REKLAMALumen
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 maja 2020, 14:48 komentarzy 40

(Fot. Archiwum własne.)

Przed nami prawdziwa śmieciowa rewolucja. Co się zmieni i jak się odnaleźć w gąszczu tych nowych zasad? Zapraszamy do korzystania z praktycznego poradnika dla mieszkańców, w którym zebraliśmy najważniejsze informacje.

NAJWAŻNIEJSZE FAKTY

 • 1 czerwca wejdzie w życie, na mocy ustawy, powszechny obowiązek segregacji odpadów komunalnych.
 • Odpady będziemy segregować na 5 frakcji: papier, szkło, metale/tworzywa sztuczne, bioodpady i tzw. odpady zmieszane.
 • Na terenie Związku Gmin "Czyste Środowisko" 1 czerwca wejdą w życie nowe, wyższe stawki za wywóz odpadów komunalnych. Zapłacimy 22 zł od osoby, czyli dwa razy więcej, niż dotychczas. Za niesegregowanie nakładane będą kary w wysokości dwukrotności stawki, tj. 44 zł. W powiecie iławskim dotyczy to mieszkańców następujących gmin: Miasto Iława, Gmina Iława, Gmina Lubawa, Gmina Zalewo.
 • Budowa zamykanych na klucz wiat na odpady nie jest obowiązkowa, ale może pomóc uchronić mieszkańców danej spółdzielni/wspólnoty przed podrzucaniem odpadów i w konskwencji - karami finansowymi.finansowych.

f

JAK SEGREGOWAĆ?

1. Do NIEBIESKICH pojemników na PAPIER 

należy wrzucać: gazety, czasopisma, katalogi, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi, papier szkolny i biurowy, ścinki drukarskie, karton, tekturę, worki papierowe, zeszyty, notesy, papier pakowy, torby i worki papierowe, papierowe rolki po papierze toaletowym.

Nie wrzucamy: papieru lakierowanego, woskowanego lub foliowanego, papieru zatłuszczonego, silnie zabrudzonego i mokrego, papieru higienicznego (chusteczek, toaletowego, ręczników, wacików, pieluch), tapet, worków po cemencie i nawozach, kalki, kartonów po mleku i napojach (tzw. opakowań wielomateriałowych).

2. Do ŻÓŁTYCH pojemników na TWORZYWA SZTUCZNE I METALE 

należy wrzucać: plastikowe butelki PET, plastikowe torebki, puszki po konserwach i napojach, metale kolorowe, kapsle, opakowania wielomateriałowe, np. kartoniki po sokach, mleku.

Nie wrzucamy: butelek i pojemników po olejach i smarach, zabawek, butelek i pojemników z zawartością, baterii, puszek po farbach, opakowań po aerozolach.

UWAGA! Nie myjemy opakowań, butelek, słoików, czy innych opakowań - tylko opróżniamy je z resztek zawartości.

3. Do ZIELONYCH pojemników na SZKŁO 

należy wrzucać: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wrzucamy: szkła płaskiego (szyby, lustra, szyby samochodowe), szkła okularowego, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, porcelany, ceramiki, fajansu, żarówek, świetlówek, kineskopów, opakowań po lekach i środkach chemicznych.

4. Do BRĄZOWYCH pojemników na ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI 

należy wrzucać: odpady kuchenne: resztki jedzenia, suchy chleb, obierki warzyw i owoców, fusy, skorupki.

Odpady zielone: skoszona trawa, liście, gałęzie, kwiaty, inne odpady roślinne.

Nie wrzucamy: innych odpadów, mięsa i kości, popiołu, zwierzęcych odchodów, pieluch.

5. Pojemnik koloru czarnego oznaczony napisem „Zmieszane”, przeznaczony na odpady zmieszane (resztkowe), których nie da się wysegregować.

Wrzucamy: papier lakierowany, woskowany lub foliowany, papier zatłuszczony, silnie zabrudzony i mokry, papier higieniczny (chusteczki, ręczniki, waciki, pieluchy), szkło stołowe, ceramika, szkło żaroodporne, mięso, kości i ości, zmiotki z podłogi, zawartość z odkurzacza.

DODATKOWO - JEŚLI DOTYCZY

Dodatkowo, jeśli w budynkach wielolokalowych występuje popiół, należy zaopatrzyć się w niepalny pojemnik oznaczony napisem „Popiół” na popiół (wygaszony).

Wsypujemy: wygaszony popiół z palenisk domowych.


