REKLAMAsuperpolisa
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 lutego 2020, 09:24 komentarzy 17

(Fot. KWP Olsztyn.)

Jazda „na zderzaku”, błyskanie światłami, trąbienie klaksonem, zajeżdżanie drogi, nagłe hamowanie, a do tego wulgarne gesty i pokrzykiwania – to cechy typowego drogowego agresora. Gdy dołożymy do tego lekceważenie przepisów ruchu drogowego, nadmierną prędkość i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, agresor staje się drogowym piratem, a także potencjalnym drogowym zabójcą. Policjanci – również dzięki współpracy i pomocy ze strony obywateli – wyciągają wobec nich stosowne konsekwencje.

W 2019 roku na Warmii i Mazurach doszło do 1218 wypadków drogowych, w których zginęły 103 osoby, a 1486 zostało rannych. 

- Za śmierć i obrażenia tych osób odpowiedzialni byli przede wszystkim kierowcy, którzy rażąco łamali obowiązujące przepisy ruchu drogowego, a także wykazywali się brakiem zdrowego rozsądku oraz zwyczajnym chamstwem za kierownicą - podkreślają warmińsko-mazurscy policjanci. - Bo jak inaczej określić zachowanie kierowcy, który najpierw, przejeżdżając przez powierzchnię wyłączoną z ruchu, wyprzedza inne auta, by po chwili przed nimi zahamować, wymusić pierwszeństwo i skręcić w prawo w inną drogę?

Przykłady kilku takich bezmyślnych zachowań z dróg Warmii i Mazur w 2019 roku prezentujemy w poniższym filmie. Jedno z nagrań pochodzi z Iławy, a dokładnie z ulicy Smolki, gdzie w pobliżu szkoły podstawowej, pomimo znaku ostrzegającego o obecności dzieci, kierowca wyprzedzał na oznakowanym przejściu dla pieszych (przewiń do 1 minuty 38 sekundy załączonego poniżej nagrania, by zobaczyć tę sytuację).

Zarejestrowane zdarzenia najlepiej obrazują, jak wyglądają główne przewinienia bezmyślnych kierowców na naszych drogach. 

- Lekceważenie znaków poziomych i pionowych, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, przy ograniczonej widzialności, omijanie samochodów zatrzymujących się przed przejściami dla pieszych, przejeżdżanie „na czerwonym”, wyprzedzanie „na trzeciego”, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu - wymieniają mundurowi. - W przedstawionych przypadkach te zdarzenia kończą się szczęśliwie, w takim sensie, że nie dochodzi do wypadku, nikt nie ginie, nikt nie odnosi ran. Jednak nie zmienia to faktu, że doszło tu do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, spowodowanego nieuzasadnioną brawurą i bezmyślnym lekceważeniem przepisów ruchu drogowego i drogowej kultury.

Nagrania pochodzą z kamer innych kierowców i zostały przesłane policji na skrzynkę mailową „Stop Agresji Drogowej” (stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl). 

- Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie uruchomili ten specjalny adres mailowy po to, by na adres tej skrzynki mailowej świadkowie mogli przesyłać informacje oraz filmy dotyczące naruszeń przepisów ruchu drogowego na terenie naszego województwa. Specjalna skrzynka kontaktowa może pomóc wyeliminować z naszych dróg tych, którzy swoją brawurą, bezmyślnością oraz łamaniem przepisów mogą doprowadzić do tragedii - podaje KWP.

Każdy kierowca, który posiada w swoim aucie rejestrator jazdy czy inne urządzenie, na którym uwiecznił niebezpieczne zachowanie pirata drogowego, może przekazać ten film policjantom. Funkcjonariusze drogówki przeanalizują nadesłane informacje oraz będą dążyć do ustalenia sprawcy wykroczenia i wyciągnięcia konsekwencji karnych.

W 2019 roku policjanci z Warmii i Mazur otrzymali około 300 takich zgłoszeń. 

- Dzięki nim blisko 200 kierowców poniosło konsekwencje popełnionych wykroczeń - informują. - W większości przypadków sprawy zakończyły się ukaraniem sprawców wykroczeń mandatami karnymi. W kilkunastu przypadkach zostały one przekazane do sądów z wnioskami o ukaranie. Niestety, niektóre nagrania i przekazane wraz z nimi informacje nie pozwoliły na to, aby bezmyślny kierowca poniósł konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Wynikało to m.in. ze zbyt niskiej jakości nagrania, która nie pozwalała na skuteczne odczytanie numerów rejestracyjnych auta.

Dlatego ważne jest, by osoby, które zarejestrują na filmie takie niebezpieczne zdarzenie i będą chciały je przekazać policjantom, dołączyły do niego dodatkowe informacje, takie jak:

 • datę, godzinę, miejscowość lub odcinek drogi, na którym doszło do zdarzenia;
 • markę i numer rejestracyjny pojazdu pirata drogowego;
 • krótki opis zaistniałej sytuacji.

f

Dla prawidłowego przeprowadzenia postępowania policjantom niezbędne też będą dane kontaktowe zgłaszającego i dane ewentualnych świadków zdarzenia. Kompletny materiał można przesłać na adres mailowy stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl (maksymalny rozmiar pliku to 35 MB), lub dostarczyć osobiście do najbliższej jednostki policji.

