REKLAMAPatrz
klonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 czerwca 2020, 14:13 komentarzy 43

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Lokalne kluby i stowarzyszenia sportowe będą musiały dorzucić się do tzw. iławskiego pakietu wsparcia dla przedsiębiorców, przygotowanego przez miejski samorząd w związku z epidemią koronawirusa. Organizacje nie ukrywają, że cięcie miejskiego finansowania o 20% jest dla nich bolesne, bo same też znalazły się w niełatwej sytuacji.

Na 20 maja jest datowane pismo Burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego dotyczące decyzji o obniżeniu dotacji udzielonych z tegorocznego budżetu lokalnym klubom i stowarzyszeniom. Cięcie jest o 20%; dotyczy to 23 działających w naszym mieście organizacji. Dotacje zostały obniżone proporcjonalnie, więc realnie najwięcej straciły te kluby, które wcześniej otrzymały najwyższe dotacje. W kasie Akademii Piłki Nożnej "Jeziorak" będzie mniej o ponad 20 tysięcy złotych, budżet seniorów Jezioraka Iława został natomiast uszczuplony o 10 tysięcy złotych. Z kolei piłkarze ręczni otrzymają mniej o 12,8 tysiąca złotych. W trudnej sytuacji znalazły się też mniejsze stowarzyszenia. Tutaj cięcia wynoszą od 300 zł do 2 tysięcy, ale w małych klubach są to liczące się kwoty. 

Łącznie w ten sposób, z około 450 tysięcy, jakie początkowo były przewidziane na dotacje, miasto oszczędza około 90 tysięcy.

- Ta decyzja boli ludzi sportu; miejskie dotacje dla niektórych klubów i tak nie są wysokie, a gdy odjąć od tego jeszcze 20%... Rozumiemy jednak, że sytuacja finansowa przez epidemię jest trudna. Nie mamy innego wyjścia, musimy się z tym pogodzić - komentuje Mieczysław Pietroczuk, przewodniczący miejskiej rady sportu, z którym kontaktowało się wielu zaniepokojonych cięciami lokalnych trenerów, działaczy. Sam szef rady sportu obawy konsultował z burmistrzem; jak mówi, uzyskał zapewnienie, iż burmistrz starał się uratować jak największą część dotacji, a dokonane cięcia były nieuniknione.

My również poprosiliśmy burmistrza o komentarz.

- Fundusze zostały obcięte z uwagi na epidemię i spowolnienie gospodarcze. Wiele firm wstrzymało działalność, co spowodowało zwolnienia, dlatego postanowiliśmy pomóc lokalnym firmom w utrzymaniu tych miejsc pracy. Stworzyliśmy Iławski Pakiet Wsparcia, który zawiera szereg instrumentów pomocowych dla lokalnych przedsiębiorców - powiedział Dawid Kopaczewski. - W tym momencie najważniejsza jest praca naszych mieszkańców, czyli zabezpieczenie ich bytu, potrzeb całych rodzin. Stałem przed decyzją wstrzymania całkowitego finansowania, ale wiem, że sport jest bardzo ważny także dla zdrowia psychicznego, stąd obniżka tylko o 20%. Mam nadzieję, że na tym się skończy. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dobra informacja dla świata sportu, ale też liczę na zrozumienie sytuacji. Dla nas wszystkich, także dla iławskiego samorządu, sytuacja jest trudna, o czym zresztą piszą także media ogólnopolskie.

Przypomnijmy, że Iławski Pakiet Wsparcia, o którym mowa powyżej, obejmuje takie instrumenty pomocy biznesowi, jak obniżka lub umorzenie opłaty za dzierżawę obiektu miejskiego, odroczenie, umorzenie lub rozłożenie na raty lokalnych podatków, doradztwo i działania informacyjne oraz zmniejszenie opłat za odpady.

