REKLAMAMartex
REKLAMAWiatrak
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 maja 2020, 09:54 komentarzy 8
Na zdjęciu są huczne iławskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja sprzed kilku lat. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, ale świątecznych akcentów też nie zabraknie.

Na zdjęciu są huczne iławskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja sprzed kilku lat. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, ale świątecznych akcentów też nie zabraknie. (Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Jeszcze do niedawna tradycją, zapoczątkowaną w roku 2016, było w Iławie huczne celebrowanie Święta Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy maszerowali ulicami miasta w uroczystym orszaku, oglądali spektakle w wykonaniu młodzieży i korzystali z interaktywnych atrakcji. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, ale świątecznych akcentów też nie zabraknie.

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. To właśnie dzisiaj przypada kolejna rocznica tego ważnego historycznego wydarzenia.

Jakie akcenty w Iławie? Oficjalne obchody rozpoczną się w "czerwonym" kościele, gdzie o godzinie 11:30 zostanie odprawiona uroczysta, okolicznościowa msza święta (obowiązuje ograniczenie liczby uczestników do 30). Z kolei o 13:00 przedstawiciele iławskich samorządów złożą kwiaty pod tablicą przy ratuszu upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W planach także akcent artystyczny - prezentacje uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Iławie oraz historyczny - spotkanie z Dariuszem Paczkowskim, który przybliży dzieje Konstytucji 3 Maja. Wszystko oczywiście online, na fanpage'u Iławskiego Centrum Kultury.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

abs2

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Iławianka 8 22 dni temuocena: 11% 

  Kiczowaty plakat nieadekwatny do tematyki.Myślałam,że zapraszacie na jakiś festyn przedszkolny...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 7 22 dni temuocena: 100% 

  'Nas jest większość, czy to wam sie podoba czy nie' pisze Magda. Czysty bolszewizm nie mający nic wspólnego z demokracją.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magda 6 22 dni temuocena: 9% 

  No i znowu lewactwo się wylało,całe szczëście że rządzi PIS,bo do tej pory nie wiem co by z Polski zostało.Wyprzedawali co się dało,można by pisać bez końca.Prezydentem dalej bédzie Pan ANDRZEJ DUDA czy to wam się podoba czy nie,nas jest większość.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 5 22 dni temuocena: 60% 

  Przecież PiS i PO to ta sama banda. I za jednych i za drugich robimy części samochodowe dla Niemców, a nasza telewizja służy do reklamowania światowych koncernów farmaceutycznych. Słowa o patriotyzmie to tylko frazesy, w które większość niestety wierzy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do: ~Magda 4 22 dni temuocena: 90% 

  Nie rozśmieszaj dziewczynko. Zobaczysz co zostanie po Pis-ie, PO to była pikuś. Przy dobrych wiatrach druga Grecja ale to optymistyczne prognozy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 3 22 dni temuocena: 100% 

  Konstytucja z 3 maja 1791r. (a właściwie Ustawa Rządowa) stała się tylko pięknym, lecz niespełnionym mitem. A tak naprawdę skromnym, niewystarczającym półśrodkiem w koniecznej reformie upadającego i wręcz gnijącego od środka państwa. Była mitem także dlatego, że tak naprawdę nigdy nie weszła życie. A to dlatego, że szybko znalazła się banda szubrawców, która wespół z Rosją już po roku całkowicie obaliła Ustawę Rządową. I tutaj niestety rysują się znaczne paralele do sposobu traktowania przez tzw. dobrą(?) zmianę obecnej Konstytucji. Bo ją także obecnie zgraja karierowiczów na czele z chorym na władzę, abnegackim prezesem "zbaw Polskę" niszczy śmiejąc się Polakom bezczelnie w twarz. Od nas tylko zależy czy będziemy nadal pozwalać na niszczenie Ojczyzny przez skorumpowany pisowski reżim zapełniony hordami łapczywych na społeczne pieniądze kompletnie niekompetentnych wazeliniarzy. i dlatego nie możemy potulnie siedzieć cicho z podkulonymi ogonami. Oby historia czegoś nas nauczyła...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 2 22 dni temuocena: 95% 

  Boję się, że jesteśmy wysoce uodpornieni na naukę. W tym świetle załugujemy na obecną władzę. Sami ją w końcu wybraliśmy. Pozostaje się tylko z tego śmiać. Okazja już niedługo, 10 maja będzie ubaw po pachy. A świat... on już od dawna nie traktuje nas poważnie. Wystarczy pojechać do USA, oni ci powiedzą co o nas myślą w formie "polish jokes".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 1 22 dni temuocena: 94% 

  Sztuczne święto, zresztą co to za konstytucja po której traci się niepodległość.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7463 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)