W zabudowie wielorodzinnej odpady gromadzone są w pojemnikach. Właściciel musi zapewnić pojemniki do odpadów zmieszanych (resztkowych) i do popiołu z palenisk domowych.

W zabudowie jednorodzinnej odpady gromadzone są w workach lub pojemnikach. W worki zaopatrywać będzie przedsiębiorca odbierający odpady komunalne. Właściciel musi zapewnić pojemniki do odpadów zmieszanych (resztkowych) i do popiołu z palenisk domowych.


CO DO PSZOK-U?

Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (w powiecie iławskim: Iława, ul. Komunalna i Półwieś w gminie Zalewo) mieszkaniec może dostarczyć nieodpłatnie:

ODPADY KOMUNALNE:
odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji,
odpady zielone,
zużyte baterie i akumulatory,
zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
meble i inne odpady wielkogabarytowe,
odpady budowlane i rozbiórkowe z prac prowadzonych we własnym zakresie, na które nie jest wymagane zezwolenie lub zgłoszenie,
zużyte opony pochodzące z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

ODPADY NIEBEZPIECZNE POWSTAJĄCE NA NIERUCHOMOŚCIACH, NA KTÓRYCH ZAMIESZKUJĄ MIESZKAŃCY:
resztki farb, lakierów, klejów, żywic, środków do konserwacji i ochrony drewna oraz opakowania po nich, rozpuszczalniki,
środki czyszczące, substancje do wywabiania plam i opakowania po nich,
zbiorniki po aerozolach,
pozostałości po domowych środkach do dezynfekcji i dezynsekcji,
środki ochrony roślin oraz opakowania po nich,
lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, w tym świetlówki, termometry,
przełączniki,
zużyte kartridże i tonery,
przepracowane oleje.

 


Zachęcamy do pobrania, wydrukowania i korzystania z załączonej ulotki. Znajdziecie tutaj informacje o tym, do którego pojemnika należy wrzucić najczęściej spotykane w gospodarstwach domowych odpady.


  Załączniki

 •   Ulotka

  typ: png, data dodania: 15.05.2020, Rozmiar: 197 kb

REKLAMAwardrom2

40Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~BEZDOMNY 40 miesiąc temuocena: 88% 

  Rzucajta gdzie popadnie , Ja pozbierum . Chleb tesz , bo go lubje , ale za drogi . Tylko nie walta aleminium z żelwstwem, bo potem musze pszewalać to dziadostwo . Najlepi żucajta po rowach , towara nie widać a Ja go zawdy znajde . A co !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obecny 39 miesiąc temuocena: 100% 

  A worki będą rozdawane czy nie ? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~joipek 38 miesiąc temuocena: 43% 

  No to juz przegiecie !!!!!!! Przyjechala Koma po smieci / rozne/ z czarnych pojemnikow 1100 i wiecie co zrobila ??? Jako deser na torcie plastik wrzucila razem z ogolnymi. Ludzie i od 1.06 beda tak robic a my bedziemy placic kare??? ze nie segregujemy!!!! SKANDAL !!!!! Koma ogarnij sie !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~haha 37 miesiąc temuocena: 100% 

  Może dlatego, że mają dwukomorowe śmieciarki? Ale nie, lepiej komentować nie mając pojęcia na dany temat :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do którego pojemnika bioodpady ? 36 miesiąc temuocena: 88% 

  a ja czekam na BRĄZOWY POJEMNIK NA BIOODPADY,,,,,bo to BZDURA ! żeby bioodpady wrzucać do czarnych pojemników, gdzie jest wszystko pomieszane. Zapraszam CZYSTE ŚRODOWISKO na Gdańską ,,, bo ja samowolki z oznaczaniem pojemników robił nie będę ,,,,,,,,,,,, Są od tego zacni prezesi , którzy biorą stosowne wynagrodzenie i powinni załatwić brązowe pojemniki , a jak nie potrafią, to powinni przynajmniej należycie oznaczyć obecne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PL 35 miesiąc temuocena: 33% 

  Przyjedzie śmieciarka i wrzuci wszystko do jednego pojemnika!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do polaczka 34 miesiąc temuocena: 100% 

  Ja Pier***, ludzie, na was to już słów brak. Czy nie potraficie zrozumieć, że śmieciarki mają komory? I to, że śmieciarka zabiera dwa rodzaje śmieci, wcale nie oznacza, że je ze sobą miesza?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Owidiusz 33 miesiąc temuocena: 33% 

