REKLAMAMetal serwis
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 lipca 2020, 10:53 komentarzy 17
Andrzej Chołaszczyński pierwszym w historii Kościoła diakonem stałym z Iławy. Na zdjęciu po prawej.

Andrzej Chołaszczyński pierwszym w historii Kościoła diakonem stałym z Iławy. Na zdjęciu po prawej.

Od dwóch lat Kościół katolicki w Polsce odbudowuje znaną już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a później nieco zapomnianą, instytucję diakonatu stałego. To wciąż jednak wąskie, liczące teraz w całym kraju zaledwie 41 osób grono. W minioną sobotę dołączył do niego iławianin Andrzej Chołaszczyński, parafianin "białego" kościoła.

Diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. Kolejne prowadzą do kapłaństwa, ale w Kościele - i to już od czasów apostolskich - funkcjonuje też instytucja diakonatu stałego. Takie święcenia mogą przyjąć m.in. głęboko wierzący żonaci mężczyźni, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła, jednocześnie żyjąc w rodzinie. Wymaga to m.in. zgody ich małżonki oraz ukończenia przez nich studiów teologicznych.

Diakon wspiera kapłanów, może też samodzielnie sprawować niektóre ceremonie: być szafarzem komunii świętej, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństwa, czy przewodniczyć liturgii pogrzebu.

Takim diakonem stałym został w minioną sobotę, 4 lipca iławianin Andrzej Chołaszczyński. 

Święcenia diakonatu przyjął z rąk Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, wspólnie z pięcioma innymi żonatymi mężczyznami. To pierwsi diakoni stali w historii Diecezji Elbląskiej. 

Andrzej Chołaszczyński należy do wspólnoty parafialnej iławskiego "białego" kościoła. Wspólnie z żoną Barbarą angażuje się w działalność iławskiego okręgu Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Elbląskiej oraz Iławskiej Katolickiej Akademii Rodzinnej (IKAR). Wśród przykładów ich aktywności można wymienić organizację iławskich edycji "Marszu dla Życia i Rodziny", rekolekcji dla małżonków i narzeczonych, czy inicjatywę budowy w naszym mieście grobu-pomnika dziecka utraconego. 

Podczas sobotnich święceń, zwracając się do nowych diakonów stałych, biskup Jezierski wskazał na sytuację społeczno-religijną, w jakiej przyjmują oni święcenia: postępującą korozję wiary, chrześcijańskiego stylu życia oraz obyczaju. Zachęcił, aby nie obrażać się na rzeczywistość i na przemiany zachodzące w mentalności i postawach ludzi. Prosił, aby w tej właśnie rzeczywistości podjąć i pełnić pracę ewangelizacyjną bez narzekania, że kiedyś było lepiej. Według bp Jezierskiego nie przyda się w tym przypadku mechaniczne kopiowanie dawnych wzorów i rozwiązań, kiedyś sprawdzonych i efektywnych. 

- Trzeba szukać nowego języka przepowiadania i dialogu, prostego, zrozumiałego, jasnego. Trzeba mówić do słuchaczy życzliwie, tzn. bez złośliwości, bez złośliwych aluzji oraz bez poczucia moralnej wyższości - zachęcał kaznodzieja. 

Przypomniał też, że misja diakona dotyczy całego życia. A gdy zabraknie sił do czynnej aktywności, pozostaje jeszcze możliwość cierpliwej modlitwy za świat oraz za Kościół – podkreślił biskup elbląski.

W 2015 r. było na świecie ponad 45 tysięcy diakonów. Od dwóch dekad struktura ta jest także odbudowywana w Kościele w Polsce. Sześciu nowo wyświęconych w Elblągu powiększa to grono z 35 do 41. Za rok święcenia diakonatu stałego przyjmie w Diecezji Elbląskiej czterech mężczyzn.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAwardrom2

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~CPUnit 16 3 miesiące temuocena: 0% 

  Będzie chociaż mieć źródło stałego dochodu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zico 15 3 miesiące temuocena: 0% 

  Ani to ksiądz ani mąż. Kapłaństwo , małżeństwo to oddzielne sakramenty święte.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 14 3 miesiące temuocena: 64% 

  A diakon może na trzaska zagłosować bez grzechu żadnego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~donaruma 13 3 miesiące temuocena: 57% 

  Kolokwialnie to ujmując - trzeba mięć jaja, żeby podjąć decyzję o świeckim duszpasterstwie, z rodziną i etatem na plecach, żyjąc w czasach zlaicyzowanego społeczeństwa i marksistowskiej postępowości. Ewangelizowanie w tych czasach co raz częściej stawia wręcz nierealne wyzwania przed wiernymi, a zaufanie do księży topnieje w tempie geometrycznym. Diakon to znak czasu i alternatywa dla radykalnych reform KK.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenobiusz 12 3 miesiące temuocena: 25% 

  Chory człowiek !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 11 3 miesiące temuocena: 60% 

  Jakie jaja To właśnie inaczej jest. Ten gość nie wiedział czym w życiu ma się zając: od nauczyciela przez dyrektora po sprzedawcę paliw na Orlenie na Lubawskiej, aż wreszcie pół-ksiądz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 10 3 miesiące temuocena: 63% 

  Jaja? Raczej oderwanym od rzeczywistości.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~el777 9 3 miesiące temuocena: 52% 

  Redakcja ma czuja do ważnych tematów. Sensacja jakby co najmniej papieża wybrano. Dziennikarzyny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Becia 8 3 miesiące temuocena: 76% 

  Kościół stara się być nowoczesny otwartym na nową rzeczywistość ale dotyczy to męskiej linii wiernych, kobieta w dalszym ciągu powinna gotować, rodzić i oczywiście modlić za wszystkich...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 7 3 miesiące temuocena: 50% 

  Kościół nowoczesny? Jaja sobie robisz...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 6 3 miesiące temuocena: 54% 

  Świat się przewraca...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 5 3 miesiące temuocena: 53% 

  Im mniej księży tym lepiej. Od Afryki i Azji proszę się odjaniepawlić. Strasznie im potrzeba tych bajek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 4 3 miesiące temuocena: 74% 

  Rozumiem że mozna być świeckim diakonem tam gdzie brakuje księży. Afryka Rosja Azja. Ale po co w Iławie?Duchowni sześć lat zakonnicy więcej przeznaczają na studia. A świeccy? Niech cieszą się rodziną i pomagają innym.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 3 3 miesiące temuocena: 70% 

  Nie.... Swiat sie nie przewraca, ale moze w koncu bedzie zdjety CELIBAT i kto bedzie mial powolanie Boskie ten bedzie pelnil poslugi powedzmy kaplanskie. Wreszcie spadnie kurtyna absurdu. !!!! Bo wiekszosc ksiezy i tak posiada SWOJE rodziny tylko hierarhowie koscielni nie wyrazaja zgody na ich legalizacje. Tak powinno byc np POP ,PASTOR, itp. Ale trzeba jeszcze duzo ,duzo czasu na zmiany .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~D 2 3 miesiące temuocena: 44% 

  Szczęść Boże!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WoT 1 3 miesiące temuocena: 73% 

  Hmm.. trochę jak Kościelni Terytorialsi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2722 sekundy