REKLAMAPatrz
ipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 maja 2020, 13:49 komentarzy 29

(Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

"Zakaz wstępu", albo "nieupoważnionym wstęp wzbroniony" - prywatnych pomostów z takimi informacjami i broniącymi wstępu bramkami jest na publicznych jeziorach coraz więcej. Także na Jezioraku. 

Kilka takich nowych pomostów zauważyła na najdłuższym polskim jeziorze Czytelniczka, która zastanawia się, czy zakazywanie na nie wstępu jest zgodne z prawem.

Jak wyjaśnia kobieta, pomosty powstały po zimie pomiędzy "dziką" plażą a "Skarbkiem" - bliżej tego drugiego miejsca. Na obu właściciele wprowadzili zakazy wstępu dla osób postronnych. Czy jest to zgodne z prawem, także w kontekście obowiązku pozostawienia 1,5-metrowego pasa brzegu dostępnego dla wszystkich? - zastanawia się Czytelniczka.

Sprawdziliśmy, jakie jest stanowisko w tej sprawie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. 

- Prywatna osoba, która zbudowała pomost, ma prawo decydować, kto na pomoście tym przebywa – przedstawia stanowisko instytucji Bogusław Pinkiewicz, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Według Wód Polskich przepis o obowiązku udostępnienia 1,5-metrowego pasa brzegu rzadko znajduje tutaj zastosowanie. Zazwyczaj sam pomost z tym nie koliduje, a przewinienia właścicieli gruntów nad jeziorami w tym zakresie polegają raczej na niezgodnym z przepisami grodzeniu posesji. Jak przyznają przedstawiciele Wód Polskich, jest to nad jeziorami w Polsce prawdziwa plaga.

Jak dalej wyjaśniają urzędnicy, właścicielom prywatnych pomostów nie zawsze chodzi o to, by przeganiać przygodnych użytkowników pomostu, spacerowiczów. Często motywacją do zawieszenia tabliczki "Zakaz wstępu" jest raczej ich chęć zabezpieczenia się przed ewentualnymi roszczeniami, np. w przypadku wypadku i urazu. To właściciel odpowiada bowiem za stan techniczny danego urządzenia.

Inną kwestią jest jeszcze dopełnienie przez właściciela danego pomostu formalności prawnych. Pomost może zbudować każdy właściciel/użytkownik działki położonej nad wodą, jeśli spełni stosowne wymogi prawne. Aby zbudować mały pomost, należy złożyć zgłoszenie wodnoprawne w odpowiednim Nadzorze Wodnym PGW Wody Polskie. 

Jeziorak. Coraz więcej prywatnych pomostów z zakazem wstępu.
Zdjęcia: nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.
Red. kontakt@infoilawa.pl.

Jeziorak. Coraz więcej prywatnych pomostów z zakazem wstępu.

Ilość zdjęć 4

REKLAMALady D

29Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Kos 29 4 miesiące temuocena: 100% 

  Pobudujmy pomosty wokół całego Jezioraka, tak żeby każda rodzina miała swój. Będzie pięknie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof. K 28 4 miesiące temuocena: 100% 

  Z informacji jakie uzyskalem wynika, ze to mieszkancy Nowego Miasta Lub. pobudowali te pomosty i ogrodzili. Panoszą sie na drogach, w lasach teraz i na wodach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Śmigiel 27 4 miesiące temuocena: 67% 

  Ludzie.Nic nie macie , to cudzego nie szanujecie.Istnieje coś takiego jak dzierżawa i z tego są pieniądze dla nierobów między innymi.Gdybyście mięli odrobinę kultury to by was wpuszczono na taki pomost.Ale zwykle chlew po was zostaje.I roszczenia.I zniszczenia.Mentalność rodem z PRL-u u

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 26 4 miesiące temuocena: 50% 

  ciekawe czy te wszystkie pomosty maja wymagane pozwolenia i decyzje a do wyjasnienia tej kwestii mamy na terenie gminy miejskiej i wiejskiej odpowiednie osoby tylko oby to nie byli koledzy wlascicieli pomostow i sprawa zostala zalatwiona z litera prawa bo teren panstwowy to teren w tym wodne sa terenami ogolnodostepnymi - ogrodzenie przy hangarach Biskaje jest budowla nielegalna i mialo byc rozebrane w 2002 roku lecz nasza nieudaczna Straz Miejska tego nie chciala egzekwowac posiadam w tej sprawie dokument urzedowy z nakazem natychmiastowej likwidacji ktorej do dnia dzisiejszego nie egzekwowano [ kolesiostwo ]

