REKLAMAPatrz
REKLAMAWiatrak
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 lutego 2020, 16:18 komentarzy 31

(Fot. Info Iława.)

Wielkie emocje na sesji iławskiej rady. Podniesione głosy najlepiej świadczą o tym, ile emocji budzą w naszym mieście propozycje kolejnych patronów roku. Świadczą też o tym, że nie udaje się w iławskim samorządzie - pomimo wielu składanych deklaracji - współpracować ponad politycznymi podziałami.


Dzisiaj starli się ze sobą zwolennicy dwóch opcji. Burmistrz Dawid Kopaczewski zaproponował, by patronem roku 2020 w Iławie został pierwszy polski burmistrz Iławy Maksymilian Grabowski. Natomiast wiceprzewodniczący rady Andrzej Rykaczewski (PiS) zabiegał o to, by patronami roku byli Papież Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. Wniosek, by patronem został śp. Bogdan Olkowski, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Iławie, oficjalnie nie wpłynął, pomimo zapowiedzi takiego działania ze strony środowiska Lewicy.


Jako pierwszą poddano pod głosowanie uchwałę dotyczącą Maksymiliana Grabowskiego. Na kontrowersje nie trzeba było długo czekać. 

- Jego osoba jest zbyt mało rozpoznana, by mógł być patronem roku. Myślę, że nie jest to odpowiednia osoba. Nie znalazłem na jego temat żadnych dodatkowych informacji, nie ma ich np. w Wikipedii. Informacji jest zbyt mało, byśmy mogli z czystym sumieniem zagłosować - stwierdził Andrzej Rykaczewski.

Zaproponował, by wrócić do tej kandydatury w 2021 roku - po sprawdzeniu informacji na temat tej postaci, np. w IPN.

Z tymi argumentami zgodził się Ryszard Foryś.

- Warto zgłębić, za co dokładnie Grabowski był aresztowany. Jest dużo znaków zapytania, należy się nad tym pochylić, żeby nie doszło do sytuacji, że honorujemy osobę, której sylwetka się do tego nie nadaje - stwierdził radny. 

- Przecież taka była idea burmistrza, by przybliżać mieszkańcom mało znane postaci - odpowiedział na to Tomasz Sławiński.

- Chodzi o to, byśmy nie musieli się wstydzić. Nie twierdzę, że tak będzie, ale ja nie znalazłem na jego temat żadnych informacji, należy najpierw to sprawdzić - obstawał przy swoim Andrzej Rykaczewski.

Zdaniem tej strony sporu wątpliwości może budzić fakt, że Grabowski został wyznaczony do sprawowania funkcji burmistrza w czasach, gdy władzę sprawowali komuniści. "Wyznaczono go" - to dokładne sformułowanie użyte z rysie przybliżającym sylwetkę Grabowskiego, dołączonym do projektu przedmiotowej uchwały.

- Nie był osobą wyznaczoną do sprawowania tej funkcji, lecz był burmistrzem - kwestionował to Dariusz Paczkowski. - Jeśli chodzi o kontekst tej postaci, to został on odwołany przez komunistów nie dlatego, że był dobrym komunistą, lecz dlatego, że był razem z mieszkańcami - dodał.

W głosowaniu radni propozycję przyjęli - tym samym Grabowski został patronem roku 2020 w Iławie. Jak głosowali? Informacje na ten temat poniżej.

