REKLAMAnarzędzia
REKLAMAkroczek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 czerwca 2020, 10:31 komentarzy 13

(Zdjęcia: Archiwum Turystyki Kolejowej TurKol.pl/Bartosz Brechelke.)

W dniach 25-27 lipca, pod hasłem "Mazury 2020. Pociągiem na pojezierze!" odbędzie się w tym roku cykl historycznych kolejowych podróży organizowanych przez Turystykę Kolejową TurKol.pl. Lokalnego pasażera, turystę, czy miłośnika historii kolejnictwa zainteresować może zwłaszcza wycieczka zaplanowana na 25 lipca.

To podróż pociągiem retro po nieczynnym dla ruchu pasażerskiego szlaku do Lubawy!

Taki skład na tę trasę wyjedzie na tory raz - 25 lipca, a wszystko w ramach historyczno-turystycznego projektu "Mazury'20. Pociągiem na pojezierze!". 

Tym razem niestety nie będzie parowozu, który w ramach projektów Turystyki Kolejowej mogliśmy kilkakrotnie oglądać na iławskim dworcu.

- Ze względu na aktualny brak zainteresowania współpracą ze strony polskich właścicieli zabytkowych parowozów i odmowę podpisania umowy na realizację dalekobieżnych pociągów turystycznych realizacja projektu "Mazury 2020" zaplanowana została z kilkudziesięcioletnią lokomotywą spalinową w oryginalnym historycznym malowaniu - podaje TurKol.

W przypadku wycieczki do Lubawy będzie to dokładnie lokomotywa SM42.

Organizator wycieczki przygotował jeszcze inne ciekawostki.

- Lokomotywa będzie prowadziła komfortowe wagony 1 klasy, zabytkowe wagony 3 klasy z lat 40-tych oraz kultowy wagon barowy WARS - podaje TurKol.pl. - Historyczny pociąg pasażerski na stalowy szlak wyjedzie z Iławy Głównej (o godzinie 10:35 - przyp. red.). Przejedzie trasę przez Rakowice i Zajączkowo Lubawskie i z powrotem (planowany powrót na dworzec Iława Główna o godzinie 12:15). Pasażerowie na stacji docelowej będą mieli około pół godziny wolnego czasu - dodaje organizator niecodziennej wycieczki.

W ramach projektu "Mazury 2020" Turystyka Kolejowa zorganizuje jeszcze przejazd historycznym składem na trasie Toruń Główny - Iława Główna - Ostróda - Olsztyn Główny, także 25 lipca.

Przejazdy są biletowane. Szczegółów na ten temat należy szukać na stronie TurKol.pl.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Archiwum Turystyki Kolejowej TurKol.pl/Bartosz Brechelke.

Pociągi będą zestawione z wagonów pasażerskich 1 klasy z lat 70-tych XX wieku, zabytkowych wagonów 3 klasy z lat 40. XX wieku, w składzie pociągu dostępny będzie też wagon barowy WARS.

Kolejowy szlak do Lubawy jest nieczynny dla ruchu pasażerskiego.

REKLAMANAJLAK

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Do iławianin 35 13 2 miesiące temuocena: 11% 

  Masz bardzo krótką pamięć, a jak prezesem elektrowni jądrowej był Aleksander Grad i brał 100 tys. na miesiąc to było dobrze ? Jak zlikwidowano stocznie, bo unia nakazała to też dobrze , a Niemcy i Francuzi się odwołali i stocznie rozbudowali. W peo nikt nie umiał napisać sprzeciwu i się odwołać. Jak zlikwidowali pięć kopalń węglowych to konieczność itd. itp. Takich przykładów są setki. Szkoda czasu bo Ty i tak będziesz na"złość babci odmrozisz swoje uszy".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do osoby z góry 12 2 miesiące temuocena: 78% 