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 25 4 miesiące temuocena: 100% 

  Dziki kraj.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolo 24 4 miesiące temuocena: 60% 

  Kazda akcja powoduje reakcje. Mało takich sytuacji? Cholota nie potrafi normalnie uzytkowac takie miejsca, to sie grodzi. Po psach nikt nie sprzata - produkuja sie oszolomy faszerujace kielbasy czym popadnie, po lesie buractwo robi sobie rajdy quadami, crossami - pojawiaja sie prywatni milicjanci instalujacy jakies druty na drzewach. Przeciez co chwile o tym jest pisane. Spoleczenstwo w wiekszosci to prostactwo i takie newsy beda zawsze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 23 4 miesiące temuocena: 25% 

  az przykro czytac. widac ze to znowu nowobogacki w bialych skarpetkach i w lesingu z autem haha, I czego sie od razu denerwujecie///???? .UBLIZACIE INNYM ,PO CO ?? SIE PYTAM. cZY OSIAGNIECIE TYM COS WIECEJ??? Chyba slusznie nazwales sie sam pieknum zwierzeciem tylko szkoda barana na takiego cwoka . Posesje z widokiem na Jeziorak, z ogolnym dostepem do jeziora. Ot co !!!!!i spuscie troche powietrza z tych swoich klat piersiowych haha

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mag 22 4 miesiące temuocena: 73% 

  a kto wam broni dostępu do jeziora?przecież jest dostęp, a na pomost akurat chcesz wejść bo powstał? zbuduj sobie od Kajki po Skarbek jest tyle miejsca to nie jest teren prywatny

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Barany 21 4 miesiące temuocena: 59% 

  No debile puste :D. Wszystkie te pomosty są zgodne z prawem dostęp do jeziora jest i do lini brzegowej. W końcu ktoś mądry stanął po stronie ludzi, którzy wydali pieniądze na pozwolenia i na samą budowę pomostu. Dodatkowo tacy ludzie płacą coroczną dzierżawę wodom polskim. A cebulaki by tylko bezpłatnie z tego korzystali. Chciałbym Wam wszystkim cebulakom powiedzieć, że prócz tego właściciel pomostu na którym nie daj boże się coś stało własnie za Was odpowiada. Takie jest prawo i to szanujcie. Żaden z Was nie pomyślałby nawet żeby 1zł wydać na pomost a najwięcej płaczecie. Po zatym też są ogólnodostępne pomosty i tam możecie chodziić

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 20 4 miesiące temuocena: 58% 

  Skoro stawiaja prywatnie pomosty na panstwowym jeziorze to pozwolenie na budowe tez ktos wydal. JUZ W TRAKCIE ROBOT TRZEBA MONITOWAC ZE TO JEST PANSTWOWE TXN. NAS WSZYSTKICH ,nie mozna zwyklych ludzi ktorzy nie posjadaja dzialek pozbawiac dostepu do jeziora. Dlatego tez ludzie nie kupujcie zezwolen na polow ryb, 1. ze ich praktycznie nie ma. 2. nie ma dojsc do linii wodnej bo albo w dobrych miejscach jachty, pomosty lub trzcina. Dlaczego sprzedaja pozwolenia ???? Moze ktos odpowie na te pytanie, i tak to jest z tymi lepszymi znad jeziora Jeziorak. A co do wedkarzy to prosze do jednego worka nie wrzucac wszystkich, bo wedkarz to moze jest lepszt czlowiek od ciebie ktory aby to bylo moje,zeby nikt nie wszedl. hahahaha malostkowi wlasciciele pomostow

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szanowny pan 19 4 miesiące temuocena: 92% 

  Szanowny panie Nikt panu nie broni postawić swojego pomostu. Nie trzeba miec do tego działki nad woda. Robi sie to na takich samych zasadach jak ci którzy te działki posiadają. Proszę spróbować a potem komentować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lob 18 4 miesiące temuocena: 82% 

  Kup sobie ziemie postaw pomost i zobaczymy jak długo bez bramki wytrzymasz. Przyjdą zacni wędkarze zostawia śmieci puszki po piwach kłęby żyłki pety w wodzie pomost zaszczany itd. Szybko ci się znudzi zwracanie im uwagi a oni i tak wrócą i będą robić swoje. A przepis odnosi się do lini brzegowej nie pomostu. Skoro dają zgodę to jest to własność prywatna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~John9 17 4 miesiące temuocena: 80% 

  Kasa rządziła i rządzić będzie. A prawo to służby w dupie mają. Wystarczy spojrzeć na PGRyb. Pojeba.... kraj

