REKLAMABiuro
Paszynin2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 listopada 2019, 11:04 komentarzy 11

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Zamieszkała w Kazachstanie trzyosobowa polska rodzina chciałaby osiedlić się w Iławie. Pracownicy miejscowego urzędu dowiedzieli się o tym z wiadomości e-mail, jaka w tym tygodniu dotarła w tej sprawie do iławskiego magistratu.

Przeprowadzić się z Kazachstanu do Polski, a dokładnie do Iławy, chciałby pan Aleksander wraz z żoną i córką, o czym rodzina informuje we wspomnianej korespondencji.

Podstawa prawna dla udzielenia rodzinie polskiego pochodzenia w takiej sytuacji pomocy przez iławski samorząd już istnieje. To niezrealizowana dotychczas uchwała Rady Miejskiej w Iławie z dnia 27 lutego 2017 r. w sprawie zaproszenia rodziny polskiego pochodzenia do osiedlenia się na terenie Gminy Miejskiej Iława. Mowa jest w niej o jednej rodzinie polskiego pochodzenia z Kazachstanu, której miasto zobowiązało się zapewnić jeden lokal mieszkalny z mieszkaniowego zasobu gminy, a ponadto pomoc społeczną do czasu usamodzielnienia się. Z tym, zdaniem burmistrza Iławy, nie powinno być problemu.

- Pan Aleksander jest kierowcą, posiadającym wszelkie kategorie, zaś jego żona - ekspedientką. Myślę, że nie mieliby w Iławie kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia - komentuje Dawid Kopaczewski, który informuje, iż ratusz obecnie sprawdza, jakie wsparcie z przeznaczeniem na pomoc repatriantom może otrzymać gmina ze środków ministerialnych.

Jak wynika z informacji od byłego burmistrza Adama Żylińskiego, Iława ma już pewne doświadczenia związane z repatriacją i są one pozytywne - w latach 90-tych iławski samorząd sprowadził do Iławy dwie spokrewnione ze sobą rodziny, które dobrze się tutaj zasymilowały. Jednocześnie trudno nie zauważyć, że uchwała iławskiej rady dotycząca ściągnięcia jednej kolejnej rodziny nie doczekała się realizacji już prawie 3 lata. Jak tłumaczył podczas jednego z posiedzeń Adam Żyliński, to dlatego, że sytuacja od lat 90-tych diametralnie się zmieniła - o wiele mniej jest teraz rodzin zainteresowanych osiedleniem się na stałe w Polsce.

Czy projekt powiedzie się w przypadku rodziny, która w tym tygodniu skontaktowała się z iławskim urzędem, czas pokaże.

REKLAMAmydlarnia

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~CP 11 miesiąc temu

  W/g A.Żylińskiego sytuacja od lat 90-tych diametralnie się zmieniła - o wiele mniej jest teraz rodzin zainteresowanych osiedleniem się na stałe w Polsce. Ciekawe dlaczego? Czy im się tam polepszyło, czy nie chcą przyjężdżać do PL ze względu na sytuację polityczno-gospodarczą tutaj panującą?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~On xyz 10 miesiąc temuocena: 70% 

  Owszem pomoc ale nie dac wezystkiego pod nos. U nas tez ludzie maja ciezko i kto im pomaga????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mikesz 9 miesiąc temu

  TAK LEPIEJ SCIAGAC ETIOPCZKÓW ????.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~molek 8 2 miesiące temuocena: 44% 

  Można zrobić wymianę - Problematyczną patologię z iławskich kamienic za polaków z kazachstanu. Wyjdzie sąsiadom na dobre, przynajmniej iławskim, bo tym na wschodzie od razu wysłać oficjalne pismo z kondolencjami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~droga wolna 7 miesiąc temuocena: 77% 

  "molku" są inne wspaniałe planety we Wszechświecie. Czy masz jakiś nakaz mieszkania w Iławie? w towarzystwie jakiejś problematycznej patologii ??

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łukasz Iławianin 6 2 miesiące temuocena: 53% 

  Kopaczewski jak zawalisz tą sprawę to na głosy mojej 4 osobowe rodziny możesz zapomnieć . Pomagajmy pomagać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pomagajmy, ale ... 5 miesiąc temuocena: 100% 

  rodzina czteroosobowa , czyli 4 głosy, do tego ze 3 trzy głosy obok , razem około dziesięciu,,, nie strasz siłą kilku głosów, ŁUKASZU, bo ani Burmistrz , ani Iławiacy TAKIEJ siły się nie obawiają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Narodowiec - wiecie jaki 4 2 miesiące temuocena: 19% 

  Przypomnijmy , że to jest efekt nacisku zm te sprawę lokalnego Ruchu Narodowego !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Co to się Panie wyprawia! 3 miesiąc temu

  Narodowiec to mi się kojarzy z osobnikiem świętującym urodziny Fuhrera, atakującym LGBT i uchodźców, bezmyślnie katolickim i obrywającym po łbie od narodowców rosyjskich.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Narodowiec. Ten sam 2 2 miesiące temuocena: 25% 

  Chociażby w Lutym tego roku na sesji rady miasta przedstawiciel RN przypominał o niezrealizowanej uchwale. Mozna o tym przeczyatac tutaj na info iława. Wystarczy się wysilać i poszukać. Prawda jest taka, że gdyby nie tamto wystąpią to prawdopodobnie Iławski ratusz nie podjalby kolejnych niezbędnych kroków.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie wiesz jaki 1 2 miesiące temuocena: 88% 

  Narodowcu ,, ale w artykule powyżej czytam , że pracownicy miejscowego urzędu dowiedzieli się o tym z wiadomości e-mail, jaka w tym tygodniu dotarła w tej sprawie do iławskiego magistratu. To jak naciskał i kogo nacikał I jak długo naciskał lokalny RN , skoro Urząd otrzymał maila dopiero w tym tygodniu // czyli kiedy ??? dzisiaj mamy czwartek 21.11.2019 r.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApalac2
REKLAMAwalentynki
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9006 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)