REKLAMAsuperpolisa
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 września 2019, 16:58 komentarzy 1
Niesamowite znalezisko z czasów II wojny światowej! Wykopali pozostałości czołgu Sherman.

Niesamowite znalezisko z czasów II wojny światowej! Wykopali pozostałości czołgu Sherman.

Wykrywacze metali najczęściej wydają krótkie, rwane sygnały. Takie dźwięki wskazują na to, że prowadząca poszukiwania osoba ma pod stopami raczej drobny przedmiot. Tym razem było zupełnie inaczej. Przesuwany detektor nie milknął, wskazując, że ziemia skrywa coś o długości 6, nawet 7 metrów. 

To był... duży fragment czołgu. Dokładnie Shermana, zniszczonego niedaleko Biskupca podczas działań wojennych w 1945 roku.

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że to najciekawsza wojenna pamiątka, na jaką natknął się dotychczas lokalny miłośnik historii, detektorysta i prezes Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystycznego Gryf Przemysław Witkowski. Na pewno - największa. A jak się właściwie szuka... czołgu?

- Dopisało nam szczęście - nie ukrywa nasz rozmówca. - W minioną sobotę wraz z kolegami ze stowarzyszenia prowadziliśmy poszukiwania, z wykrywaczami metali, na polu pomiędzy Fitowem a Krotoszynami (obie miejscowości w gminie Biskupiec - przyp.red.). To mój detektor wydał przeciągły sygnał. Serce mocniej zabiło, bo według mojego doświadczenia taki sygnał wskazywał na to, że w ziemi jest metalowy element o długości co najmniej 6-7 metrów.

Tak faktycznie było. Oczom poszukiwaczy skarbów historii ukazał się, jak się później okazało, fragment czołgu. 

- To cała boczna ściana Shermana - przybliża szczegóły Przemysław Witkowski, który niezwykłe znalezisko od razu skonsultował z archeologiem Olafem Popkiewiczem. Ten przyjechał natychmiast, bo wystarczyło mu kilka zdjęć, by wiedzieć, że to znalezisko o dużej historycznej wadze. - Dziękuję mu za pomoc, podobnie jak chłopakom ze stowarzyszenia, którzy w upał spędzili na polu 12 godzin, uczestnicząc w badaniu znaleziska i dalszych poszukiwaniach. Wdzięczni jesteśmy także naszym gospodarzom. Mam tutaj na myśli właścicieli gruntu, gdzie dokonaliśmy odkrycia. Mogliśmy liczyć na ich pomoc i wyrozumiałość.

Inspekcja ujawniła na odkrytym fragmencie czołgu pięć dziur po pociskach. W bliskiej okolicy od największego elementu udało się znaleźć jeszcze łuski i fragmenty elektroniki.

Według odkrywców czołg, którego fragment znaleziono, został właśnie tutaj zniszczony. Sherman jest amerykańskim czołgiem średnim, produkowanym w czasie II wojny światowej. Tutaj korzystali z niego Rosjanie, a - według ustaleń detektorystów - pojazd został zniszczony podczas walk z Niemcami w roku 1945, a zatem już pod koniec II wojny światowej.

Niecodzienne znalezisko zainteresowało m.in. ekipę programu "Poszukiwacze historii" Polsat Play. Efekty jej pracy w gminie Biskupiec zobaczymy najprawdopodobniej za około 2 miesiące. 

Niesamowite znalezisko z czasów II wojny światowej! Wykopali pozostałości czołgu Sherman.

Ilość zdjęć 6

abs2

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Goś 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

    Super, nie wiedziałam że mamy taka fajna grupe zorganizowanych poszukiwaczy w gminie ;)

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAMiasto
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAzyczenia2
REKLAMAkomunikaty
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.292 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)