REKLAMAMartex
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 listopada 2019, 15:24 komentarzy 19
Na zdjęciu Krzysztof Przybylski, który uratował trzech niedoszłych topielców i wczorajsza interwencja służb nad zatoką Kraga na Jezioraku.

Na zdjęciu Krzysztof Przybylski, który uratował trzech niedoszłych topielców i wczorajsza interwencja służb nad zatoką Kraga na Jezioraku. (Fot. KP PSP NML/KP PSP w Iławie.)

Ratownikiem się jest, a nie tylko bywa. Udowodnił to swoją postawą Krzysztof Przybylski. Mieszkaniec Boreczna w gminie Zalewo i druh w tutejszej jednostce OSP, będący też zawodowym strażakiem pełniącym służbę w nowomiejskiej PSP, widząc, jaki dramat rozgrywa się na Jezioraku, nie wahał się ani chwili. To on, stojąc po szyję w lodowatej wodzie, rzucał niedoszłym topielcom koło i linę.

Wracamy do opisywanej już na infoilawa.pl interwencji lokalnych służb ratunkowych, podjętej wczoraj (13 listopada) nad zatoką Kraga nad Jeziorakiem, pomiędzy miejscowościami Urowo i Boreczno.

- Dyżurny iławskiej straży otrzymał zgłoszenie o trzech mężczyznach znajdujących się w wodzie. Sytuacja była groźna, ponieważ do wywrócenia się łódki z trzema amatorami wędkowania musiało dojść jakiś czas wcześniej. Mężczyźni wzywali pomocy, jednak bardzo szybko opadali z sił - relacjonuje st. kpt. Krzysztof Rutkowski, oficer prasowy KP PSP w Iławie.

Na miejsce zdarzenia wyjechały zastępy iławskiej JRG oraz pobliska jednostka OSP Urowo. Przypadkiem znalazł się tam również mł. ogn. Krzysztof Przybylski. Dyspozytor na co dzień pełniący służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim właśnie wracał po pracy do domu. Mieszka w Borecznie w gminie Zalewo.

- Zauważył stojący nad brzegiem jeziora, na sygnale, samochód straży pożarnej - jak się później okazało, jednostki OSP z Urowa - opowiada st. kpt. Krzysztof Szałkowski, zastępca komendanta powiatowego nowomiejskiej PSP. 

To widok, obok którego Krzysztof Przybylski nie potrafił przejechać obojętnie. Zatrzymał prywatny samochód i po rozpoznaniu sytuacji przystąpił do udzielania pomocy wychłodzonym wędkarzom, wciąż czekającym na ratunek w jeziorze, przy łodzi. 

Wiedząc o wypłaszczeniu na dnie jeziora, strażak wszedł do akwenu na dość dużą odległość od brzegu, by stamtąd - stojąc po szyję w zimnej wodzie - rzucać znajdującym się w opłakanym położeniu młodym mężczyznom linę i koło.

W ten sposób udało się wyciągnąć poszkodowanych na brzeg, Strażacy natychmiast umieścili wędkarzy w swoim aucie i do czasu przyjazdu zespołów ratownictwa medycznego udzielali pomocy medycznej. Dwóch mężczyzn z oznakami znacznej hipotermii zabranych zostało do iławskiego szpitala, jeden zaś odmówił udzielenia mu pomocy medycznej.

Jak dodaje st. kpt. Krzysztof Szałkowski, Komendant PSP w Nowym Mieście Lubawskim będzie wnioskował o wyróżnienie bohaterskiego funkcjonariusza. Mł. ogn. Krzysztof Przybylski służbę pełni od około 10 lat. W tym czasie dał się poznać jako strażak z wielkim zaangażowaniem i pasją do sportu. Mieszkaniec Boreczna jest też aktywny społecznie. Jest m.in. radnym Rady Miejskiej w Zalewie.