  KTO ZROZUMIAŁ GDZIE CO RZUCAĆ LUB NI E WRZUCAĆ, TEMU KONIA Z RZĘDEM TYLKO W POLSCE TAKI POMYSŁ

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~masa 32 miesiąc temuocena: 100% 

  Sam pomyśl, to nie trudne, gdzie co wyrzucać. Ty do biomasy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~inga 31 miesiąc temuocena: 86% 

  A wezwania do zaplaty kary sic!!!!!! bedziemy przekierowywac do Urzedu Miasta wydzial Ochrony Srodowiska lub do rak wlasnych p.Burmistrza. ODPOWIEDZIALNOSC ZBIOROWA w blokach????? Chore. To tylko w naszym kraju. W czasie wojny byly lapanki i roztrzeliwania .Wtedy byla odpowiedzialnosc zbiorowa.Teraz nawet w szkole nie ma pojecia odpowiedzialnosci zbiorowej, W Konstytucji takze nie istnieje pojecie odpowiedzialnosci zbiorowej !!!!!!!!!! Co jest grane i kto wprowadza takie pojecie!!!! Czyste Srodowisko moz\e za przeproszeniem wytrzec sobie d..e tym nakazem. Panstwo prawnicy szykujcie zapas dlugopisow na nasze skargi na kaste smieciowa ws. kar Chore.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 30 miesiąc temuocena: 100% 

  Mafia śmieciowa!!! Podwyzki o 100 procent w dobie kryzysu to skurw...ństwo!!! Dziekujemy ci zyliniak ,harmata i inni!!! Ludziska przejrzyjcie na oczy co oni z nami robią!!! A wy jak te barany na nich glosujecie!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~popieram Piotra 29 miesiąc temuocena: 100% 

  mafia nie spada tam gdzie jej miejsce.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~??? 28 miesiąc temuocena: 100% 

  może Adam ? może Harmaciński ? może burmistrz Kopaczewski ? a może wszyscy święci się ujawnią i UZASADNIĄ DLACZEGO ? głosowali za podwojeniem opłat za wywóz śmieci a teraz nie dają rady śmieciom ,,, ale kasa na konto wpływa ... ZA CO ???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 27 miesiąc temuocena: 67% 

  moze obudza sie w koncu nasi radni i nasz uspiony PIS i zaprotestuja w imieniu mieszkancow Ilawy bo podniesienie cen i zmuszenie nas do takiej segregacji to jakas lichwa ; podniesienie cen o 100 procent oznacza podniesienie zarobkow tez o 100 pr w Czystym Srodowisku a takze czlonkom zarzadu tj Zylinskiemu Harmatce itd ; w czasie kiedy sa problemy z dochodami finansowymi zwyklych ludzi taka podwyzka to hamsto ; bezczelnosc ; ignoranctwo brak szacunku dla tych ludzi bo wam z zarzadu CZ-S z waszymi dochodami hieny zyjace na utrzymaniu podatnika takie poidwyzki nie szkodza finansowo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jeszcze jedno 26 2 miesiące temuocena: 100% 

  Panie, które sprzątają klatki schodowe i teren wokół budynków, opróżniają też kosze na śmieci znajdujące się przy chodnikach . Wiadomo , że przechodnie wrzucają tam i butelki plastikowe i szkło. To kto wtedy zapłaci karę za brak segregacji . Może Sp-nia "Praca" bo też ma dostęp do ogrodzonych pojemników.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bela 25 2 miesiące temuocena: 100% 

  Podwyżki.. odpady.. W sp-ni woda, ogrzewanie.. co jeszcze..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ela 24 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ta cała podwyżka to zemsta Adama za wybory.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 23 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ta segregacja to totalna kpina z nas biednych ludzi barany wymyślają żeby kasę ściągnąć nic więcej wiekszej głupoty nie mogli wymyślec a panowie przyjeżdżają i wala wszystko do jednej śmieciary.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bjj 22 2 miesiące temuocena: 50% 

  Zwolnić połowę połowę ludzi ze związku ludzie nie płaci za śmieci nic nam nie zrobią. Niech info Iława pogoda ile Ludzie zarabiają tam miesięcznie siedzą i pierdzą w stołki. Trzeba się zbuntować i tak śmieciowa wszystko bierze a Nam każe stemplować wstyd i hańba

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 21 2 miesiące temuocena: 100% 

  Gdzie są mieszkańcy Gdzie jest naród oni nas w trąby robią. Na naszej krzywdzie zarabiają ogromne pieniądze miesięcznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 20 2 miesiące temuocena: 100% 

