REKLAMAMeble
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 stycznia 2020, 20:43 komentarzy 10

(Fot. Organizator.)

W niedzielę, 19 stycznia przed iławski ratusz miejski przybyło 34 biegaczy i rowerzystów, by wspólnie, iławskimi ścieżkami rowerowymi, przemierzyć dystans 10 kilometrów. Okazją ku temu był organizowany drugi rajd dedykowany pamięci zamordowanego w 2019 roku Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

Poniżej relacja z tego wydarzenia, przygotowana przez jednego z organizatorów, iławianina Krzysztofa Zakretę.

„Biegacze i Rowerzyści przeciw Nienawiści” - drugi iławski rajd pamięci zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza już za nami.

Ilość zdjęć 20

Przybyli z Brodnicy, Radomna i Iławy biegacze i rowerzyści przeszli do „galerii jazzowej”, w której to w roku ubiegłym pogrążeni w smutku iławianie pod zdjęciem Pawła Adamowicza składali kwiaty i zapalali znicze. Po powitaniu uczestników przewodnik turystyczny PTTK Dariusz Paczkowski przedstawił zgromadzonym życiorys Pawła Adamowicza, a Krzysztof Zakreta powiedział:

Tydzień temu mieszkańcy Iławy nadzwyczaj szczodrze dzielili się dobrem, wspierając sercem, czynem i darem Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, która zagrała dla naszych dzieci, wspierając medycynę zabiegową. Bo pomaganie jest dziecinnie proste. Tak działo się w tysiącach polskich i zagranicznych miejscowości. Tak również działo się w roku ubiegłym.

„Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. Na ulicach, placach Gdańska wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie” – powiedział Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i po tych słowach został ugodzony nożem w serce, w momencie wielkoorkiestrowego światełka do nieba.

Wielogodzinna walka lekarzy o życie Prezydenta Pawła Adamowicza nie powiodła się. W poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku o godzinie 13.30 Prezydent Gdańska zmarł. [...]

Jak nauczał nas papież, święty Jan Paweł II, Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim. Wokół nas tyle słów, gestów i obrazów nienawiści [...]

Jestem Polakiem wrażliwym na los mojej Ojczyzny. Róbmy wszystko, aby stworzyć opartą na solidarności i tolerancji wspólnotę bez nienawiści [...].

Tak jak przed rokiem w obliczu tego morderstwa wołamy – obudźcie się, Polacy! Obudź się, Polsko! Dokąd zmierzamy? 

Biegacze i rowerzyści przeciw nienawiści! 

Pani Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała do uczestników:

Dzień dobry, trzymam za Was kciuki, to wspaniała inicjatywa. Pozdrawiam biegaczy i rowerzystów. 

Następnie pod zdjęciem Pawła Adamowicza pamiątkową świecę zapalił najstarszy uczestnik, rowerzysta Franciszek Wcisła (77 lat) i pomysłodawca rajdu Krzysztof Zakreta. O godzinie 10.10 do startu dał sygnał biegacz Michał Kołecki, który kilka dni wcześniej zaproponował udział biegaczy w rajdzie. Spod „galerii jazzowej” w słońcu i przy 2°C wystartowało 4 biegaczy: Michał Kołecki, dwóch z „Radomno Biega” i Joanna Kwiatkowska z pieskiem „Łatką” oraz 30 rowerzystów. Po pokonaniu 10 kilometrów trasą: ratusz miejski, Aleja Pojednania, ul. Konstytucji 3-go Maja, Mickiewicza, Królowej Jadwigi, Niepodległości, bulwar nad Iławką, Aleja Jana Pawła II, ul. Dąbrowskiego i Lipowy Dwór, bulwar nad Jeziorakiem i ul. Niepodległości, o godzinie 10.55 uczestnicy dotarli do miejsca startu. Biegacze i rowerzyści podziękowali sobie nawzajem, szczególnie najmłodszemu uczestnikowi Ksaweremu Kressinowi (8 lat), organizatorom rajdu i po pamiątkowym zdjęciu umówili się na 3. rajd dedykowany pamięci zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który odbędzie się w niedzielę, 17 stycznia 2021 roku.

Krzysztof Zakreta/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: organizatorzy. 

REKLAMAwardrom2

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Zdzichu 8 9 miesięcy temuocena: 67% 

  Elyta iłaffki... Śmiechu warte. Rajd pamięci oszusta i aferzysty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no tak 7 9 miesięcy temuocena: 44% 

  rowerzyści mogli jeszcze Biedronia, wraz z jego damą zaprosić do tego pedałowania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oj, nieładnie 6 9 miesięcy temuocena: 20% 

  Jak tak możecie pisać nieładnie o ulubionym ministrancie księdza Janowskiego, oj!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Antypeło 5 9 miesięcy temuocena: 48% 

  Żenada hahaha.... Tylko proste ludziki z Peło potrafią czcić człowieka który niczym szczególnym nie zasłynął a jedynie potrafił wyprzedać za grosze przedsiębiorstwa które powinny służyć gdańszczanom. Niech ktoś wspomni ile to pan książę Adamowicz miał mieszkań i ile kont bankowych a o ukrywanych tam pieniądzach już nie wspomnę. Wstyd i wielka szkoda że pan Dariusz miesza swe dobre imię z błotem lub (...) jakim są złodziejskie osobliwości z peło.

  Edytowany: 9 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stara pierda 4 9 miesięcy temuocena: 52% 

  Adamowicz to był mafioso i aferzysta. Oszust pospolity. Na rowerkach ludzie jego pokoroju.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młoda Pierda 3 9 miesięcy temuocena: 35% 

  Liczba kancelarii walcząca o Lafala wynosi ZERO

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bolo 2 9 miesięcy temuocena: 47% 

  Znów Paczkowski te człowiek (...) brakuje tylko Młotka (...).

  Edytowany: 9 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Izabela 1 9 miesięcy temuocena: 50% 

  Brawo Wy :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6056 sekundy