Jako kolejną poddano pod głosowanie uchwałę dotyczącą zaproponowanego przez Andrzeja Rykaczewskiego patronatu "Nauczycieli Wolności - Papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego". W kontekście tego, że patronat chwilę wcześniej już przegłosowano, wiceprzewodniczący Wojciech Szymański zaproponował, by uchwalić "podwójny" patronat. Jak spokojnie przekonywał, nic nie stoi na przeszkodzie. Inny radny, Ryszard Foryś, podkreślał, jak istotny jest taki gest dla jego środowiska i ludzi wierzących. Radni opowiadający się za tą kandydaturą przypomnieli, iż jest ważna dla katolików rocznica, która uzasadnia podjęcie takiej decyzji:  7 czerwca 2020 roku odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Innego zdania niż Wojciech Szymański był burmistrz Dawid Kopaczewski, który zwrócił się do wnioskodawcy z zarzutem, że nie jest zabezpieczone finansowanie drugiego patronatu

Głos zabierał też radny Michał Kamiński - on podkreślał, że kandydatury zgłoszone przez Andrzeja Rykaczewskiego nie mają związków z Iławą, a na to, jak mówił, radni umawiali się w roku ubiegłym. Tutaj wiceprzewodniczący odbijał piłeczkę, mówiąc, że on nic takiego nie uzgadniał. 

Podczas dyskusji temperatura sporu stopniowo rosła. Najgoręcej było podczas utrzymanych w tonie konfrontacji wymian na linii Andrzej Rykaczewski - burmistrz Dawid Kopaczewski oraz Andrzej Rykaczewski - Tomasz Sławiński. Wśród najmocniejszych słów były jednak te użyte przez Dariusza Paczkowskiego, który stwierdził, zwracając się do Andrzeja Rykaczewskiego:

To niegodne i podłe, próbuje nas Pan wmanewrować w taką sytuację, że albo jesteśmy za papieżem, albo jesteśmy przeciw.

Nastroje próbowała uspokoić Ewa Jackowska. 

- Takie nerwy nie przystoją - mówiła, przypominając: Powinniśmy współpracować ponad podziałami.

Projekt uchwały dotyczący patronatu papieża i kardynała także poddano pod głosowanie. Nie uzyskał on większości i tym samym przepadł. Głosowano dwukrotnie po tym, jak radny Tomasz Sławiński zgłosił, iż za pierwszym razem, przez problemy techniczne z urządzeniem, zagłosował niezgodnie ze swoją wolą. Wynik drugiego - uwzględnionego głosowania poniżej.

Na koniec można dodać, że temat patronatów wydaje się już budzić pewne zniecierpliwienie. Podczas dyskusji radny Edward Bojko zwrócił uwagę, ile już tej sprawie poświęcono czasu, składając jednocześnie wniosek o zamknięcie dyskusji. Nie był to zresztą jedyny taki wniosek w toku gorącej debaty.


Maksymilian Grabowski patronem roku 2020 w Iławie - sylwetka (za uzasadnieniem do przyjętej uchwały)

Pierwszy polski burmistrz Iławy i jednocześnie jeden z pierwszych polskich osadników. Urodził się 10 sierpnia 1910 roku w Radominie. Jeszcze przed wojną ukończył gimnazjum i podjął pracę w administracji. Przed wybuchem wojny, przez około 4 lata, był burmistrzem Warki. Najprawdopodobniej już w kwietniu 1945 roku wraz z grupą przyszłych urzędników przybył do Susza. Z uwagi na przedwojenne doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje, wyznaczono go na burmistrza Iławy. Stanowisko to objął 1 czerwca 1945 roku.

Ze wspomnień powojennych mieszkańców Iławy wynika, że był sprawnym organizatorem. Natychmiast przystąpił do aktywnej pracy. Wykorzystywał swoje przedwojenne i wojenne kontakty, by ściągnąć do Iławy nie tylko wykwalifikowanych urzędników, ale też fachowców, których w trudnym, powojennym czasie brakowało. Grabowski cieszył się ogromnym szacunkiem nie tylko wśród radnych i urzędników, ale także wśród mieszkańców. Z zachowanych dokumentów wynika, że był silnym i - na tyle, na ile było to możliwe - niezależnym urzędnikiem. Między innymi z jego inicjatywy rozpoczęto powojenną odbudowę iławskiego ratusza i wielu innych obiektów na terenie miasta. Grabowski był też współzałożycielem Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem" w Iławie oraz Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowej (dzisiejszego Banku Spółdzielczego w Iławie).

