REKLAMAMartex
REKLAMAGaleria2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 kwietnia 2020, 16:58 komentarzy 16

(Fot. UM w Iławie.)

W ciągu ostatnich tygodni głównym celem włodarzy miasta było dotarcie do świadomości mieszkańców, rzetelne informowanie o zagrożeniu, jakie niesie COVID-19 oraz o istocie profilaktyki, która może nas ochronić przed wirusem. Jednak nie tylko. To także czas intensywnej pracy nad pakietem pomocowym dla iławskich przedsiębiorców, który jest zadaniem priorytetowym dla burmistrza i Rady Miejskiej.

Epidemia to nie tylko zdrowie, to ogromne zagrożenie dla lokalnej gospodarki i naszych przedsiębiorców. Już dziś iławski samorząd pochyla się nad tym tematem.

- Wiemy, że gospodarka jest dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. Już teraz musimy podjąć takie działania, które pozwolą nam żyć nie tylko w trakcie epidemii, ale również po jej ustaniu - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. - Chcemy, aby wprowadzone ułatwienia dla przedsiębiorców były dla nich realnym wsparciem oraz ochroną lokalnych miejsc pracy - dodaje. - Mam świadomość, że nasza pomoc jest niestety ograniczona, ale będziemy robić wszystko, by pomóc naszym firmom.

Musimy pamiętać o tym, że budżet miasta nie jest z gumy. Prawda jest taka, że obecna sytuacja gospodarcza w dużym stopniu odbije się na samorządach. Słabsza kondycja firm lokalnych to mniejsze wpływy do i tak już trudnego budżetu. Dlatego też, po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji finansowej miasta, burmistrz zdecydował, że w pierwszej kolejności ograniczone zostaną wydatki.

- Podczas narad z moimi współpracownikami uzgodniliśmy, że wprowadzamy zmiany do budżetu. Tniemy wydatki na promocję, sport, kulturę. To wszystko nie jest nam teraz potrzebne. Ograniczyłem też wydatki na delegacje pracowników, szkolenia, różnego rodzaju zakupy, jak np. tonery. Kilka inwestycji będzie ograniczonych. Oszczędności z wynagrodzeń też przesunąłem na pomoc przedsiębiorcom - dodaje burmistrz Kopaczewski.

To wszystko po to, by udało się uchronić jak najwięcej miejsc pracy. Urząd przygotowuje zmiany w budżecie na sytuację znacząco zmniejszonych wpływów z podatków. Rola samorządu jest w tym zakresie mocno ograniczona ustawowo, tym niemniej ratusz chce wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, by wesprzeć lokalnych mikro i makroprzedsiębiorców.

- Jeśli przedsiębiorcy mają pomysł, jak jeszcze możemy im pomóc, prosimy o kontakt. Rozważymy każdą propozycję - dodaje burmistrz Kopaczewski.

A na czym będzie polegał iławski pakiet wsparcia dla biznesu?

Oto jego najważniejsze założenia:

OBNIŻKA LUB UMORZENIE DZIERŻAWY OBIEKTU MIEJSKIEGO

Burmistrz Iławy na wniosek przedsiębiorcy będzie mógł udzielić wsparcia w zakresie kosztów dzierżawy obiektu miejskiego:

 •  obniżenie czynszu w przypadku ograniczenia działalności w wyniku COVID-19,
 •  całkowite zwolnienie z czynszu w przypadku zawieszenia działalności z powodu COVID-19.

d

Wsparcie będzie przyznawane indywidualnie na podstawie analizy dokumentów dostarczonych przez przedsiębiorcę.

ODROCZENIE/UMORZENIE/ROZŁOŻENIE NA RATY PŁATNOŚCI PODATKÓW

Na indywidualny wniosek przedsiębiorcy Burmistrz Iławy będzie miał możliwość:

 •  odroczenia terminu płatności podatku,
 •  rozłożenia płatności podatku na raty.

f

Wniosek przedsiębiorcy może wpłynąć przed lub po wyznaczonym terminie płatności.

 •  umorzenia części lub całości podatku.

f

Wniosek przedsiębiorcy musi wpłynąć po wyznaczonym terminie płatności.

DORADZTWO I DZIAŁANIA INFORMACYJNE

Urząd Miasta będzie realizował działania doradcze i informacyjne o możliwościach skorzystania ze wsparcia zewnętrznego:

 •  Banku Gospodarstwa Krajowego,
 •  Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie,
 •  Funduszy Wsparcia,
 •  Rządowej Tarczy 1.0 i 2.0,
 •  innych.

g

Wszelkie informacje i zapytania w ww. zakresie należy kierować na adres mailowy: doradztwo@umilawa.pl lub telefonicznie 89 649 01 39.

ZMNIEJSZENIE OPŁAT ZA ODPADY

Przedsiębiorcy, którzy zawiesili lub ograniczyli działalność, mogą złożyć deklarację zmiany obsługi odbioru odpadów:

 •  zmniejszającą liczbę pojemników oraz częstotliwość odbioru odpadów,
 •  zerową w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej.

f

Co do tej pory już się udało?

Jak ocenia urząd, z pozytywnym przyjęciem spotkał się pomysł utworzenia grupy „Iława na wynos” na profilu miejskim na Facebooku, który wspiera lokalną branżę gastronomiczną i spożywczą. Powstał on po to, aby pomóc w tym trudnym czasie iławskim przedsiębiorcom. Do grupy dołączyć może każdy przedsiębiorca z branży, a dzięki temu, że zainteresowanie jest tak duże (do grupy przyłączyło się już 3 000 osób) zamówienie posiłku bez wychodzenia z domu jest dziecinnie proste.

Iławo! Bądźmy solidarni z lokalnymi przedsiębiorcami i wspierajmy ich jak tylko to możliwe. Pomagając im, pomagamy także sobie! #wspierajmyiławskibiznes.

Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

abs2
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.656 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)