  Gdzie są mieszkańcy Gdzie jest naród oni nas w trąby robią. Na naszej krzywdzie zarabiają ogromne pieniądze miesięcznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Edi7 19 2 miesiące temuocena: 88% 

  Adam kasuje ponad 10 tys

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawanin 18 2 miesiące temuocena: 14% 

  Za drakońskie podwyżki śmieci odpowiada nasz nowy burmistrz i jego świta. Odpłacimy się burmistrzowi przy następnych wyborach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pawel 17 miesiąc temuocena: 100% 

  Zobacz kto jest w zarządzie tego tworu w ostródzie!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 16 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ty to zorientowany jesteś!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 15 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nie wiesz skąd się wzięły te podwyżki? Sio hejterze!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Edi7 14 2 miesiące temuocena: 91% 

  Co ty bredzisz, to spółka czyste środowisko z siedzibą w Ostródzie i naszym kochanym byłym burmistrzem Adamem ustala stawki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 13 2 miesiące temuocena: 63% 

  Przyjedzie śmieciara i wszystko do jednego pójdzie. Ja się pytam czy ktoś z ludzi robi idiotów? Po kiego wała ta segregacja? Żeby jakiś 'Mietek' szwagier, kuzyn czy inna rodzina na tym zarabiała? Jeszcze za to płacić ciężkie pieniądze. Tylko proszę się nie zdziwić jak w lasach, jeziorach będzie pełno syfu, bo wszystko na to wygląda. Dziki kraj!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do a. 12 miesiąc temuocena: 100% 

  Nie muszą robić z ludzi idiotów, widać, że idiotów jest pełno,b bo nawet nie potraficie zrozumieć tak prostej kwestii, jaką jest to, że śmieciarki są wielokomorowe, i to, że np. dwa rodzaje odpadów są zabierane jedną śmieciarką, nie oznacza, że oni to mieszają. Doucz się a później ogłaszaj mądrości.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kama 11 2 miesiące temuocena: 100% 

  Szkoda tylko lasu bo ludzie tam będą wywozić śmieci...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zainteresowany 10 2 miesiące temuocena: 100% 

  Jestem ciekawy kto pierwszy założy sprawę za niesegregowane śmieci ,w jaki sposób będą kontrolowane pojemniki ,i kto będzie nakładał kary ponieważ jak na moje to czasy PRL-u się skończyły i nie ma już chyba odpowiedzialności zbiorowej w tym przypadku porobili tzw. klatki i wmawiają że mamy je pilnować bom będzie jeszcze drożej chyba coś nie tak...…...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak jest 9 2 miesiące temuocena: 100% 

  przede wszystkim decydenci z "Czystego środowiska " którzy głosowali za podwojeniem stawki śmieciowej jakoś nie chcieli się imiennie ujawnić,, a życie pokazuje jak jest faktycznie , brązowych pojemników na bioodpady brakuje...Ludzie segregują jak należy a za chwilę podjeżdża śmieciara i sypie wszystko do kupy..Jakaś kpina ze zdrowego rozsądku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Twój sąsiad 8 2 miesiące temuocena: 82% 

  Nie narzekaj, będziemy pełnić dyżury , będzie fajnie, zobaczysz xd

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bojar 7 2 miesiące temuocena: 100% 

  Niech mi ktoś wyjaśni bo chyba nie zrozumiałem. Zużyte opakowanie po dezodorancie mam zawieźć na ul. Komunalną do PSZOK-u??? Chyba komuś nieźle odwaliło albo taka nadinterpretacja redaktorów z portalu. Chętnie zobaczę komentarz na ten konkretny przykład.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ela 6 2 miesiące temuocena: 83% 

  Dla zdrowia się przespacerujesz i zaniesiesz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mija 5 2 miesiące temuocena: 100% 

  Podpinam się - interesuje mnie to samo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lewy pomocnik 4 2 miesiące temuocena: 100% 

  A powiedzcie mi KTO ZROZUMIE TE TŁUMACZENIA GDZIE CO KŁAŚĆ - nikt Aż wpierd....mu karę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olka gajer 3 2 miesiące temuocena: 44% 

  na gdańskiej to wogule lipa ja wyrzucam sasiadom pod drzwi ale tylko jak chleje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kazik 2 2 miesiące temuocena: 56% 

  a oni za to żygają ci na drzwi i jest kwita

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no tak 1 2 miesiące temuocena: 86% 

  Na Gdańskiej brak brązowego pojemnika . Więc segregujemy , a wrzucać bioodpady mamy do czarnych, czyli mieszamy groch z kapustą .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9062 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)