REKLAMAKarczma2
REKLAMAGaleria2

Udało Ci się sprzedać samochód, po czym zorientowałeś się, że zrobiłeś to jeszcze przed terminem zapłaty ostatniej raty za OC. Na kim w takiej sytuacji będzie ciążył obowiązek jej uregulowania – wciąż na Tobie czy już na nowym właścicielu pojazdu?

Wystawiłeś na sprzedaż samochód, znalazłeś kupca, ustaliliście wszystkie szczegóły i gotowe – nie jesteś już właścicielem auta. Ciesząc się z udanej transakcji, przypominasz sobie jednak, że zapomniałeś o jednym szczególe, czyli składce na ubezpieczenie. Z tego artykułu dowiesz się, co jeśli nie zapłaciłeś raty za OC przed sprzedażą pojazdu (https://mubi.pl/poradniki/sprzedaz-samochodu-a-niezaplacona-rata-za-oc/).

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – jakie są obowiązki sprzedającego?

Sprzedając samochód, musisz pamiętać, że nie jest to przedmiot jak każdy, a z jego zbyciem wiążą się dodatkowe komplikacje. Na Tobie jako na sprzedawcy ciążą więc konkretne obowiązki, których niedotrzymanie może mieć przykre konsekwencje.

Są one dokładnie określone w art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który stwierdza, że posiadacz pojazdu mechanicznego przenoszący jego prawo własności na inną osobę, musi:

  • przekazać nabywcy potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC,
  • powiadomić zakład ubezpieczeń o fakcie przeniesienia prawa własności,
  • przekazać zakładowi ubezpieczeń dane nabywcy.

Wszystkie te czynności są obowiązkowe, a niespełnienie chociaż jednej z nich może skutkować problemami zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego samochód.

Trzeba też pamiętać, że obowiązki na sprzedającego nakłada także Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 78 ust. 2 pkt 1 o fakcie przeniesienia prawa własności musi zostać poinformowany także wydział komunikacji, w którym był zarejestrowany pojazd. Na dopełnienie tej formalności sprzedający ma 30 dni. Jeśli samochód posiadał również innych współwłaścicieli, to wszyscy powinni podpisać się pod zawiadomieniem o jego sprzedaży.

Kto musi uregulować niezapłacone raty za OC?

Z powyższymi regulacjami jest też ściśle związana odpowiedź na pytanie, kto będzie musiał uregulować niezapłacone raty za OC samochodu, jeśli płatność składki była rozłożona na części. Logiczne jest przecież, że powinien to robić ten, kto będzie korzystał z ubezpieczenia, czyli nowy właściciel samochodu. Nie zawsze jednak tak jest.

Wszystko zależy bowiem od tego, czy sprzedający w odpowiednim czasie poinformuje zakład ubezpieczeniowy o tym, że nie jest już właścicielem samochodu. Zgodnie z zapisami ustawy ma na to dokładnie 14 dni od dnia przeniesienia własności pojazdu. Jeśli w tym czasie ubezpieczyciel nie otrzyma informacji o transakcji, będzie w dalszym ciągu traktował sprzedającego jako właściciela ubezpieczonego auta, domagając się od niego zapłaty kolejnej raty, mimo że ten już samochodu nie posiada.

Jeśli z kolei sprzedający dopełni swoich obowiązków, przekazując ubezpieczycielowi potrzebne dane, ten będzie kierował roszczenia dotyczące kolejnych rat już do nowego właściciela samochodu. Oczywiście nabywca samochodu nie ma obowiązku kontynuowania polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela auta i może ją wypowiedzieć. W takim wypadku sprzedający ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy za każdy opłacony, lecz niewykorzystany dzień obowiązywania ubezpieczenia. Kupujący może zaś znaleźć korzystniejszą dla siebie ofertę, wykorzystując do tego kalkulator OC AC mubi.pl.

Jak poinformować zakład ubezpieczeniowy o zmianie właściciela pojazdu?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie tylko nakłada na sprzedającego obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o przeniesieniu prawa własności samochodu, ale też określa, jak należy to zrobić. Nie wystarczy do tego np. telefon do zakładu ubezpieczeń lub wysłanie maila. Właściwy wniosek trzeba złożyć na piśmie.

Cała procedura jest jednak bardzo prosta i ogranicza się do wypełnienia formularza, którego wzór można znaleźć choćby na stronie internetowej dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jakie informacje trzeba w nim zamieścić?

  1. Twoje dane osobowe, dane ubezpieczonego pojazdu i informacje na temat polisy.
  2. Dane osobowe nabywcy samochodu.
  3. Jeśli będzie tego wymagał ubezpieczyciel, to również kopia umowy sprzedaży samochodu.

Niezgłoszona ubezpieczycielowi sprzedaż samochodu i jej konsekwencje

Powiedzmy, że jednak zapomniałeś o swoich obowiązkach i nie poinformowałeś zakładu ubezpieczeń o sprzedaży samochodu. Co Ci grozi?

Jeśli płatność za OC była rozłożona na raty, a te nie zostały w całości spłacone przed sprzedażą samochodu, to ubezpieczyciel będzie mógł podjąć decyzję o tym, kto zostanie obciążony kosztami składki. Możliwa jest zatem sytuacja, w której to zbywca pojazdu będzie musiał opłacić jego ubezpieczenie, mimo że auto nie należy już do niego - mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Jeszcze poważniejsze będą konsekwencje, jeśli nabywca samochodu spowoduje nim wypadek. Ubezpieczyciel, który nie otrzyma wcześniej informacji o przeniesieniu prawa własności, będzie wówczas w dalszym ciągu traktował Cię jako właściciela pojazdu, co może skutkować np. utratą prawa do zniżek.

Artykuł sponsorowany.

TEMATY polecamy
REKLAMANotus_nowa

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAbudzyk
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9541 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)