Bezmyślne zachowania kierowców na drogach Warmii i Mazur w 2019 roku (sytuacja z Iławy: 1:38).
Wideo: KWP w Olsztynie.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

abs2

17Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Driver 17 miesiąc temuocena: 40% 

  A kamerki ma maruda który jedzie 30 albo 20 km/h spowalnia ruch i stwarza zagrożenie żeby tylko normalnego kierowcę upier... lić. A później policja wypisuje mandaty. Ostatnio jechalem na dworzec z wiejskiej jechał gosc nie dosyć że 25-30 km/h to jeszcze przed rondem się zatrzymywał o 4 rano gdzie nic nie jechalo. Takich kierowcow scigac bo to przez nich lamane sa przepisy. A pozniej nagram sie na kamerke u takiego i dostane mandat albo strace prawko bo go wyprzedzilem za jego głupotę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kamil 16 miesiąc temuocena: 100% 

  Sam jestem kierowcą zawodowym, i nie zgodzę się z tobą na tyle co opisujesz. Fakt są sytuacje gdzie na drodze znajda się tzw. „turbo zamulacze” ale to nas normalnych kierowców nie obliguje do tego by łamać przez takich czy innych pseudokierowców przepisy ruchu drogowego. Przez nich stracić prawko jest bardzo łatwo. A co po tem żeby w ścianę? Ja wole jeździć spokojnie swoim zestawem niż co chwile chodzić albo na zbijanie punktów albo na nowy kurs. Sam w kabinie mam kamerę ale nie poto by jak tonsie mówi „podpier.....lać” tylko dla własnego bezpieczeństwa bo „cymbałów” na drodze nie brakuje. Nawet jak z trasy do domu wracam to kamerkę montuje w osobówce i dopiero ruszam. Bez tego uwierz mi strach jeździć.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zak 15 miesiąc temuocena: 67% 

  Dokładnie takich patroli drogowych zamulaczy to ich powinno się karać A nie ruch ma być płynny A tu tempa dzida jedzie 25 bo na emeryturze A Ty wstawaj na uszach żeby gdzieś zdarzyc

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 14 miesiąc temuocena: 64% 

  Uważam że większą agresją na drodze jest pieszy wchodzący na pasy z telefonem przed nosem, tym matki z dzieckiem w wózku, gdzie matka patrzy w telefon a wózek na przejściu dla pieszych!! Rowerzysta, który uważa, że zawsze ma pierwszeństwo!! Agresję widzę tylko u osób, których nie stać na dobre i szybkie auta, aczkolwiek nie chciałbym zobaczyć ich za kierownicą szybkiego wozu, takim by dopiero hamulców brakowalo, tak jak obrażania inokazywania braku kultury w komentarzach. To że osobiście uważam, iż należy zachować ostrożność, nie zawsze potrafię jechać za osobą, która patrząc śmierci w oczy jedzie na sporcie 30 km na godzinę, blokując płynność jazdy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dorota 13 miesiąc temuocena: 86% 

  W punkt!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~RIG 12 miesiąc temuocena: 100% 

  Jak najbardziej przychylam się do oceny sytuacji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PW 11 miesiąc temuocena: 62% 

  nowobogacki+suv=kretyn na drodze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gosc6 10 miesiąc temuocena: 33% 

  Jakby tak bylo z 500 koni pod maska to niektórzy debile nawet by probowali latać ale by wszystko pięknie szło .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hwwdwd 9 miesiąc temuocena: 10% 

  kupujcie więcej gówien do 130 koni :) to takich sytuacji będzie więcej, więcej mocy"z głową na karku" to bezpieczniejsze wyprzedzanie i mniejsze korki. prosty przykład jedzie TIR->Seicento(45KM)->Yaris(69KM)->Mercedes(190KM) jakby każdy miał po 200 koni to by ładnie wszystko szło, a tak Mercedes nie wyprzedzi tira i 2 pojazdów. większy silnik = lepsze hamulce

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Żenada 8 miesiąc temu

  Hahahaha, co sie zobaczylo , to sie nie odzobaczy. Co za tempy komentarz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Staszek 7 miesiąc temuocena: 33% 

  Tych idiotów co strach wejść na przejście dla pieszych w Iławie jest więcej ja to z 10 × muszę się obrócić żeby przejść bez strachu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 6 miesiąc temuocena: 65% 

  W większości tych pajaców to zwykłe ćwoki i ciecie podwórkowe.Normalny kierowca widząc podwójną ciągłą nie stwarza zagrożenia przede wszystkim sobie i nie jedzie na czołówkę! Tacy debile powinni sami się eliminować na pustej i prostej drodze centrujac sobie maskę na najgrubszym drzewie tak,żeby tylko czarny wór był potrzebny.Nie życzę nikomu źle ale w roku przejeżdżam ok.40 tyś.km i czasami aż włosy demba na dupie stają gdy widzi się na swoim pasie rozpędzony samochód jadący ZGODNIE Z PRZEPISAMI...Nie żal mi takich cwaniaków,czy to kobieta czy facet czy stary czy młody.Zalezy mi na tym by żyć dla siebie i dla rodziny którą kocham...Tyle w temacie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 5 miesiąc temuocena: 54% 

  Zgadzam się z Tobą w 100 %

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gosx 4 miesiąc temuocena: 87% 

  piesi robią co chcą wchodzą bez patrzenia. rowerzystki jeżdżą po jezdni gdzie obok maja ścieżki a policja nic z tym nie robi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Traper 3 miesiąc temuocena: 90% 

  Piesi chodzą jak k.. Wy po pastwisku oni są winni nie może przepuścić na piaskową im śpieszno

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 2 miesiąc temuocena: 89% 

  A jak zgłaszać pieszych? Przecież oni nie mają tablic rejestracyjnych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 1 miesiąc temuocena: 43% 

  Karać karać i zabierać prawko to co dzieje się w Polsce to się w głowie nie mieści

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6917 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)