Mimo swojego ogromnego zaangażowania w sprawy Iławy 3 marca 1948 roku Grabowski został aresztowany i zawieszony w czynnościach burmistrza miasta. Oficjalnym powodem aresztowania były rzekome nadużycia, nieoficjalnym konflikt z władzami PPS i PPR oraz niepodporządkowywanie się decyzjom partii, dla której był "elementem niepewnym". O jego pozycji i popularności wśród mieszkańców świadczy fakt, że gdy przebywał w areszcie, Miejska Rada Narodowa zadecydowała o wystąpieniu do władz centralnych o odznaczenie krzyżem zasługi. Choć uchwałę w tej sprawie poparła większość radnych, decyzja nie została zatwierdzona przez wyższe władze.

16 lipca 1948 roku Grabowski został zwolniony z aresztu. Wyjechał z Iławy. 7 marca 1949 roku rozwiązano z nim stosunek służbowy z datą od 1 października 1948 roku.

Maksymilian Grabowski należy do wąskiej grupy powojennych pracowników administracji, którzy bez reszty oddali się swojej pracy. Wniósł ogromny wkład w powojenną odbudowę miasta, a także rozwój życia w Iławie w każdym obszarze. W trudnych powojennych latach stawił czoła codziennym problemem mieszkańców. W roku 75-lecia polskiej Iławy ta wyjątkowa postać zasługuje na uhonorowanie.

REKLAMANotus_nowa

29Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Po prostu wstyd. 29 3 miesiące temuocena: 100% 

  Oczywiście panie Paczkowski,że odrzuciliście kandydaturę Św.Jana Pawła II. Jak można zarzucać podłość komuś-Wiceprzewodniczącemu Rykaczewskiemu-kto pragnie wypromować Świętego Polaka na Patrona naszego miasta. To zaszczyt. Oczywiście panie Sławiński, że odrzuciliście Inkę! W całej Polsce powstają popiersia dzielnej , heroicznej dziewczynki, Polki. Storturowanej i zamordowanej prze UB, kolegów komunistów. Proszę zaprzeczyć! Panowie "radni".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niektórzy wstydu nie mają 28 3 miesiące temuocena: 100% 

  Jednym z Panów radnych , jest n.p. Bojko . Nie pamiętam gdzie się urodził , bo nikt miejsca narodzin sobie nie wybiera. Natomiast pamiętamy jak startował na posła z listy /pzpr? czerwoni? lewica?/ ,,dokładnie nie pamiętam , ale Bojko powinien pamiętać . W każdym razie posłem nie został. co ten gość ma do zaoferowania Iławie ? pewnie tylko tyle że pojawił się w kinoteatrze / Żendarski również / żeby poklaskać dewiantowi, Biedroniowi , wespół z innymi skaperowanymi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~shadow 27 3 miesiące temuocena: 100% 

  to kolejna ze spraw które podniosą jakość życia mieszkańców.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak w białorusi 26 3 miesiące temuocena: 50% 

  proponuję żeby radni obradowali gratisowo . Skoro zależy im na dobru Iławy , to powinni to już wcześniej wielokrotnie pokazać, a tak systematycznie pobierają kaskę i co uchwalili ??? że kaskę będą pobierać dalej. cyrk i tyle ,,,,,,,,,,,,,,,,,,, na następnego patrona proponuję ..................................kogokolwiek. a radni za nasze pieniądze będą się głowić któż to mógłby być taki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Tomasz K. Dąbrowski 25 3 miesiące temuocena: 50% 

  Panie Tomaszu, po co ta ironia z Rykaczewskiego ,nie on zgłosił człowieka roku 2020. To wymyślił ze swoim "sztabem" Burmistrz. Andrzej dał osoby nie kwestionowane. Bo w/g pańskiej myśli należało poprzeć człowieka wyznaczonego przez Burmistrza, moje gratulacje. Jak ma Pan pisać takie pierdoły, to trzeba od nowa iść do szkoły.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~q 24 3 miesiące temuocena: 67% 