  Oczywiście, sytuacja z Gradem była skandaliczna. Tyle tylko, że nie brał 100 tys. miesięcznie, lecz "tylko" połowę tego. Poza tym Grad był jeden, a nieistniejące lotnisko dla Baranów obsiadła już cała zgraja pisowskiej nomenklatury. Sam prezes nieistniejącego lotniska, niejaki Wild bierze 30 tys. miesięcznie. Niewiele mniej czterech członków zarządu nieistniejącego CPK oraz czterech z Rady Nadzorczej. A do tego równie tłusta pensja rządowego nadzorcy nad tym całym bałaganem w osobie nadzwyczaj aroganckiego, "niezłomnego" posła Horały. Skoro więc sytuacja z Gradem była patologiczna (bo była), to dlaczego tzw. dobra(?) zmiana idzie tą samą, ale o wiele szerzej otwartą na patologię drogą? Unia nigdy też nie nakazywała likwidacji polskich stoczni. To wierutna bzdura. Same padły ze względu na zacofanie technologiczne i brak zamówień. Nikt też nie wymuszał likwidacji polskich kopalń. Niestety, ponieważ już dawno wszystkie powinny być zamknięte by nas nie truły swym zasiarczonym "wunglem" ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 11 2 miesiące temu

  ja się piszę!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lewy pomocnik 10 2 miesiące temuocena: 11% 

  A w kultowym wagonie, Warsie, można było butelkę piwo Żywiec (0.33l) za 10 zł, a było to w latach 65-69. Ant lagier dniówkę mia 100 zł (10 piw) dziś za godzinę pracy kupuje małego żywca co najmniej 5 flaczek. A mówią jaka tu drożyzna.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 9 2 miesiące temuocena: 18% 

  Okazuje się, że pieniądze, nie tylko leżą na ulicy, ale również na torach. Kto za to wszystko zapłaci? Pewnie jak zwykle my podatnicy?Nie ma na szpitale na inne ważniejsze sprawy a tu ktoś robi biznes.Ile kasy dołożył samorząd województwa na to?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~deeleek 8 2 miesiące temu

  Idiota.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WSK 7 2 miesiące temuocena: 92% 

  No tak, najlepiej nic nie robić skończony malkontencie!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olo 6 2 miesiące temuocena: 100% 

  Akurat turkol sam się finansuje z biletów, opłaca dostęp do infrastruktury oraz rozkładu do plk sa, oraz taboru dla lokomotywowni wolsztyn, więc nie pisz bzdur.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młotkowy z PKP Iława 5 2 miesiące temuocena: 10% 

  Myślałem ze dawno na złom peowska gadzina rozebrała . A do Nowego M L, do Brodnicy to co? ścieżek na budowali tylko kot nimi jeździ

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WSK 4 2 miesiące temuocena: 81% 

  tak ...kot prezesa pisuaru...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 3 2 miesiące temuocena: 85% 

  Co prawda nie do Lubawy lecz na ogromniaste lotnisko dla Baranów pod Łodzią tzw. dobra zmiana wybuduje wkrótce aż 1800 km nowych linii kolejowych! A może nawet przedłuży aż tam kanał, który bezsensownie ryje obecnie na Mierzei. Problem tylko w tym, że w ciągu ostatnich 30 lat dzięki "staraniom" PKP w całym kraju udało się wybudować "aż" 58 km nowych linii. A roboty na torach w Polsce centralnej i południowo-wschodniej wloką się od lat w nieskończoność. Ale mimo, że nie ma jeszcze ani śladu lotniska, to już teraz rząd lekką ręką płaci ponad 200 tys. zł miesięcznie na utrzymanie tamtejszej łąki. Oraz wielokrotnie więcej na tłuste pensje dla działających już licznych dyrektorów lotniska jeszcze nieistniejącego. Są to "wybitni" fachowcy, których główną i niezbędną kwalifikacją jest jedynie bezgraniczne wazeliniarstwo wobec prezesa "zbaw Polskę", któremu swe posadki zawdzięczają. A w tym czasie szpitale błagają darczyńców o zakup podstawowego sprzętu ochronnego dla swego personelu...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 2 2 miesiące temuocena: 85% 

  Dobrześ napisał tym osłom Psychol. Ale oni i tak tego nie zrozumieją. Oni w ogóle niewiele rozumieją, ale głosować niestety mogą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Psychol 1 2 miesiące temuocena: 72% 

  Jest plan odbudowy wszystkich torów w Polsce. PIS ma plan każdy pociąg w każdej wiosce bilety za darmo dla seniorów,matek,dzieci i księży. Bo jeździć każdy może ale jeśli będziesz chciał się wyspowiadać to dobrze żeby w każdym pociągu był spowiednik. Każdy todzić będzie mógł otrzeć łzy ze swoich oczu bo pociąg przyjedzie pod każde drzwi i zawiezie do szpitali senioró i dzieci do szkół i matki do biedronki i kauflandu bo matki miejsce nie jest w pracy a orzy mężu która gotuje obiad dla męża i proboszcza kochani tak jest na zachodzie Europy to jest standard na zachodzie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.955 sekundy