REKLAMAPatrz
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 grudnia 2019, 12:40 komentarzy 1

(Fot. powiat-ilawski.pl.)

Kilkudziesięciu nauczycieli  języków obcych ze szkół Powiatu Iławskiego miało niezwykłą okazję uczestniczyć w wykładzie dr hab. Jacka Pyżalskiego. Temat dotyczył trudnych sytuacji w klasie i relacji nauczyciel-uczeń. Można było wysłuchać wielu cennych rad i uwag oraz dostrzec detale, które pomogą stworzyć relację nawet z najtrudniejszym uczniem.

Jacek Pyżalski przyjechał do Iławy na zaproszenie Łukasza Rumińskiego, nauczyciela języka angielskiego z Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie, w ramach współpracy Programu English Teaching, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. I m.in. programowi English Teaching poświecono wiele uwagi i zachęcono nauczycieli do aktywności. Od września 2019 roku w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku  w Iławie realizowany jest projekt „Zapytaj Amerykanina”. Inicjatorem, opiekunem i realizatorem projektu jest właśnie Łukasz Rumiński, który od 5 lat jest jednocześnie ambasadorem English Teaching (to grupa nauczycieli-liderów, którzy szczególnie zaznaczyli w nim swoją obecność; realizowali ciekawe, innowacyjne projekty).

Kluczem do sukcesu jest stworzenie relacji z uczniem

W ramach współpracy Programu English Teaching, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności udało się zaprosić do Iławy dr hab. Jacka Pyżalskiego. Niezwykle ciekawy wykład wygłoszony był w atmosferze luźnej rozmowy z grupą, bazował na realnych przykładach z życia, których gość Portu miał bardzo dużo. Zwrócił uwagę na fakt, że najważniejszą sprawą w  kontakcie uczeń – nauczyciel nie jest wcale liczba ukończonych kursów przez pedagoga, działanie według procedur i schematów, tylko stworzenie relacji z uczniem. Udowodnił on, że nawet z najtrudniejszym uczniem, grupą uczniów, czy też całą klasą można dojść do porozumienia, stosując odpowiedni klucz i metody. Kardynalnym błędem jest zaś stosowanie jednego klucza przed długi czas, kiedy jest jasne, że on nie działa – tzw. zasada pęku kluczy. Zwrócił także uwagę na detale, które tworzą całość tej relacji. Uczulił nauczycieli na nie i pokazał, że brak wrażliwości na tym polu, stawianie się nad uczniem i udowadnianie mu, że przegra w „starciu” z nauczycielem, daje opłakane skutki w obie strony i jest drogą donikąd. Podsumowując, według Jacka Pyżalskiego, umiejętność stworzenia relacji z uczniem jest sztuką nadrzędną  i najbardziej pożądaną, jest drogą do sukcesu dla ucznia i dla nauczyciela.

Kim jest dr hab. Jacek Pyżalski?

Dr hab. Jacek Pyżalski to postać nietuzinkowa. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Obecnie adiunkt na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi – w Krajowym Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy. Mediator sądowy. Autor licznych publikacji. Trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań. Jest on autorem wielu publikacji. Najnowsza książka będąca zarazem monografią habilitacyjną ukazała się w marcu 2012 r. – „Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży”.

(M.Rogatty)
www.powiat-ilawski.pl 

To były 3 godziny mądrej rozmowy. Dr hab. Jacek Pyżalski w Porcie Śródlądowym w Iławie.

Marek Borkowski, przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego był obecny podczas wykładu dr. hab. Jacka Pyżalskiego (na zdjęciu z prawej strony), podziękował gościowi za przybycie i wręczył drobny upominek w imieniu władz Powiatu Iławskiego.

Łukasz Rumiński opowiedział o swoim rocznym pobycie w Chinach, gdzie był nauczycielem.

Nauczyciele z uwagą wysłuchali wykładu.

REKLAMATom-bet

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Nauka 1 6 miesięcy temuocena: 76% 

    O czym tu dyskutować jak żeścic uczniom dali większe prawa jak nauczycielom uczeń może udeżyć odwrotnie nawet nie masz się bronić

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5369 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)