  Cyrk za nasze pieniądze. Ile godzin to trwało? Po co wybierani są patroni? To nic w naszym życiu nie zmienia!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Semja 23 3 miesiące temuocena: 50% 

  Na przyszły rok proponuję Zenka Martyniuka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alina 22 3 miesiące temuocena: 52% 

  Kompromitacja rady ! Wstyd Kopaczewski. Komunistów na bohaterów ? Iława się z was śmieje. Zdrajcy i pracowali na rzecz Rosjan. Wstyd Młotek - skandal !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxyz 21 3 miesiące temuocena: 63% 

  Rzadko zgadzam się z ~iławianin 35, jednakże w tej sytuacji ma rację - poziom przedstawicieli jednej opcji politycznej budzi u mnie coraz większe rozbawienia jak i zażenowanie. Rozumiem, iż ma się jakieś tam ideały, wzorce jednakże wciskanie ich wszędzie na siłę jest po prostu śmieszne - papież tu, tam kardynał i tak się kręci w naszym kraju karuzela z przedstawicielami religii katolickiej. Prosty temat, a nadmuchany do ogromnego problemu - taa badajmy w ipn-ie wszystkich, do prababci włącznie ;) Wybierajmy ludzi neutralnych politycznie, tak aby nie wzbudzać niepotrzebnych wojenek w tym zakresie. p.s. a czy niektórzy obecni na sali nie powinni być wówczas w pracy, a nie na widowni ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 20 3 miesiące temuocena: 67% 

  Jeżeli Wiceprzewodniczący zasięga wiedzy i informacji w Wikipedii..... nie nooo to gratuluje !!! Merytoryka na poziomie....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lewy pomocnik 19 3 miesiące temuocena: 27% 

  Pan Rykaczewski walczył jak lew. Jednak niepotrzebnie miotał się z Paczkowskim i innymi, którzy go wyszydzali i kpili.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał 18 3 miesiące temuocena: 50% 

  A kto zostanie patronem bagienka;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~po co? 17 3 miesiące temuocena: 0% 

  Ty (...), zgłosiłeś to do TV...?buehehe

  Edytowany: 3 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ryś 16 3 miesiące temuocena: 80% 

  Wybory człowieka roku to fanaberie burmistrza. Przy zadłużeniu miasta na koniec roku 2019 na 37 235 000 zł i zaplanowany kredyt w 2020 r. 11 200 000zł stać go na wydawanie pieniędzy na wszelkie materiały, gadżety, broszury, czasopisma, prelekcje (dla swoich). Pytam jako mieszkaniec Iławy ile to będzie kosztowało?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 15 3 miesiące temuocena: 38% 

  Panie radny Sławiński rozczarowuje mnie pan coraz bardziej...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 14 3 miesiące temuocena: 75% 

  W moich oczach za to zyskał. Obnażył hipokryzje PiS.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~N 13 3 miesiące temuocena: 29% 

  KOMUNO WRÓĆ - Można dopisać jeszcze innych działaczy władzy NKWD i PPR w powiecie. Kogo jeszcze wybielą? Tak się w Iławie fałszuje historię dla PZPR. Za rok, będzie Rok Stalina i Rokosowskiego ? Największa kompromitacja władz Iławy od 1945 roku. Wstyd na całą Polskę !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalićWszystkich 12 3 miesiące temuocena: 76% 

  Jak można proponować na patrona osobę która kryła pedofilii w kościele

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~@locomi 11 3 miesiące temuocena: 67% 

  Nie bądź taka/ki światły! Co za stygmatyzacja księży proboszczy, zwykły wikary nie wystarczy?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~locomi 10 3 miesiące temuocena: 44% 