Lokalne kluby i stowarzyszenia, niezależnie od tego, że ich również koronawirus dotknął, będą musiały się do tego pakietu dorzucić.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANotus_nowa

43Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~xxyz 43 miesiąc temuocena: 100% 

  ... jednej grupy tracą inni. Zresztą jak widać przedsiębiorcy całkiem nieźle sobie radzą - urząd jakieś tam pakieciki środków ochrony im zafundował, a i tak pojawiły się droższe usługi (bo doliczają opłatę za covid) jak i ogólny wzrost cen. Państwo lekką ręką rozdaje kolejne bonusy, samorząd zwalnia, odracza i wspiera (jak zwykle ciekawa lista zwolnień z podatku), a co dostaje ten zwykły szary podatnik? Nikt go z pitu nie zwolni, ekstra 5000 zł nie da, wzrostu cen nie zredukuje (bo wolny rynek), więc co ma taki Kowalski z tego wszystkiego - nic. Bezsens

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxxyz 42 miesiąc temuocena: 100% 

  No cóż jak dla mnie jest to kolejny strzał w kolano Burmistrza - jestem za niefinansowaniem jakiegokolwiek sportu dla dorosłych, bo to jest ich zabawa i sami muszą na to znaleźć środki (jeśli prawda jest finansowanie zakupu jakiejś tam łódki to jest to farsa), jednakże obcinanie i tak niewielkich środków na sport dla dzieciaków i młodzieży to działanie pozbawionej szerzej logiki. Narzekamy, że dzieciaki siedzą w domach, tyją, czas spędzają przed tv/komputerem/telefonem, czy też szlifują bruk na ulicach, a nie robimy wiele, aby zachęcić ich do ruchu/aktywności, ponadto dodatkowo podcinamy teraz skrzydła tym którzy trenują - tak tak, treningi dzieciaków są cały czas - w okresie pandemii ćwiczyły w domu, a teraz normalnie wróciły do zajęć. Szkoda, że nikt z władz tego nie docenia i nie widzi. Rozumiem wspieramy gospodarkę, ale już wymiotuje jak słyszę żale i jęki "niektórych" przedsiębiorców jak to źle, jak ciężko - taka jest idea gospodarki wolnorynkowej. Nie może być tak, że kosztem ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ania" 41 miesiąc temuocena: 57% 

  Przecież żadne zajęcia się nie odbywały. To z jakiej racji płacić klubom. Burmistrz dobrze zrobił. Wszyscy chcieliby kasy za nic nie robienie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pasibrzuch 40 miesiąc temuocena: 67% 

  Dobrze mówi, piłkarze utrzymują firmę nawet jak nix grają a chcieliby kasę, lepiej jak burmistrz dałby bony na kiełbasę i piwo bony dla pasibrzuchów. Dobrze mówi Ania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nn 39 miesiąc temuocena: 33% 

  sobie burmistrz w czerwonych okularach też obciął 20 proc ? jak można wybierać takich spadochroniarzy ... żal

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fan club Lechia 38 miesiąc temuocena: 55% 

  Akurat w tym go popieram. Po jaki sens reanimować 4 ligowego trupa. Kto chce oglądać piłkę na wysokim poziomie skrzyknie się że znajomymi i jedzie do Gdańska oglądać Ekstraklasę.Zrozumiał bym duże zastrzyki finansowe od miasta gdyby klub był na poziomie 1 lub 2 ligi. Ale 4 liga buraczana.... Proszę was ludzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin35 37 miesiąc temuocena: 50% 

  Prawdę powiedziawszy........................... Wolałbym obejrzeć jeden mecz Chelsea na żywo w zamian za 5 lat buraczanego poziomu iławskich kopaczy!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kibiccheelsee 36 miesiąc temuocena: 25% 

  Po co do Gdańska jedź do znajomych do Londynu na premier legue po co jeziorak jak London pod nosem tylko mózgu nie zapomnij zabrać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ok 35 miesiąc temuocena: 50% 

  Burmistrz zajęty jest teraz budową nowych marketów a sport widocznie ma w d....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 34 miesiąc temuocena: 80% 

  A co ma burmistrz do marketu?! Ogarnij się.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomek. 33 miesiąc temuocena: 55% 

  Najlepiej niech zlikwidują wszystkie sekcje sportowe w Iławie , bo od lat słychać że to nie promocja naszego miasta i proponuję założyć sekcję gry w bierki pod szyldem urzędu miasta , a zawody będą się rozgrywać pod ratuszem,może to będzie nasza promocja. P.s. chciałem zaproponować jeszcze sekcję widoku ale to by była porażka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Syf 32 miesiąc temuocena: 47% 

