REKLAMALumen
My center2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 lipca 2020, 10:21 komentarzy 28

(Fot. Info Iława.)

Za nami obszerna debata nad raportem o stanie gminy miejskiej Iława w roku 2019, dokumentem, który od ubiegłego roku jednostki samorządu terytorialnego przygotowują obowiązkowo i publicznie prezentują, umożliwiając zabranie głosu nie tylko radnym, ale i mieszkańcom. Miała miejsce podczas poniedziałkowej sesji, 20 lipca i wydobyła na światło dzienne trzy tematy, które aktualnie budzą największe zainteresowanie.

To przebieg drogi ekspresowej S-5 jak najbliżej Iławy, zadaszenie amfiteatru tak, by Iława była w stanie sprostać kulturalnym i rozrywkowym potrzebom mieszkańców i mogła być pod tym względem konkurencyjna, a także potrzeba odmłodzenia struktury społecznej miasta.

Wszystkie te tematy wybrzmiały zarówno podczas wystąpień mieszkańców, którzy zgłosili się do debaty, a byli to Tomasz Kiejstut Dąbrowski i Michał Stawski, jak i w wypowiedziach radnych oraz przedstawicieli władz miasta.

Temat drogowy poruszył jako pierwszy podczas poniedziałkowego posiedzenia Tomasz Kiejstut Dąbrowski. Przyznał, że tematem tym żywo się interesuje i nawet przed sesją obszernie rozmawiał o S-5 z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, uzyskując informację, że korytarz nowego odcinka tej ekspresowej drogi jeszcze nie został przesądzony. Iławianin zasugerował też, że władze miasta nie interesują się tą kwestią tak, jak powinny, a w kontekście szans Iławy na dalszy rozwój powinna ona być traktowana jako priorytetowa. Tutaj stanowczo protestowali Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski i Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie Michał Młotek, którzy podkreślali, iż w kontekście zainteresowania iławskiego samorządu tą kwestią jest wręcz przeciwnie: odbywa się wiele rozmów, spotkań, wysyłane są pisma. Trwa więc lobbing w sprawie korzystnego dla Iławy przebiegu S-5; o efektach powinniśmy się dowiedzieć już niedługo.

Kolejną kwestią wzbudzającą największe zainteresowanie okazał się... iławski amfiteatr. Ostatnio poza imprezami w ogóle zamknięty, co także było przedmiotem wielu komentarzy, jest niezadaszony, co - jak wynika z debaty - utrudnia Iławie organizację imprez na dużą skalę. Zawsze jest zagrożenie załamaniem się pogody, a bilety co do zasady sprzedają się słabiej niż w obiektach zamkniętych. Przez to zainteresowanie zewnętrznych agencji współpracą jest praktycznie zerowe - w przeciwieństwie do Ostródy, której w tym roku można oferty kulturalnej i rozrywkowej pozazdrościć. Tamtejszy amfiteatr okazuje się przewagą konkurencyjną, podczas gdy iławski - wręcz przeciwnie. Do tego, co potwierdziła zabierająca głos Lidia Miłosz, dyrektor ICK, są zastrzeżenia co do stanu technicznego obiektu. Wątek podsumowywał wiceprzewodniczący iławskiej rady Wojciech Szymański. Zachęcał, by na poważnie zająć się tą kwestią i - skoro w debacie okazało się to jedną z największych bolączek - zrobić wszystko, co jest możliwe, aby iławski amfiteatr stał się obiektem na miarę potrzeb Iławy i jej mieszkańców.

Wreszcie - wśród najszerzej omawianych wątków były kwestie demografii. Niezmiennie od lat Iławie ubywa mieszkańców. To musi być przedmiotem troski, bo wraz z malejącą liczbą mieszkańców, maleją też wpływy do budżetu, przyznał burmistrz. Na uwagi o ucieczkach młodych ludzi z miasta odpowiadał, przekonując, że miasto stara się przeciwdziałać temu trendowi, inwestując w usługi publiczne dla młodych rodzin (w tym na przykład żłobki i przedszkola). Są też inne pomysły, jak iławska karta mieszkańca.

Trzeba też odnotować, że iławski raport o stanie gminy w tym roku zebrał pozytywne recenzje. Dużo infografik, czytelna forma i bogactwo treści - to najczęstsze z uwag. Z pewnością w raport w tym roku włożono mnóstwo pracy - to także powtarzająca się wśród zabierających głos opinia, którą warto przytoczyć także dlatego, że rok temu raport spotkał się z krytyką - niemal równie powszechną, jak w tym roku pochwały.


