REKLAMAPatrz
klonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 maja 2020, 13:22 komentarzy 7
Rozbudowa drogi krajowej nr 15 w miejscowości Rożental (gm. Lubawa) na liście inwestycji zatwierdzonych przez Ministra Infrastruktury.

Rozbudowa drogi krajowej nr 15 w miejscowości Rożental (gm. Lubawa) na liście inwestycji zatwierdzonych przez Ministra Infrastruktury. (Fot. Google Maps.)

Droga krajowa nr 15 w Rożentalu w gminie Lubawa to miejsce, gdzie dochodziło do drogowych tragedii. Do 2023 roku ma dobiec końca rządowa inwestycja, która ma zmienić na bezpieczniejszy ruch w tym "czarnym punkcie".

Zadanie zostało zatwierdzone przez Ministra Infrastruktury. Jest, jako jedyny projekt z woj. warmińsko-mazurskiego, na liście 9 przedsięwzięć inwestycyjnych na drogach krajowych o łącznej wartości około 500 mln zł. 

W jaki sposób zostanie przebudowana droga krajowa nr 15 w tym miejscu?

- Zadanie obejmuje podniesienie nośności nawierzchni DK15 do 11,5 t/oś, przebudowę skrzyżowania na rondo w km 346+300, likwidację skrzyżowania z drogą powiatową nr 1214N, budowę korpusu drogowego o przekroju jednojezdniowym 1x2, odtworzenie istniejących zatok autobusowych w innej lokalizacji wraz z peronami i dojściami oraz budowę chodników, przejść dla pieszych, oświetlenia drogowego przeznaczonego dla przejść dla pieszych - przybliża szczegóły resort.

Zadanie jest przewidziane do realizacji w latach 2022-2023.

Skrzyżowanie w Rożentalu to miejsce tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Poniżej zdjęcie z lutego tego roku, kiedy to ciężarówka uderzyła czołowo w osobowe volvo. W wyniku tego wypadku zmarło będące w łonie ciężarnej kobiety dziecko. Z kolei na początku 2018 roku ciężarówka uderzyła tutaj w tył renault clio; wtedy zginęła kobieta w wieku 39 lat.

Minister Infrastruktury zatwierdził 9 inwestycji na drogach krajowych. Ich łączny koszt to niemal 500 mln złotych.

Na drodze krajowej nr 15 są dwa zjazdy w kierunku Rożentala. Jedno ze skrzyżowań (z drogą powiatową) zostanie zlikwidowane, drugie zaś zostanie przebudowane na rondo.

REKLAMANAJLAK

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~mieszkniec gm Lubawa 7 4 dni temuocena: 91% 

  Dopóki obecny wójt gm Lubawa będzie na stanowisku zawsze okolice Rożentala będą na pierwszym miejscu. Nie wiem co jeszcze się musi wydarzyć, kto zginąć żeby wreszcie ktoś zmodernizował 15stkę w Sampławie. Nie mówiąc już o chodniku -przy takim ruchu ludzie mają chodzić rowami? Dlaczego przez tyle lat nigdy nie ma na to pieniędzy i chęci u rządzących?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~inny mieszkaniec 6 3 dni temuocena: 75% 

  Pan Wójt gmLubawa na stornie e-lubawa obiecał, że m.in skrzyżowanie w Sampławie zostanie także wykonane- trzymamy za słowo Panie Wójcie! Liczymy też na chodnik przy krajówce przecież są tam takie szerokie rowy -wystarczy je odpowiednio zagospodarować..mamy juz 2020 rok a nadal go nie ma. W Bratianie przy 15stce jakoś nie było problemu z jego wykonaniem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mietek Konefka 5 4 dni temuocena: 45% 

  To nie drogi powodują wypadki tylko ludzie, którzy jeżdżą niebezpiecznie i nierozważnie . Przebudowa dróg nic nie da dopóki nie zmieni się podejścia ludzi do zachowania na drodze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 4 5 dni temuocena: 87% 

  A co z nieszczęsnym skrzyżowaniem na DK 15 w Sampławie na rozwidleniu dróg za Nowego Miasta do Lubawy (lub odwrotnie) i drogi do Iławy? Tam to dopiero jest nieustanny kociokwik. Od dawna biuro GDDKiA w Olsztynie obiecuje również tam budowę niezbędnego ronda. Ale najwyraźniej jak władza taka czy inna coś obiecuje, to znaczy, że tylko obiecuje.Tak samo jak już prawie rok temu z okładem Urząd Marszałkowski w Olsztynie obiecywał załatwienie ponownego włączenia niezbędnych i istniejących świateł regulujących ruch na iławskiej ul. Wyszyńskiego przy wjeździe na parking przed Kauflandem. I co? Także nic. Pewnie wysoki Urząd nie może znaleźć żarówek do sygnalizatorów. Lub drabinki by z sygnalizatorów wykręcić ewentualnie przepalone. Choć wydaje się Urząd jak zwykle tylko obiecywał. A może w rozwiązaniu tego nadzwyczaj skomplikowanego problemu logistyczno-organizacyjnego oraz technicznego pomogłaby nasza szanowna iławianka piastująca funkcję Przewodniczącej Sejmiku Samorządowego w Olsztynie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~maly 3 4 dni temuocena: 100% 

  Wasyl-sam sobie odpowiedziałeś "żeby piesi jak święte krowy". Jakie szlabany człowieku. W wielkich miastach testowane są skrzyżowania gdzie sygnalizacja wystarczy, mało tego przechodzi się przez środek skrzyżowania a nie na około czy przez głupie wysepki, by usprawnić ruch. Tam jakoś nie giną piesi, tylko u nas. Nie idźmy w stronę barykad tylko myślenia, światła+ myślenie zarówno u kierowców jak i pieszych w zupełności wystarczą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wasyli Url 2 4 dni temuocena: 63% 

  Kiedy w końcu wszystkie chodniki zostaną odgrodzone od jezdni wysokim płotem żeby dzieci i dorośli nie wybiegali na jezdnię ? Kiedy na przejściach dla pieszych zostaną zainstalowane szlabany, zamykane raz dla pieszych i raz dla samochodów , żeby piesi jak święte krowy bez patrzenia nie wchodziły pod samochód i żeby samochody się zatrzymywały jak piesi już przechodzą. Co chwilę dochodzi do wypadku i nic z tym nie jest robione.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mama 1 4 dni temuocena: 78% 

  Tak tak niestety liczą się tylko własne interesy. Obiecanki cacanki.. Kiedy ludzie wreszcie przejrzą na oczy- pewnie dopiero wtedy gdy zginie jakies dziecko w Sampławie czy w Iławie na Wyszynskiego - a pewnie i wtedy nie opadną niektórym klapki i chęć zysku!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbudzyk
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7719 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)