  Żądza Iławą nieudacznicy. Spójśćie np na nml nowy stadion będzie obwodnica rynek w remoncie A Iława stadion w opłakanym stanie drogi coraz gorsze nawet ryb niema na Jezioraku

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do syfiarza 31 miesiąc temuocena: 85% 

  Nawet pisać się nie nauczyłeś. Ale jesteś nieudacznik.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agata 30 miesiąc temuocena: 80% 

  To się wyprowadź syfiarzu jak ci nie pasuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 29 miesiąc temuocena: 29% 

  A jakie zespoły będą na rocznicę iławską że was jasny szlak trafi obaczycie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gks 28 miesiąc temuocena: 33% 

  Ktoś się śmiał z wikielca A tam pełne poparcie władz żeby rządzić klubem trzeba być dobrym menadżerem w współpracy z każdym A szczególnie z władzami

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gondur 27 miesiąc temuocena: 50% 

  We. Nie "w"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trener Jarząbek 26 miesiąc temuocena: 62% 

  Może w ramach iławskiej tarczy niech Pan burmistrz zatrudni jeszcze kilku znajomych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 25 miesiąc temuocena: 63% 

  Ale na nikomu niepotrzebny test wiedzy o Iławie dla kolegów z komitetu wyborczego 5 tys zł się znalazło.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Medik 24 miesiąc temuocena: 78% 

  Dadzą Szynace, bo on taki pokrzywdzony przez los jest :(

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jaca 23 miesiąc temuocena: 64% 

  Jeszcze jedno, ale bez urazy piłkarze, fani piłki. Jak na moje, to pomijając młode roczniki, które wygrywały Tymbark cup i inne turnieje w PL, to drużyna seniorów Jezioraka jest jedną wielką żenadą i za siedzenie na dupach, to nie należy im się nic. Bo to, jaki oni poziom sportowy reprezentują, to jest jedna wielka kpina. I za co chcecie te dotacje?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do widza 22 miesiąc temuocena: 17% 

  10 mln? Nie bądź śmieszny. 100 mln i może by się udało wejść po paru latach do ekstraklasy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~7 21 miesiąc temuocena: 62% 

  Widz, jakby im dać 10mln do podziału, to każdy z tych piłkarzy wyjechałby z Iławy i ułożył sobie życie, gdzieś indziej. Była kasa i co się działo? Nic... tylko korupcja, piłkarze w dyskotekach co weekend przed meczem, a wcześniej to nie chciało im się grać z najlepszymi i grali specjalnie słabo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Widz 20 miesiąc temuocena: 52% 

  By mieć wyższy poziom sportowy potrzebny jest wyższy poziom finansowy. To zawsze idzie w parze. Dorzuć z 10 mln to będziesz mieć ekstraklasę. Pojechałeś po piłkarzach jak nie napiszę po kim i to jest te twoje bez urazy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Curler 19 miesiąc temuocena: 75% 

  Jak komuś potrzebne jest bieganie za piłką to niech zbierze fundusze od tych, którzy chcą to oglądać. Ja lubię puszczać czajnik po lodzie ale nikt mi za to nie płaci z budżetu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pszemek 18 miesiąc temuocena: 33% 

  Tym bardziej, że piłka nożna to chamski, podwórkowy "sport".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenobiusz 17 miesiąc temuocena: 64% 

  Curler trafiłeś w dziesiątkę :) Jak można od podatnika który pracuje przekazywać pieniądze dla zbieraniny chłopców którzy biegają co jakiś czas za piłką i chcą "zarabiać" kasę o której "zwykły" pracownik może tylko pomarzyć. Jeżeli są chętni to oglądać to niech za to płacą . ps. jeżeli będziesz organizował zawody z puszczaniem czajnika to jestem pierwszy :) zorganizujemy ligę !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olga. 16 miesiąc temuocena: 80% 

