REKLAMAwardrom
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 kwietnia 2020, 13:35 komentarzy 9

(Fot. GDDKiA.)

Umowa na budowę drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo - Wirwajdy podpisana. To pierwszy krok do połączenia A1 z S7.

- Podpisaliśmy umowę na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Kontrakt o wartości 204 mln zł zrealizuje w terminie 31 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych, firma Budimex S.A.

 • Budowa potrwa do 2023 roku.
 • W przyszłości droga ekspresowa S5 połączy autostradę A1 z drogą ekspresową S7.
 • W lipcu 2020 r. gotowe będzie studium korytarzowe dla odcinka Nowe Marzy (A1) - Ostróda (S7) - tego, który najbardziej interesuje mieszkańców powiatu iławskiego.

g

Co zostanie zrobione?

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo - Wirwajdy o długości ok. 5 km. W ramach zadania przewidziana jest budowa dodatkowych jezdni obsługujących teren przyległy. Ponadto przebudowane zostaną drogi poprzeczne innych kategorii kolidujące z drogą S5. Będzie to droga o przekroju dwujezdniowym. Powstanie na niej węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt. 

- Odcinek drogi ekspresowej S5 Ornowo-Wirwajdy to łącznik między drogami krajowymi 15 i 16. Będzie stanowił południową obwodnicę Ostródy. Ten stosunkowo krótki odcinek zasadniczo zmieni układ drogowy w tej części woj. warmińsko-mazurskiego - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Inwestycja będzie realizowana w systemie „Projektuj i buduj”, gdyż wykonawca zadania ma możliwość optymalizacji rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym i wykonawczym. W takim wypadku musi w ciągu 5 miesięcy złożyć wniosek o zmianę decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wykonawca może także wykonywać zadanie bez optymalizacji projektu, na podstawie decyzji ZRID z grudnia 2019 r. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2023.

Pierwszy krok do połączenia A1 z S7

Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7). Stanowić będzie element ciągu dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód - zachód, na który złożą się: S10 Szczecin - Piła - Bydgoszcz, S5 Bydgoszcz - Grudziądz - Ostróda, S7 Ostróda - Olsztynek, S51 Olsztynek - Olsztyn, S16 Olsztyn - Ełk oraz S61 Ełk - Budzisko.

Trwa opracowanie studium korytarzowego GDDKiA 

13 października 2015 roku połączenie autostrady A1 z drogą ekspresową S7 wpisano w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. 

- Zanim przejdziemy do realizacji odcinka S5 pomiędzy drogami A1 i S7 (o długości około 85 km) należy przeprowadzić prace przygotowawcze. Rozpoczęliśmy od studium korytarzowego, podstawowego dokumentu projektowego, kompleksowo przedstawiającego drogowe zamierzenie inwestycyjne. Prace już trwają, a efekty poznamy w lipcu tego roku. Wykonane do tej pory wstępne analizy potwierdzają potrzebę przedłużenia ekspresowej „piątki”. Obszar objęty studium korytarzowym obejmuje teren trzech województw, 14 powiatów i 53 gmin o powierzchni przeszło 8 tys. km² - informuje GDDKiA.

Opracowanie to, wzbogacone w początkowym etapie o studium sieci drogowej, umożliwi nie tylko określenie korytarzy dla potencjalnych przebiegów trasy i powiązań z siecią dróg publicznych, ale pozwoli przeprowadzić ich analizę i porównania. Taka analiza, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z obszarami o różnych funkcjach przestrzennych, w tym objętych ochroną (środowisko przyrodnicze, zabytki, struktura osiedleńcza, budowa geologiczna itp.), pozwoli na wybór najlepszych korytarzy drogowych, tj. najmniej konfliktowych i realnych pod względem ekonomicznym.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Kalendarium

 • 13 października 2015 r. - wpisanie w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych drogi S5 Ostróda (S7) - Nowe Marzy (A1) do wykazu autostrad i dróg ekspresowych,
 • 13 października 2016 r. - uzyskanie decyzji środowiskowej dla odcinka S5 Ornowo - Wirwajdy,
 • 27 lutego 2017 r. - ogłoszenie przetargu na wykonanie koncepcji programowej oraz projektu budowlanego i wykonawczego dla odcinka S5 Ornowo - Wirwajdy,
 • 1 czerwca 2017 r. - podpisanie umowy na wykonanie koncepcji programowej oraz projektu budowlanego i wykonawczego dla odcinka S5 Ornowo - Wirwajdy,
 • 16 grudnia 2019 r. - uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej,
 • 28 kwietnia 2020 r.  - podpisanie umowy z wykonawcą,
 • 2020 - 2023 - planowane lata realizacji.

f

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Podpisanie umowy z wykonawcą.