Debatę z udziałem mieszkańców tutaj podsumowujemy, a obszerniej relacjonowaliśmy w tym artykule


Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

25Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~> 25 3 miesiące temuocena: 100% 

  Mam pomył: NALEŻY CI ROKU URZĄDZAĆ KONKURS ORKIESTR WESELNYCH, tak było za komuny. MIKASY - ALE ONI GRALI PIĘKNIE NA WESELACH. Pod koniec ostatnia melodia była "Kiedy ranne wstają zorze"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~M. 24 3 miesiące temuocena: 0% 

  Do mieszkańca Iławy : gazeta ukazuje się raz w tygodniu. Jeśli ktoś umrze np w czwartek z reguły za trzy dni jest pogrzeb. Nadal nie dałbyś rady wybrać się na niego...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~j 23 3 miesiące temuocena: 100% 

  Ale przynajmniej by wiedział, że jego znajomy, którego dawno nie widział odszedł i można zapalić mu znicz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wacław D. 22 3 miesiące temuocena: 100% 

  CZEKAMY NA ODPOWIEDZ BURMISTRZA W SPRAWIE ZAKAZU PUBLIKOWANIA OSÓB ZMARŁYCH W KURIERZE IŁAWSKIM - przypominamy że miasto Iława nie jest prywatnym folwarkiem Kopaczewskiego i jego spółki.Pracuje pan dla miasta i mieszkańców - a jeżeli to zbyt trudne zawsze można zrezygnować .Przykre to że ludzie czy rodziny odwiedzające nasze miasto pytają co sie stało- wspominamy Iławę jako piekne,zadbane miasto - a to tym razem smród i brud - czyżby przykład brany ze stadniny koni w Janowie???????/

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec osiedla przy ul.Dąbrowskiego 21 3 miesiące temuocena: 100% 

  Halo- gdzie schował się nasz pan fejsbukowicz - burmistrz m. Iławy???? Ludzie zadają pytania - m.in.zakazu drukowania w Kurierze inf. odn .osób zmarłych w naszym mieście.Czy tak trudno odpowiedzieć ?? Żądamy wycofania tego zakazu. Od ronda przy hotelu Tififi w stronę Lipowego Dworu nie koszone trawniki po obu stronach drogi.Żółty syf rozpanoszył się na dobre - nie wstyd panu???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Willi 20 3 miesiące temuocena: 88% 

  Do ,,mieszkanki Iławy,,. Podzielam pani zdanie. Nie potrafię zrozumieć jakie zidiocenie włodarzy miasta naraża alergików na pylenie traw. Słynne ,,kwietne łąki,, są zwykłym chaszczowiskiem wszelkiej maści chwastów, których nasiona powędrują gnane wiatrem na wypieszczone trawniki i ogrody mieszkańców. Przydrożne chaszcze jako żywo przypominają mi czasy komuny PRL-u, kiedy skompromitowanej władzy nie stać było na utrzymanie dróg i ich okolic. Dzisiejsza władza miejska pod egidą burmistrzyny Kopaczewskiego jest również skompromitowana i powinna ustąpić, jeśli nie radzi sobie z utrzymaniem, podobno turystycznego miasta. Pytani o ten bajzel przez przyjezdnych po prostu wstydzimy się. To jest normalnie granda. Ale będą wybory i ta dziecinada musi się skończyć. Koszmar dwu kadencji, gdzie w poprzedniej niejaki Żyliński wpędził miasto w długi a w obecnej nijaki Kopaczewski wpędził nasze miasto w chaszcze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkanka Iławy 19 3 miesiące temuocena: 100% 

  (...) jeszcze sporo do skoszenia panie włodarzu- jechałam dzisiaj przez Iławę to sporo jeszcze ma pan do roboty- proponuję wycieczkę po Iławie i zobaczyć na każdej ulicy jak te kwietne łąki się mają- chwasty i nic poza tym.

  Edytowany: 3 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławka 18 3 miesiące temuocena: 100% 

  Czy SESJE RADY można organizować w urzędzie a nie w szkole , tym bardziej jak jest KORONAWIRUS.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 17 3 miesiące temuocena: 75% 

  Panie Kopaczewski nie zabieraj się Pan za inwestycje bo wszystko Pan (...)... .A radnych pytam? Czy możecie sobie jeszcze spojrzeć w oczy,zdrajcy!!!

  Edytowany: 3 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rupta tak dali 16 3 miesiące temuocena: 40% 

  po kiego diabła i na jakiej podstawie burmistrz "zakazuje" publikowania nekrologów, inaczej mówiąc informacji o osobach zmarłych ? rupta tak dali, ale konsekwentnie , czyli np , naczelny gej typu biedroń padnie /jak każdy z nas / i wtedy zapanuje cisza wśród iławskich ormowców.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~j 15 3 miesiące temuocena: 73% 

  Państwo radni, dziś dowiedziałem się że zmarł pracownik UM A.Górski i chętnie uczestniczył bym w pogrzebie ale nie miałem informacji o jego śmierci. Dobrym pomysłem była publikacja na łamach Kuriera kto odszedł z tego świata w Iławie i okolicach. No cóż komuś bardzo to przeszkadzało.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec Iławy 14 3 miesiące temuocena: 79% 