  Nie rozumiem dlaczego instruktorzy i nauczyciele sportu ciągle chcą dostawać różne dotacje i dofinansowania. Przecież istnieją też młodzi ludzie utalentowani w dziedzinach naukowych. I nikt się o dotacje dla nich nie dobija. Buty do kopania piłki są drogie. Specjalistyczne książki dbajace o rozwój naukowy dziecka też są drogie. Więc pomyślmy o jednych i drugich talentach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miras 15 miesiąc temuocena: 100% 

  Z książków to ja pieniędzy niewidział, a z piłki tak

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kuna 14 miesiąc temuocena: 65% 

  Ale na Smoczą łódź ze starymi prykami na pokładzie tworzą jakby sekcję sportową, bowiem rekreacyjnie jeżdzą po zawodach nawet za granicą, to znalazła si e potężna kwota 60 tys zł. Tymczasem taka rekreacyjna działalność powinna się odbywać za prywatne pieniądze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kisk 13 miesiąc temu

  Kopyto: to nie prawda co piszesz o Panu Mietku. Z resztą RS nie ma żadnej mocy w przyznawaniu dotacji na sekcje. Burmistrz sam o tym decyduje i sam mówił że nie ma żadnego schematu przyznawania tych wniosków, przyznaje według uznania tak na prawdę. A smocze łodzie dostały kasę jak każdy, oddzielnie dostali wioślarze w WiR i oddzielnie smocze łodzie ktore też należą pod WiR.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kuna 12 miesiąc temuocena: 63% 

  Wy się nie znata a się wypowiadata i jeszcze mnie hejtujecie, co z was za czerwoną zaraza

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiosło 11 miesiąc temuocena: 33% 

  Jedyne pieniądze z zasobów UM Iława trafiły tylko do młodych adeptów wioślarstwa! Proszę nie robić g.... burzy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kopyto 10 miesiąc temuocena: 25% 

  Ale tyle dostawali aż Mietek na Radzie Sportu wściekł się i zmniejszyli.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiosło 9 miesiąc temuocena: 63% 

  Kuna czemu łżesz? Smoki nie dostały grosza od miasta. Łatwo to udowodnić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawda 8 miesiąc temuocena: 100% 

  Dostali niecałe 20tysiecy a nie 60. Co i tak to totalnie chora dotacja. Dorośli ludzie którzy sobie pływają dla pasji i hobby zabrali kupę kasy młodym sportowcom "zawodowym" którzy startują w różnych ligach i prawdziwych szczeblach. Wyobraźmy sobie, że teraz każda grupa biegowa zrobi się sekcją pod klubami i złożą wnioski. Też jeżdżą na zawody i startują. To do czego to zmierza?!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 7 miesiąc temuocena: 100% 

  Kuna - skąd masz taką informację? Wskaż źródło. Gdzie jest zapisana dotacja w takiej kwocie? Proszę o konkrety, bo póki co robisz z siebie wiejskiego pieniacza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Psychol 6 miesiąc temuocena: 50% 

  Dotacja smoczych łodzi to aż chce się powiedzie że to jest k...a dno dna. Jakie rozrywki oferuje miasto z czym mogliby utożsamiać się mieszkańcy? Piłka w latach II ligi to było święto dla mieszkańców i promocja dla miasta. Jaka jest strategia miasta, żadna bezjajec kończ Pan wstydu oszczędź pokazał Pan ,że oczy ma Pan w d...e i ch..a Pan widzisz, a na pewno nie przyszłość tego miasta. Jeszcze smoczycz go zjadła na podwieczorek i beknęła sobie do snu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jaca 5 miesiąc temuocena: 90% 

  Każdy sektor gospodarki przechodzi przez cięcia. Miasto zabiera pieniądze, gdzie tylko może, żeby przetrwać ten okropny moment. Kogoś to dziwi jeszcze?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jaca 4 miesiąc temu

  hahahhaa, chyba sufit Ci spadł na głowe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agata 3 miesiąc temu

  jaca słaby masz sposób na podryw

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jaca 2 miesiąc temuocena: 90% 

  Agatka, Ty chyba opóźniona jesteś i to bardzo, bardzo mocno....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agata 1 miesiąc temuocena: 20% 

  Jesteś żenujący

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.9735 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)