Studium korytarzowe S5 będzie gotowe w lipcu.

REKLAMANotus_nowa

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~dżef 9 26 dni temuocena: 100% 

  Przynajmniej do Olsztyna będzie można bujać nie jadąc przez Ostródę. Także doraźna korzyść jest.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca, cd. 8 27 dni temuocena: 81% 

  Oczywiście błąd - nie my dotrzemy, ale może uda się to naszym wnukom, którzy będą już jednak w mocno podeszłym wieku...Te powyższe, mało optymistyczne wyliczenia można oczywiście uznać za matematyczny żart, ale niestety coś on mówi o tempie obecnych prac na polskich drogach. Tak więc nie spodziewajmy się, że w optymistycznej perspektywie kilkunastu lat pojedziemy tą nową drogą. Nadal przez długie lata będziemy musieli się tłuc do Grudziądza tzw. drogą krajową (dobry żart) wiodącą przez przeróżne Jędrychowy, Biskupiczki, serpentynami nad rzeczką Osą koło Rogóźna i inne Kłódki...Chyba że coś się zmieni w ślimaczym tempie budowy dróg w naszym kraju. Ale w takie cuda to już raczej nie warto wierzyć. A już co najmniej śmieszna jest wypowiedź jaśnie pana ministra, że odcinek nowej drogi z S7 "aż" do Wirwajd "zasadniczo zmieni układ drogowy w tej części woj. warimińsko-mazurskiego". Jako urzędowy, obowiązkowy tzw. optymista zapomniał jednak dodać, że zmieni, ale na odcinku "aż" 5 km...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 7 27 dni temuocena: 74% 

  Przecież sprawa budowy 5 kilometrów drogi z S7 do Wirwajd wlecze się już 4 lata. Za poprzedniej, opluwanej dziś ekipy rządzącej, w takim odcinku czasu zbudowano drogę ekspresową spod Ostródy aż prawie do Mławy. I znaczny odcinek z Ostródy w kierunku Elbląga. I następnie te "aż" 5 kilometrów mają być budowane do 2023 roku? Czyli przez 3 lata? Czyli rocznie "aż" ok. 1,6 km? Czy te roboty będą wykonywane przez żółwie? To jaka jest perspektywa czasowa budowy 85 km łącznika z S7 spod Ostródy do A1 pod Grudziądzem? Skoro prace przygotowawcze "aż" 5km drogi z S7 do Wirwajd trwają już z okładem 4 lata, to można się spodziewać przy obecnym tempie pracy biurokratów, że będą się oni z przygotowaniami budowy odcinka 85 km grzebać proporcjonalnie przez ok. 68 lat! A sama budowa potrwa także proporcjonalnie przez ok. 51 lat! Czyli prosty rachunek wskazuje, że drogą ekspresową spod Ostródy w rejony Grudziądza dotrzemy za ok. 110 lat!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kurgan 6 24 dni temuocena: 11% 

  Ja też tęsknie za PO. Za ich czasów takie było wszystko wspaniałe i uczciwe...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dzidek 5 27 dni temuocena: 8% 

  OK ale czy ta przyszła S5 nie będzie biegnąć nad Jeziorakiem? Nigdzie nie znalazłem szczegółowej mapy a z tego co widać to S5 leci przez Jeziorak, co oni most będę budować, jak tak to cały urok naszego miasta zniknie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomek. 4 27 dni temuocena: 91% 

  Dzidek, ale Ty tępy jesteś. Przeczytaj cały artykuł, później sprawdź w Google co to jest studium korytarzowe, a potem pisz swoje wypociny

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trasa 3 27 dni temuocena: 71% 

  Tylko 6 miesięcy i cała kilometr drogi gotowy o ile nie będzie zimno wyjdzie 9 miesięcy.Przy takim tempie cały odcinek 93km to 48lat budowy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michal 2 27 dni temuocena: 20% 

  Zawsze można budować kilka odcinków naraz. Przyķlad to budowa S7 od Pstródy do Gdańska

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 1 27 dni temuocena: 77% 

  To najlepsza wiadomość jaką do tej pory wyczytałem na tym portalu!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.1169 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)