REKLAMATom-bet

19Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Wędkarz 19 7 miesięcy temuocena: 93% 

  Mamy wielu oddanych społeczników których nie zauważamy,albo nie chcemy zauważać. Poświęcają swój prywatny czas, zdrowie a nawet życie i są nie doceniani. Natomiast też są tacy którzy potrafią stać z boku i krytykować, za darmo nie kiwną przysłowiowym palcem i chyba jest teraz ich większość. Bardzo to przykre !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czekamy 18 7 miesięcy temuocena: 89% 

  ~Sołtys~ poniżej pyta jaki to bohater ? o zgrozo ! sołtysie ! facet uratował ŻYCIE ryzykując własnym / w tak zimnej wodzie o zawał nietrudno / a ty sołtysie piszesz o jego obowiązkach..pochwal się zatem swoimi osiągnięciami bohaterze. Iława czeka, my czekamy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szu 17 7 miesięcy temuocena: 80% 

  Popieram prawy prosty. Tak jest w tych pier.....nych służbach gdzie ci pseudo komendanci nie szanują zwykłych mundurowych. Tylko ogrzać się w blasku flszy i kamer.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~arek 16 7 miesięcy temuocena: 50% 

  Te mieszcze wędkarstwa to trzeźwe były?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Soltys 15 7 miesięcy temuocena: 21% 

  Pytam się jaki to jest bohater, jest to praca tego Pana za którą ma płacone.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bacia 14 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Mamy sołtysów. ......większość pilnuje swoich interesów niszcząc przy tym mienie publiczne. .... bezkarnie , pobierając jeszcze dodatkowo społeczne pieniądze. Zgroza!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~j 13 7 miesięcy temuocena: 86% 

  Nie ma płacone bo to strażak ochotnik czyli społecznik. Poczytaj sobie o tych strukturach i może zasilisz ich szeregi pamiętając, że za darmo. Stać cię - wątpię. Szacunek dla strażaka ochotnika.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no tak 12 7 miesięcy temuocena: 85% 

  szkoda , że mamy takiego sołtysa jak ty. sołtysowanie w twoim przypadku powinno się zakończyć za samo głupie gadanie,,, i za pieniędzy pobieranie, które masz płacone za sołtysowanie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zalewiak 11 7 miesięcy temuocena: 79% 

  Ty soltys ciekawe czy sam bys wskoczyl do zimnej wody? On byl po sluzbie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alvaro 10 7 miesięcy temuocena: 22% 

  ''...........jeden zaś odmówił udzielenia mu pomocy medycznej.'' hahahahahha! Pewnie był bez ubezpieczenia! Albo tak mu zycie mocno zagrażało w tej wodzie,że odmówił pomocy wytarł się w ręcznik i gra muzyka a Wy Dajcie spokój koloryzujecie..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~twoje hahaha, nie na miejscu 9 7 miesięcy temuocena: 86% 

  ciekawe ~ Alvaro~ jak ty trzymając się kurczowo tej łódki..... byś koloryzował .... na brązowo ? na żółto ? czy jeszcze inaczej ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawy prosty 8 7 miesięcy temuocena: 69% 

  Bohaterowi Mł. ogn. Krzysztofowi Przybylskiemu należy się nagroda pieniężna i medal za bohaterstwo. A jak będzie to czytajcie: 1000 zł dla szefa gdzie służy Przybylski; 500 zł dla kierownika zmiany gdzie służy Przybylski; 200 zł dla zmoczonego Przybylskiego. Ja tego nie wymyśliłem, tak bywało...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bojar 7 7 miesięcy temuocena: 73% 

  Brawo, wraca wiara w ludzi!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wędkarz popijający;) 6 7 miesięcy temuocena: 57% 

  To OSP tam już była i tak stali i się patrzyli ????nikt się nie chciał zamoczyć??a gdyby nie jechał jeszcze z pracy to po ptokach....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prawda 5 7 miesięcy temuocena: 67% 

  ~ wędkarzu ~ popijaj więc dalej !!! pomogłeś ??? pewnie nie !!! więc dlaczego krytykujesz ludzi , którzy próbowali ratować, kiedyś sam możesz być w potrzebie. i wtedy może docenisz ile jest warta pomoc.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Brawo!!! 4 7 miesięcy temuocena: 83% 

  I takich ludzi powinno się wynagradza!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wanda 3 7 miesięcy temuocena: 89% 

  Piękna postawa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 2 7 miesięcy temuocena: 89% 

  Świetna robota, szacunek!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8714 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)