REKLAMAelektrojack
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 lutego 2020, 12:22 komentarzy 3

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

W iławskim samorządzie trwają prace nad "Lokalnym programem wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży". Dokument precyzuje zasady, na jakich uczniom miejskich szkół będą przyznawane stypendia. Przyglądamy się szczegółom dotyczącym takiej propozycji uhonorowania wyróżniających się uczniów.

Według zaproponowanych zasad stypendia burmistrza mają być przyznawane uczniom lub absolwentom miejskich podstawówek, bez względu na ich miejsce zamieszkania, w czterech kategoriach: za osiągnięcia w nauce (30 jednorazowych stypendiów w roku), za dobre wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe (15), za dobre wyniki w nauce oraz osiągnięcia artystyczne (15) oraz specjalne (5).

- Stypendia przyznawane są przez Burmistrza Miasta Iławy raz w roku, po zakończeniu roku szkolnego, za osiągnięcia uzyskane przez uczniów w poprzednim roku szkolnym i wypłacane są jednorazowo w formie pieniężnej - czytamy w projekcie przedmiotowej uchwały. 

Maksymalna wysokość świadczenia to 1 200 zł. 

- Z wnioskiem o przyznanie stypendium występuje dyrektor szkoły, do której uczęszcza uczeń, po uprzednim zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną szkoły - precyzuje projekt dokumentu.

A jakie kryteria mają być brane pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń? W przypadku stypendiów za osiągnięcia w nauce przyznawanego uczniom klas VII, VIII i absolwentom za poprzedni rok szkolny, wymagana jest średnia co najmniej 5,0 oraz spełnienie przynajmniej jednego z trzech kryteriów: laureat lub finalista olimpiad i konkursów przedmiotowych ogólnopolskich i międzynarodowych, laureat lub finalista konkursów przedmiotowych szczebla wojewódzkiego, inne, udokumentowane osiągnięcia w wybranej dziedzinie nauki na szczeblu ponadpowiatowym.

W przypadku stypendiów za dobre wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe minimalna wymagana średnia to 4,2, a ponadto 

wysokie noty w zawodach sportowych szczebla co najmniej wojewódzkiego, we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez szkolny związek sportowy, polski związek sportowy lub międzynarodową organizację sportową w danej dyscyplinie, przejawiające się spełnieniem jednego z poniższych kryteriów:

1) na szczeblu ogólnopolskim – zajęciem od I do V miejsca,
2) na szczeblu wojewódzkim – zajęciem od I do III miejsca,
3) reprezentowaniem Polski wskutek wygrania eliminacji na niższym szczeblu.

Stypendium za dobre wyniki w nauce oraz osiągnięcia artystyczne jest z kolei przeznaczone dla uczniów, którzy, mogąc pochwalić się średnią co najmniej 4,2, dodatkowo

są zdobywcami od pierwszego do trzeciego miejsca w konkursach, przeglądach, festiwalach o charakterze artystycznym, co najmniej na szczeblu wojewódzkim, po zakwalifikowaniu się w wyniku eliminacji powiatowych lub mieli inne wybitne osiągnięcia, takie jak: własne publikacje, wystawy, współpraca z instytucjami naukowymi, wyróżnienia i nagrody przyznane przez właściwego ministra.

Wreszcie stypendium specjalne 

może otrzymać uczeń objęty kształceniem specjalnym, wykazujący udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie nauki, sportu lub artystyczne w danym roku szkolnym.

Nad głosowaniem w sprawie przyjęcia programu radni mają pochylić się podczas swojej sesji w dniu 24 lutego. Kilka dni wcześniej, bo 20 lutego, dobiegną końca konsultacje społeczne, jakie ogłosił w tej sprawie burmistrz.

red. kontakt@infoilawa.pl

REKLAMANAJLAK

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~??? 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Dlaczego nie Mogę wstawić komentarz pod wywiadem pani hordejuk

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niesportowy 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Nareszcie. W wielu miastach i gminach system stypendialny funkcjonuje od dawna - a u nas do tej pory tylko za sport.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szczepan54 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Co samo w sobie było oburzające (fakt, że nagradzany był tylko sport) - śmiem twierdzić, że dla społeczeństwa o wiele większy pożytek jest z intelektu, niż z ciała.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4026 sekundy