farmacji, urzędnik skarbowy, pedagog i pracownik lasów państwowych. Przysięgę złożyli nauczyciele, listonosz, stolarz, mechanik, księgowa oraz dyrektor. Dużą grupę przysięgających stanowili uczniowie szkół średnich i tegoroczni absolwenci.

Ponad 25% żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, a 12% pochodzi z powiatu szczycieńskiego. Ponad 13% żołnierzy pochodzi z powiatu elbląskiego, a ponad 1% mieszka w Braniewie. Blisko 15% żołnierzy pochodzi z powiatu iławskiego, a ponad 12% z powiatu lidzbarskiego. Ponad 13% ochotników mieszka w powiecie ostródzkim, z czego połowa to mieszkańcy Morąga. Pozostali przysięgający to mieszkańcy powiatu działdowskiego, nowomiejskiego, nidzickiego, giżyckiego, ełckiego, mrągowskiego i piskiego.


Misja WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach-ochotnikach. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 21 tys. żołnierzy.


Terytorialsi złożyli uroczystą przysięgę. Wielu z nich to mieszkańcy naszego powiatu.

Ilość zdjęć 7

REKLAMANotus_nowa

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Podatnik 1 9 miesięcy temuocena: 71% 

    Za pieniądze podatników chłoptasie bawią się w wojsko i 500+ kasują co m=c .Jak przyjdzie co do czego to pierwski będą spi…..z pola walki zabawki maciarki.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.5321 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)