REKLAMALumen
REKLAMAciechanow
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 maja 2020, 08:49 komentarzy 1
Insp. Jacek Drozdowski z Iławy, szef nowomiejskiej policji, oddał osocze, by pomóc innym zarażonym SARS-CoV-2. Sam po kilku tygodniach pokonał chorobę.

Insp. Jacek Drozdowski z Iławy, szef nowomiejskiej policji, oddał osocze, by pomóc innym zarażonym SARS-CoV-2. Sam po kilku tygodniach pokonał chorobę. (Fot. KPP NML.)

Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim insp. Jacek Drozdowski oddał swoje osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dwa miesiące temu komendant, wykonując swoje obowiązki służbowe, zaraził się koronawirusem. Na szczęście wyzdrowiał i mógł wrócić do pracy. Teraz może też pomóc innym. Jego osocze może być podane niektórym pacjentom chorym na COVID-19.

Kilka tygodni temu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim znaleźli się w szczególnej sytuacji. Komendant jednostki insp. Jacek Drozdowski w trakcie wykonywania zadań służbowych zaraził się koronawirusem. Kilka tygodni spędził w szpitalnym izolatorium. Teraz, gdy wrócił do sił, jest tzw. „ozdrowieńcem” i postanowił wykorzystać tę sytuację w celu niesienia pomocy innym chorym na COVID-19. Komendant oddał swoje osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Osocze ozdrowieńców może być podawane niektórym zakażonym pacjentom. Musi ono zawierać przeciwciała, które zneutralizują COVID-19.

O samej możliwości wsparcia leczenia insp. Drozdowski dowiedział się jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Sam już pokonał chorobę, są natomiast chorzy, których stan jest bardzo poważny i należy zrobić wszystko, aby im pomóc.

Jak i dlaczego warto oddać osocze?

Lek. Jarosław Zwierzyński - spec. transfuzjologii klinicznej, RCKiK w Olsztynie:

„Osocze zbierane jest od osób, które wyzdrowiały, miały dwukrotny wynik negatywny podczas badania na obecność wirusa i przeszły kwarantannę. Wykorzystuje się je w przypadku osób w średnio ciężkim i ciężkim stadium choroby, które przebywają na oddziałach zakaźnych. Osocze z przeciwciałami pomaga przezwyciężyć ciężkie objawy choroby i dzięki temu daje szansę na uruchomienie układu odpornościowego danego pacjenta”.

Zachęcamy wszystkich „ozdrowieńców” do oddania osocza i niesienia pomocy innym. Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie w zakładce „Osocze od ozdrowieńców” i „Osocze-COVID-19” można znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat tego, dlaczego i jak warto pomóc.

RCKiK w Olsztynie

  • tel. 668 015 577
  • 89 5260156 w. 152
  • 668 015 522
  • w godz. 7:00-14:00.

f

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin oraz miejsce jego pobrania.

KPP NML/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~j 1 4 miesiące temuocena: 86% 

    Brawo Panie Jacku. Iława serdecznie pozdrawia i życzy zdrowia Panu i całej rodzinie.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbudzyk
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMACEZ
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.8949 sekundy