  Podobno burmistrz zakazał ogłoszeń w spr . zgonów w Iławie - często my starsi ludzie ,schorowani i nie często wychodzący z domu właśnie z kuriera dowiadywaliśmy że odszedł ktoś znajomy czy nawet przyjaciel. Niech się wstydzi ten zadufany w sobie pseudo burmistrz - jak ci człowieku nie wstyd - dokopać chciałeś właścicielowi gazety?????Nic dobrego człowieku dla miasta nie zrobiłeś i nie zrobisz - dno i wodorosty - a słoma z kapci wyłazi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz W. 13 3 miesiące temuocena: 70% 

  Uważam, że nasz burmistrz to pozer i bumelant. Jego ambicje sięgają wyżej niż stołek burmistrza, ale fajnie będzie wpisać to w CV. A rada miasta tak samo pozoruje działania, nikomu już nie zależy na Iławie tylko na własnych interesach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec Miasta 12 3 miesiące temuocena: 44% 

  A relikwy komuny- Skwer Żeromskiego i Dom Weterana + Park i chodniki z lat 70-tych w tym parku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~były uczeń LO 11 3 miesiące temuocena: 100% 

  Co ci przeszkadza pomnik Żeromskiego-może zutylizować chciałbyś również ludzi którzy w tamtych czasach żyli i mieszkali w Iławie- zapewne twoi dziadkowie,rodzice,ciotki - tak samo z wielu innych rodzin i mojej również bo komunistyczne - za 50 lat nowe pokolenia będą chciały wyrzucić z pamięci takich jak ty zapewne pisiaki-wiesz myślę że chętnie w miejsce Żeromskiego postawiłbyś pomnik ogromnie zasłużonego(w przenośni oczywiście prezesa nad wszystkimi prezesami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Juwelier 10 3 miesiące temuocena: 100% 

  Jest bardzo prosty sposób na zapełnianie amfiteatru. Zapraszać tych pseudo muzyków z Podlasia i pełno ludzi. Oczywiście wejście za darmo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~j 9 3 miesiące temuocena: 100% 

  Moja babcia z domu Mikas, ja uważam, że grali na weselach piękną muzykę. Pozdrawiam Mikasów moją rodzinkę szczególnie z Poniatowa i okolic. Trzeba zorganizować zjazd rodzinny Mikaski i Wiesiu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~> 8 3 miesiące temuocena: 67% 

  Zapraszać Mikasów z Centralne Polski te dadzą dobry czad dla wszystkich młodych i starców Na pożegnanie zawsze był hymn: Kiedy ranne wstają zorze

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do użytkownika: ~Juwelier 7 3 miesiące temuocena: 86% 

  Tyle, że z kulturą raczej ta muzyka z Podlasia nie za wiele ma wspólnego ale cóż, takie dziwne czasy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kc 6 3 miesiące temuocena: 78% 

  (...). Jego wypowiedzi to nic innego jak stek chęci czego bym ja nie chciał i zrzucanie winy na radę z burmistrzem na czele. (...)

  Edytowany: 3 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~II sort 5 3 miesiące temuocena: 92% 

  Kolejny mądrochołek z kręgu naszego leniwca. JAK CIĘ CZŁOWIEKU WIDZĄ TAK CIĘ PISZĄ- i nie obrażaj ludzi - wolność słowa i każdy ma prawo się wypowiedzieć.Jaśnie pana pamiętam jak biegał z niejaką p. B. i namawiał by Iławienie głosowali - nawet paniusia startowała bez powodzenia na stołeczek radnej- pewnie Ostróda bedzie dla jaśnie pana łaskawsza.....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 4 3 miesiące temuocena: 56% 

  Niskich lotów ten Wasz hejt. To musi być frustrujące jak ktoś tak otwarcie pokazuje Wam ratuszowi biurokraci, że czasy bezkarnego, błogiego lenistwa się kończą. Pusto w tych Waszych głowach skoro jedyne co przykuło Waszą uwagę z mojej obszernego wystąpienia to moja niezbyt wprawnie wyprasowana koszula. Jako człowiek pokorny przyjmuję krytykę na klatę, nawet jeśli jest tchórzliwa, bo anonimowa. Jeszcze dziś zainwestuję w nowe żelazko

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~trybunowiec 3 3 miesiące temuocena: 73% 

  Po co zadaszyć amfiteatr w którym się i tak nic nie dzieje? Nie uwierzę, że dach nad głową w amfiteatrze momentalnie zwiększy ilość imprez się tam odbywających...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 2 3 miesiące temuocena: 80% 

  Dach nad sceną, która jest większa od widowni. To dopiero będzie dziwoląg.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Artur 1 3 miesiące temuocena: 63% 

  Wyjąłeś mi to z ust właśnie miałem to samo pisać

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbudzyk
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.1548 sekundy