REKLAMAWardrom
REKLAMAspołem
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 stycznia 2020, 09:26 komentarzy 9

(Fot. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego.)

O tym, co czeka samorząd województwa w nowym, 2020 roku rozmawiamy z przewodniczącą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Bernadetą Hordejuk.

Pani Przewodnicząca, jak ocenia Pani miniony rok z perspektywy Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego? 

- Był to na pewno rok zmian. Radni sejmiku województwa mają za sobą pełen rok pierwszej kadencji według nowego prawodawstwa. Nowe przepisy dotyczące samorządu terytorialnego, obok 5-letniej kadencji, wprowadziły między innymi obowiązek transmisji obrad, a głosowania na sesjach odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Funkcjonuje także Komisja Petycji, Skarg i Wniosków. Myślę, że dobrze wywiązaliśmy się z wymogów, jakie wprowadziła nowa ustawa. Powitaliśmy też nową koleżankę, która zajęła miejsce byłego radnego, a obecnie posła na Sejm RP. 

Koniec roku to nie tylko czas podsumowań tego, co wydarzyło się w ciągu minionych dwunastu miesięcy, ale również planowanie działań na rok kolejny. Jak według Pani będzie on wyglądał?

- W 2020 nie zabraknie problemów, z którymi trzeba będzie się zmierzyć.  Będą to problemy finansowe, związane z oświatą, gospodarką śmieciową, malejącymi dochodami, ale i wzrostem cen energii. Każdy samorząd uderzą zmiany w przepisach o podatku PIT. Obniżenie stawki podatkowej z 18 na 17 proc., podwyższenie kosztów uzyskania przychodu i wprowadzenie zerowej stawki podatkowej dla osób poniżej 26. roku życia - to zmiany, które samorząd odczuje najbardziej.

Na ostatniej sesji sejmiku przyjęliście Państwo budżet na rok 2020, nawet radni klubu PiS nie byli przeciwni. Chyba nie będzie tak źle?

- Uchwalenie budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego na rok 2020 to zasługa wszystkich organów samorządu województwa, w tym pani skarbnik, która na tym stanowisku jest niespełna rok. Jest to trudny budżet, ale nie rezygnujemy w nim z inwestycji. Zapewniliśmy też środki na bezpieczeństwo, kulturę i ochronę zdrowia w regionie. Oczywiście działania władz centralnych poprzez nowe regulacje prawne pozbawiły samorząd województwa znacznych dochodów, co niestety odbije się na mieszkańcach. Władze Olsztyna już zrezygnowały m.in. z dopłat na żłobki niepubliczne. My na szczęście nie stoimy przed takim dylematem. Włożyliśmy dużo trudu w to, żeby polityka rządu w zakresie samorządu była jak najmniej dotkliwa dla mieszkańców. Projekt uchwały budżetowej na 2020 rok pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa, to była dla nas jedna z oznak, że kierunek naszych działań był słuszny.  

A czym będzie zajmował się Sejmik Województwa w 2020 roku?

- Jednym z ważniejszych tematów będzie podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia aktualizacji "Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2030". To bardzo ważny dokument, który wyznacza kierunki rozwoju województwa, ale także brany jest pod uwagę przy rozdzielaniu środków unijnych. W kwietniu poznamy "Informację o stanie Bezpieczeństwa Publicznego w Województwie Warmińsko-Mazurskim w roku 2019". Ważnym punktem będzie także udzielenie Zarządowi Województwa absolutorium z tytułu wykonania budżetu Województwa za 2019 rok. To tylko kilka z bardzo wielu tematów. Na pewno radni województwa będą mieli co robić. Pierwsza sesja sejmiku już 18 lutego.  

W tym roku przypada 30 rocznica wyborów samorządowych w Polsce. Jest co świętować?

- Oczywiście. W Polsce pierwsze wybory, których celem było ustanowienie samorządów terytorialnych, odbyły się 27 maja 1990 roku. Były one jedną z konsekwencji wynikających ze zmian politycznych oraz gospodarczych zachodzących w Polsce po 1989 roku, a zwłaszcza Ustawy o samorządach gminnych z dnia 8 marca 1990 roku. Wybory te, oprócz bycia pierwszymi rzeczywiście demokratycznymi od 1945 roku, stanowiły także kolejny krok w kształtowaniu nowej, wolnej Rzeczpospolitej. Mimo iż samorząd jest obecnie w trudnej sytuacji, to bez tych zmian wszystko, co udało się osiągnąć przez te 30 lat, nie byłoby możliwe. To piękna rocznica. Warto wyciągnąć wnioski z historii i zastanowić się, jak możemy ulepszyć pewne mechanizmy, by służyły nam na przyszłość.

Bernadeta Hordejuk
E-mail: bernadeta.hordejuk@warmia.mazury.pl.
Zapraszamy także na profil facebookowy: https://www.facebook.com/bernadetahordejuk/.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

REKLAMANAJLAK

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~???? 5 11 miesięcy temuocena: 100% 

  A CO TO ????????????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no tak 4 ponad rok temuocena: 100% 

  sejmik zapracowany , bo pierwsza sesja JUŻ 18 lutego !!! a kasa dla sejmikujących pewnie wpływa systematycznie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~siok 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

  ależ sejmik zapracowny , bo pierwsza sesja JUŻ 18 -ego lutego .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxl 2 ponad rok temuocena: 100% 

  a co jeszcze dużo rodziny do obstawienia na stanowiska?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~samorządowiec 1 ponad rok temuocena: 80% 

  Znam te Panią i nie dam się nabrać na to co mówi...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andy 0 ponad rok temuocena: 0% 

  Znalazł się samorządowiec. Jakoś w przestrzeni publicznej Cię nie widać. Obyś miał jako samorządowiec tyle energii co Ta pani. Znam tę Panię od lat. I tak nie masz takich jaj jak ona.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agata -1 ponad rok temuocena: 17% 

  Bardzo interesujący wywiad

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMABiuro
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmatematyka
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.369 sekundy