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 16 4 miesiące temuocena: 67% 

  Czas zrobić porządek z prywatni pomostami . Banda cwaniaczków nagina prawo na całego. Za chwilę nie będzie brzegu dla normalnych obywateli. Niech kupią sobie jeziora i stawiają co chcą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kolega z szałkowa 15 4 miesiące temuocena: 88% 

  a potem kuuuuuurwaaaaa sandacza nie ma!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sieć 14 4 miesiące temuocena: 75% 

  pokupowali sobie dziełeczki i domki a jezioro czyje kur..a!????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~karol 13 4 miesiące temuocena: 56% 

  przepisy są takie a nie inne i trzeba się stosować!!!! 1,5 metra tak!!!! i dostęp! takie są ku..a! przepisy! tak czy nie!!???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mój nick 12 4 miesiące temuocena: 67% 

  Zgadza sie. I wlasnie wszystkie te przepisy pokazane wyżej pomosty spełniają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~darek 11 4 miesiące temuocena: 63% 

  przypominam wszystkim przepisy dotyczące linii brzegowej?! Jeziora, które jest państwowe! ile metrów linia brzegowa, będąca swobodnym pasem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ggg 10 2 miesiące temu

  Nie ma metrów linii brzegowej. Jest 1,5 metra na przejście brzegiem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ilawianka 9 4 miesiące temuocena: 62% 

  Ci wszyscy którzy stawiają bramki na pomostach broniąc nam dostępu do Jezioraka powinni przyspawać się do tych bramek i trwać w tym tak długo aż zrozumieją ze nie tędy droga, Bo czym obdarzyła nas natura jest to własnością nas wszystkich a Jeziorak jest dany nam przez naturę i nikt nie może nam bronić dostępu do niego. Jeszcze ta pandemia niczego was nie nauczyła, nadal człowiek człowiekowi jest wilkiem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~leon 8 4 miesiące temuocena: 86% 

  Marcin ma rację. Kup sobie ziemie postaw pomost i zobaczymy jak długo bez bramki wytrzymasz. Przyjdą zacni wędkarze zostawia śmieci puszki po piwach kłęby żyłki pety w wodzie pomost zaszczany itd. Szybko ci się znudzi zwracanie im uwagi a oni i tak cie oplują

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin. 7 4 miesiące temuocena: 50% 

  Słuchaj idiotka bramka jest 1.5 metra od brzegu tak jak w przepisach czyli jest dostęp do jeziora gdy by nie było pomostu i tak dalej byś nie weszła A piszesz bo zazdroscisz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~amfi 6 4 miesiące temuocena: 61% 

  Kot bogatemu zabroni?...na państwowym jeziorze prywatne instalacje...świat do góry nogami stoi...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 5 4 miesiące temuocena: 100% 

  Czy nie le[iej oglosic przetarg na zbycie lini brzegowej Jezioraka?? Bylyby z tego jakies pieniadze. Zastanawia mnie tylko czy oinie na zagospodarowanie wtdaje jakis u rzad ochrony srodowiska czy ktos inny bo zeby wody polskie wydaly pozwolenie na budowe pomostow ktos z urzednikow miejscowych musi wydac opinie czy wyrazaja na powyzsze zgode. Awiec kto w ilawie takie wydaje decyzje. Ja juz tez wpadam troche w paranoje a to juz zle hahaha . Chory kraj a wlasciwie ludzie ktorzy nie dbaja o dobro ogolne . A szkoda .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kaer 4 4 miesiące temuocena: 69% 

  W tym kraju wszystko trzeba grodzic i zabezpieczać przed bandami bezmyślnych chuliganów. Gdyby Polak był stworzeniem ucywilizowanym to płoty i bramki na pomosty nie byłby potrzebne. Swego czasu każdy pomost w Makowie był dostępny. Chuligaństwo oraz gorszy sort wędkarzy, skutecznie zmotywowało właścicieli do montażu bramek. Pozdrawiam wszystkich którzy skutecznie chronią swój majątek przed prostactwem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 3 4 miesiące temuocena: 67% 

  Nie wiedziałem że Jeziorak jest ich własnością.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawo 2 4 miesiące temuocena: 71% 

  Słusznie. Tego pomostu by nie było, gdyby ktoś go nie pobudował. A co by było, gdyby jakiś rozkoszny ,,bombelek'' wpadł z niego do wody?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bóg nieistnieje 1 4 miesiące temuocena: 41% 

  Święty spokój. Bachorów jest za dużo. A te bramki tylko rozwalić. Ebac prywatę na wodzie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMACEZ
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.5198 sekundy