REKLAMAPysk-na_blysk
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 września 2019, 11:27 komentarzy 10

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 2600 złotych, a stawka godzinowa wyniesie 17 złotych.

Rząd na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia. 

Płaca minimalna w 2020 roku 

We wtorek Rada Ministrów ustaliła, że w 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 złotych. To 350 złotych więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2250 złotych), co oznacza wzrost o 15,6 proc. 

Ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia jest wyższa niż wcześniejsza propozycja rządu, która zakładała wzrost minimalnej pensji do poziomu 2450 złotych, a stawki godzinowej do 16 złotych. 

- Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy i utrzymującą się dobrą koniunkturę gospodarczą rząd postanowił o ustaleniu płacy minimalnej na jeszcze wyższym poziomie, właśnie 2600 złotych - wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 17 złotych. 

- Polacy chcą i powinni zarabiać więcej. Podniesienie płacy minimalnej do 2600 zł pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. 

Minister dodaje, że od 2015 r. wynagrodzenie minimalne wrośnie o 850 zł.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Według Ministerstwa Finansów przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w przyszłym roku wyniesie 5227 zł i będzie o 6 proc. wyższe niż przeciętne pensje (prognozowane przez MF) w 2019 roku.  

Płaca minimalna ma stopniowo wzrastać także w kolejnych latach, by na koniec 2023 roku osiągnąć poziom 4 tysięcy złotych, rok wcześniej zaś - 3 tysiące.

MRPiPS/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAmydlarnia

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kiko 10 4 miesiące temuocena: 100% 

  Witam widzę że my Polacy lubimy byc biedni a najbardziej krzyczą ci co teraz zarabiają 4+

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jasio 9 4 miesiące temuocena: 0% 

  Po co iść na studia i się rozwijać, jak na budowie dostanie się 4000 tys. :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bartek 8 4 miesiące temuocena: 100% 

  A chociażby dlatego żeby wiedzieć że "4000 tys" to 4 000 000 zł a nie 4000 zł... :-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 7 4 miesiące temuocena: 100% 

  Ja bym jednak poszedł .... , bo inaczej będziesz głupoty pisał takie jak 4000 tys. zamiast 4 tys.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fort 6 4 miesiące temuocena: 71% 

  Wiele firm zacznie się wycofywać z Polski, ponieważ koszty prowadzenia działalności będą zbyt wysokie, i przeniosą swoje biznesy do innych, tańszych krajów. Takich firm mamy w regionie sporo-to czesto te, które zatrudniają najwiecej pracowników... To jest bardzo duże zagrożenie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prawda 5 4 miesiące temuocena: 100% 

  słuchaj @Forcie , masz zmartwienie , że obce firmy zaczną się wycofywać ??? Pracownicy tych obcych firm często mają AUTENTYCZNE życiowe kłopoty ...a ty piszesz o ,,biznesach , tańszych krajach, regionach , zagrożeniach ??? powodzenia i zdrowia życzymy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Forta 4 4 miesiące temuocena: 100% 

  a kto obce firmy zapraszał do Polski ??? sytuacja,, bo mieli tu tanią siłę roboczą, Wyzysk dziewczyn w supermarketach , sobota, niedziela,,,, A Platforma była za ,, bo pinindzy nie było. takim wyzyskiwaczom , szerokiej drogi życzmy @Forcie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 3 4 miesiące temuocena: 20% 

  jezeli robotnik bedzie wiecej zarabial to bedzie wiecej wydawal bo potrzeby szarej strefy sa duze a tym samym trzeba bedzie wiecej produkowac i sprzedawac co zwiekszy zyski przedsiebiorcow bo tak dziala [ zachod ] i nikt z przedsiebiorcow nie placze bo pracownikow trzeba godnie wynagradzac i szanowac

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marek 2 4 miesiące temuocena: 80% 

  Ciekawe , czy będziesz zadowolony jak Twoje koszta życia mocno wzrosną i będziesz płacił np 30 zł za chleb , zastanów się człowieku co piszesz , bo ekonomia to chyba nie Twoja domena

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 1 4 miesiące temuocena: 95% 

  Kaczyński do przedsiębiorców: "jeśli nie potraficie prowadzić działalności w warunkach, jakie narzuca wam państwo to znaczy, że się do prowadzenia tej działalności nie nadajecie". Przedsiębiorcami są również osoby prowadzące małe, jednoosobowe działalności. Pamiętajmy o tym 13.10

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd3
REKLAMAwalentynki
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5706 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)