REKLAMAsuperpolisa
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 lutego 2020, 09:04 komentarzy 1
Motanki w tej formie pojawiły się po raz pierwszy w Iławie w ubiegłym roku w styczniu.

Motanki w tej formie pojawiły się po raz pierwszy w Iławie w ubiegłym roku w styczniu.

Przygotowany w porcie śródlądowym stół został zapełniony do ostatniego miejsca! Zorganizowane przez Stowarzyszenie "W Kręgu" sobotnie warsztaty, podczas których można się było nauczyć dawnej ludowej sztuki motania, a także zgłębić swoją wiedzę na temat święta Gromnicy, cieszyło się dużym zainteresowaniem iławian.

Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie przyciągnęło zainteresowanych w różnym wieku.

- Dlatego możemy dumnie powiedzieć, że motanki były kolejnym wydarzeniem zorganizowanym przez Stowarzyszenie "W Kręgu", które połączyło pokolenia we wspólnej zabawie i odkrywaniu folkloru, czy tradycji ludowej - mówi Emrys Kosek, współzałożyciel "W Kręgu".

Wydarzenie rozpoczęło się krótką prelekcją poprowadzoną przez Emrysa oraz Kamę, podczas której uczestnicy dowiedzieli się, czym było święto Gromnicy dla dawnych Słowian i jak to święto wygląda dzisiaj w tradycji chrześcijańskiej. Bezpośrednim nawiązaniem do ludowych legend i folkloru był temat przewodni warsztatów artystycznych, który łączył się również ze świętem gromnicznym. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć popularną i znaną na całym świecie Babę Jagę. O niej również powiedziano kilka słów, po czym wszyscy rozpoczęli przygotowania do praktycznej części spotkania.

- Motanki w Iławie po raz kolejny udowodniły, że we wspaniały sposób ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości i wprowadzają wyjątkową atmosferę. Podobnie jak za dawnych czasów - przed erą smartfonów - spędziliśmy ten czas wspólnie, motając lalki z dobrymi intencjami, ale przede wszystkim rozmawiając i tworząc coś razem - międzypokoleniowo. Największym sukcesem dla nas jako organizatorów była radość i pasja z jaką "motali" lalki zarówno ci najmłodsi, jak i bardziej dojrzali uczestnicy - podsumowuje Emrys Kosek.

Motanki w tej formie pojawiły się po raz pierwszy w Iławie w ubiegłym roku w styczniu. Po sobotnim spotkaniu pomysłodawcy nabrali pewności, że jest zapotrzebowanie na kolejne takie warsztaty. Będą one organizowane regularnie, co roku.

- Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego wieczoru i pomogli nam sprawić, aby te dawne ludowe tradycje pozostały żywe i sprawiały radość kolejnym pokoleniom - dodają działacze "W Kręgu".

Pełna sala w iławskim porcie - wszyscy motali Baby Jagi, zapominając o smartfonach!

Ilość zdjęć 21

REKLAMANAJLAK

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ja 1 2 miesiące temuocena: 100% 

    Fajne wydarzenie...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.8741 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)