  Do wpisu poniżej bycie gejem a pedofilem to żeby to zobrazować kolego. To tak jakbyś miał syna i powiedziałby Ci że będzie szczęśliwy ze swoim partnerem,a druga sytuacja to jakby Ci powiedział że zgwałcił go ksiądz proboszcz. Stawiasz znak równości w tych dwóch sytuacjach. Zrozumiałe że oglądasz tvp i słucha radia Maryja. Po za tym jak ludzie są niewykształceni łatwiej ich podporządkować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~śmiszne toto, oj śmiszne 9 3 miesiące temuocena: 43% 

  w środę odwiedzi Iławę gej Biedroń ,,, a może on ? chociaż nie wiem kogo on krył , a kto jego kryje .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 8 3 miesiące temuocena: 59% 

  Mimo wszystko pod adresem radnego Rykaczewskiego radni winni uchwalić specjalne, uroczyste podziękowanie za to, że nie poszedł na całość i nie zaproponował w ekstazie na patronów Iławy Wszystkich Świętych. I to z indywidualnym rozbiciem na poszczególne przyszłe lata. Ze względu na liczne, niezmierzone zastępy świętych mężów jak i świętobliwych niewiast występujących w Kościele katolickim, Iława miałaby zapewnionych patronów na kilka tysięcy lat z okładem do przodu. I to bez głupawych dyskusji radnych, którzy dzięki temu mogliby się zająć jakimiś sprawami pożytecznymi dla mieszkańców miasta. A na ile lat starczyłoby w tej sytuacji patronów to dokładnie nie wiadomo, bo chyba jeszcze nikt taki się nie narodził, kto potrafiłby tych świętych zliczyć. A jeśli komuś się to w końcu uda, to także oczywiście zostanie świętym. A w konsekwencji mógłby zostać także patronem Iławy. Można jedynie wyrazić cichą nadzieję, że uda się to kiedyś nawiedzonemu jednak już dzisiaj radnemu Rykaczewskiemu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~krótko 7 3 miesiące temuocena: 30% 

  jeżeli chodzi o nawiedzonych, bądź innych aktywistów, być może 35-ty byłby niezłym patronem, w podzięce za wytrwałe komentowanie ,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niesmak 6 3 miesiące temuocena: 86% 

  Proszę, proszę! Tylko podwyższanie podatków dla mieszkańców idzie sprawnie bez problemów. Poza tym gdzie jest powiedziane, że patron musi być jeden dla mnie może być 12 jak apostołów, co to za różnica, skoro nie pamiętamy kto nim był w roku ubiegłym..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa Peron 5 3 miesiące temuocena: 70% 

  Gorzej niż dzieci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 4 3 miesiące temuocena: 74% 

  po jaki ch patron Iławy,to ja pytam się????kOMU TO JEST POTRZEBNE,CO TO ZA SOBĄ NIESIE??????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 3 3 miesiące temuocena: 66% 

  Dziękujemy Ci Panie radny Rykaczewski za tak zdecydowaną postawę w walce o sprawy dla mieszkańcow Iławy najważniejsze. Pozostaje mi tylko dziwić się dlaczego zostały złożone tak defensywne propozycje. Wyszyński? Jan Paweł II? Co tak mało odważnie? Jedynym słusznym patronem powinien zostać Andrzej Duda, który: a) dobrze służy Polakom, b) dobrze służy Polsce, c) oba powyższe d) na pewno kocha Iławę, e) a jeśli nie kocha to może chociaż kiedyś przez Iławę przyjeżdżał? Ośmielam się jeszcze zgłosić inną propozycję, która powinna zamknąć usta różnej maści krytykantom. Nadajmy patronów przejazdom kolejowym. Załatwimy tym samym kilka problemów na raz, a wszyscy radni będą mogli z dumą oświadczyć, że nie trwonią cennego czasu na jakieś bzdury

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jó 2 3 miesiące temuocena: 65% 

  Ciężko było -ale rozsądek zwyciężył. Gratuluję grupie rozsądnych, myślących.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dzordz 1 3 miesiące temuocena: 84% 

  Zajmijcie się miastem a nie duperalami

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9043 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)