REKLAMAWardrom
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 lipca 2020, 13:36 komentarzy 3
Maria Ferenc, z domu Leśniewska. Autorka książki

Maria Ferenc, z domu Leśniewska. Autorka książki "Groszkowa sukienka". (Fot. Archiwum prywatne.)

- Zawsze marzyłam o tym, aby być pisarką - mówi o swojej pasji do pisanego słowa pochodząca z Susza Maria Ferenc. Jednocześnie przyznaje, że życie tak się jej ułożyło, że na spełnianie marzeń brakowało miejsca i czasu. Zmieniło się to dopiero na emeryturze, którą wypracowała sobie na Wyspach Brytyjskich. I to właśnie będąc emerytką, Maria Ferenc zadebiutuje na rynku wydawniczym powieścią "Groszkowa sukienka".

- Od najmłodszych lat marzyłam, aby zostać pisarką - mówi Maria Ferenc, z domu Leśniewska - ale życie pisze swoje książki, swoje scenariusze - dodaje. - Ja dopiero po wyjeździe do Anglii stanęłam mocno na nogach. Na emeryturze postanowiłam spełniać marzenia.

f

Owoc to 303 strony debiutanckiej powieści, jaką wyda wkrótce początkująca pisarka. Akcja "Groszkowej sukienki", napisanej na bazie pamiętników autorki, osadzona jest w latach 1969-1971. 

- W tych latach chodziłam do szkoły w Mławie, ale na kartach powieści wracam też wspomnieniami do lat dzieciństwa i dorastania spędzonych w Suszu, do wakacji - opowiada. 

Możliwe, że ktoś z dawnych przyjaciół, czy znajomych podczas lektury rozpozna siebie albo zdarzenia ze swoich własnych wspomnień. 

- Ale bez obaw: imiona bohaterów w powieści zostały zmienione - mówi autorka. - To dlatego, że nie zawsze miałam możliwość dotrzeć do opisywanych osób, aby zapytać o zgodę na podanie ich prawdziwego imienia. Postanowiłam więc żadnych prawdziwych danych nie ujawniać. 

W książce czytelnicy znajdą sporo lokalnych treści. Susz jest tłem dzieciństwa, ale pojawiają się jeszcze inne miejsca z naszego powiatu.

- Jest dużo treści dotyczących Warmii i Mazur, na przykład opisy znad Jezioraka w Siemianach - podaje przykład Maria Ferenc.

Książka, adresowana do osób dorosłych i młodzieży, w której dużo jest o młodzieńczych poszukiwaniach miłości, jest już u wydawcy. Portal Info Iława udzielił patronatu medialnego. Powiadomimy Czytelników, gdy powieść się ukaże.

Maria Ferenc wiele lat spędziła w Anglii. Teraz jest już na emeryturze i koronawirus zatrzymał ją w kraju. - Cieszę się wolnym czasem i oczywiście piszę, powstaje drugi tom "Groszkowej sukienki" - mówi.

REKLAMATom-bet

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Bibioteka 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  Pisać każdy może oby nie wiele i nie duperele

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KORek 2 3 miesiące temuocena: 67% 

  Ale super! Czekam na Pani książkę. Gratulacje!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maryla L 1 2 miesiące temuocena: 0% 

  Dziękuję za motywację :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.8976 sekundy