REKLAMApluszak
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 grudnia 2019, 11:44 komentarzy 14
Na zdjęciu protest uczniów iławskiej

Na zdjęciu protest uczniów iławskiej "Budowlanki" z 12 grudnia. (Fot. Archiwum własne.)

W odpowiedzi na zapytanie portalu www.infoilawa.pl Kuratorium Oświaty w Olsztynie nie zgłosiło żadnych zastrzeżeń dotyczących decyzji o zamknięciu na czas przerw furtek Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie. Organ sprawujący nad szkołami nadzór merytoryczny nie zapowiedział też w tej sprawie żadnej interwencji, pozostawiając decyzje w rękach dyrekcji placówki.

Nadeszło stanowisko Kuratorium Oświaty w Olsztynie w sprawie zamkniętych podczas przerw furtek ogrodzenia iławskiej "Budowlanki", uniemożliwiających młodzieży opuszczanie terenu szkoły w tym czasie. Dyrekcja szkoły wprowadziła to w grudniu, motywując swoją decyzję głównie troską o bezpieczeństwo młodzieży, od września bardzo tłumnie opuszczającej teren szkoły podczas przerw. "Budowlanka" nie ukrywała też, że napływają liczne skargi: na młodzież w dużych grupach palącą papierosy, albo blokującą, podczas przechodzenia wielu osób przez przejście dla pieszych, ruchu na tutejszym "małym rondzie".

Uczniowie którzy nie zgadzali się z taką decyzją zaprotestowali 12 grudnia. Przed szkołę wyszło wtedy, w geście sprzeciwu wobec decyzji dyrekcji, około 100 uczniów spośród 900 uczęszczających do "Budowlanki". 

Argumenty obu stron były już na infoilawa.pl przytaczane. Nowością w sprawie jest stanowisko Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Organ nadzoru merytorycznego stanął murem za dyrekcją. W stanowisku, podobnie jak wśród najważniejszych argumentów dyrektor "Budowlanki" Elżbiety Gościńskiej, kluczowym słowem jest bezpieczeństwo.

- Dyrektor w szczególności wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę, zgodnie z [...] Ustawą [...] Prawo oświatowe - podnosi Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski. - Ponadto [...] rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej [...] w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach [...] wskazuje, że to dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę poza jej obiektami.

W stanowisku wicekurator powołuje się też na statut Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie.

- Określa [on] zadania szkoły w zakresie bezpieczeństwa uczniów, ochrony ich zdrowia od chwili wejścia do szkoły do momentu jej opuszczenia. Zgodnie ze statutem to dyrektor decyduje o miejscu przebywania uczniów w czasie pobytu w szkole, a także o tym, jaki jest porządek i organizacja zajęć - napisał Wojciech Cybulski.

Kuratorium zatem decyzję o omawianej zmianie pozostawia całkowicie w gestii dyrekcji szkoły.

REKLAMATom-bet

14Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Gall Anonim 14 ponad rok temuocena: 50% 

  Wprowadzając zakazy dyrekcja szkoły budzi niechęć i negatywne nastawienie do siebie. Poza tym co z bezpieczenstwem uczniow w razie np. pozaru? Widze ze PRL wraca. Uczniów powinno się edukować o dokonywaniu słusznych wyborów. Zakazy rodzą bunt. Takie statuty nie przeszłyby chociażby w kraju w którym mieszkam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 13 ponad rok temuocena: 33% 

  odrobiłeś już lekcje?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 12 ponad rok temuocena: 57% 

  wszyscy którzy byli nieobecny na lekcjach podczas "protestu" powinni dostać nagany na końcowych świadectwach. guwniarstwu się w głowach poprzewalalo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wtf 11 ponad rok temuocena: 71% 

  Ryba psuje się od głowy, a głowa nadal jak gdyby nigdy nic, nadal w chmurze dymu, tylko w bloku C, bo to podobno już nie szkoła, a nie miało być już dymu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DoKlas 10 ponad rok temuocena: 81% 

  Do klasy dzieciaki a nie udawać "dojrzałych" paląc fajki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Semja 9 ponad rok temuocena: 59% 

  Brawo dla kuratorium, brawo dla budowlanki. Ani kroku w tył.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zaniepokojony 8 ponad rok temuocena: 93% 

  Tak samo powinno być w Mechaniku Wystarczy zmienić statut szkoły i pozamiatane

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 7 ponad rok temuocena: 50% 

  idźcie do łazienki na samej gorze to zobaczymy czy takie warunki higieniczne są

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 6 ponad rok temuocena: 54% 

  idźcie do łazienki na samej gorze to zobaczymy czy takie warunki higieniczne są

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wu 5 ponad rok temuocena: 45% 

  Ty Bart chyba nigdy do szkoły nie chodziłeś. A jak to napewno byłeś grzeczny jak baranek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Johnny 4 ponad rok temuocena: 67% 

  Jeśli ktoś myśli, że zmieni Budowlankę to chyba buja w obłokach :D Lata lecą pokolenia mijają a Budowlanka cały czas taka sama :D Może to i dobrze ... :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 3 ponad rok temuocena: 36% 

  Rondo i tak stoi. (po za tym to nie nasza wina, że szkoła jest umiejscowiona w takim miejscu, a no i przecież jak uczniowie kończą lekcje i wychodzą ze szkoły to także blokuką rondo XD) Młodzież z innych szkół i tak pali pod blokami. I się was teraz pytam po co to, żeby nauczyciele musieli się ubierać i nawet jak jest mróz stać na dworze i każdego pilnować. Trochę bezsens. Szczerze to im współczuję, że muszą tam stać, marnują tylko czas i zdrowie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bart 2 ponad rok temuocena: 79% 

  Brawo. W głowach się poprzewracało uczniakom.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Otwarta głowa 1 ponad rok temuocena: 62% 

  Ok boomer

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4517 sekundy