REKLAMAKaren
klonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 lipca 2020, 11:06 komentarzy 9

(Fot. kontakt@infoilawa.pl.)

Do gospodarstwa rolnego w Bałoszycach w gminie Susz, gdzie wykryto ostatnio duże ognisko koronawirusa, do pracy w tym sezonie przyjechały cztery grupy obywateli Ukrainy. SARS-CoV-2 pojawił się tylko w tej ostatniej.

Przedsiębiorca prowadzący gospodarstwo na prośbę Burmistrza Susza Krzysztofa Pietrzykowskiego podał do publicznej wiadomości szczegółową informację na temat ogniska koronawirusa wykrytego w Bałoszycach.

Jak zapewnia w swoim oświadczeniu Dominik Pawlikowski, 

Gospodarstwo Rolne Bałoszyce [...] dokonało szerokich przygotowań do przyjęcia pracowników z Ukrainy w ramach możliwości zatrudnienia pracowników sezonowych w rolnictwie.

Kolejne wjeżdżające na teren zakładu grupy pracowników były natychmiast zgłaszane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie; ponadto zakład codziennie od 15 czerwca był kontrolowany przez policję, wynika z pisma przedsiębiorcy.

Informuje on, że kolejne grupy pracowników sezonowych z Ukrainy przyjechały 14 czerwca, 21 czerwca, 29 czerwca i 7 lipca.

- W ciągu 24 godzin stacja epidemiologiczna kierowała każdą osobę na badania, wymazy pobierał szpital w Iławie lub pracownicy stacji na miejscu w gospodarstwie - informuje Dominik Pawlikowski. - Dopiero po otrzymaniu ujemnych wyników osoby te rozpoczynały prace polowe. Całe pierwsze trzy grupy po badaniach miały wyniki ujemne.

Inaczej stało się w grupie czwartej, także poddanej badaniom. Koronawirusa wykryto tam najpierw u dwóch osób (małżeństwa).

- W dniu 11 lipca osoby te zostały przetransportowane do izolatorium w Olsztynie - podaje przedsiębiorca. - Pozostałe osoby z grupy, mimo iż posiadały wyniki ujemne, nie rozpoczęły prac polowych. 

Osoby te zostały poddane kwarantannie, kontrolowanej codziennie przez policję.

- W dniu 20 lipca powiatowa stacja na miejscu w gospodarstwie dokonała ponownie badań całej grupy. Wyniki otrzymaliśmy 21 lipca - czytamy w oświadczeniu.

Tym razem testy dały wynik pozytywny u 17 osób; wszystkie przewieziono do izolatorium w Olsztynie. Tam też zabrano wszystkie osoby z ostatniej, czwartej grupy.

Z informacji przedsiębiorcy wynika, że sytuacja epidemiczna na terenie gospodarstwa ustabilizowała się.

- Obecnie na terenie gospodarstwa pozostaje 55 osób z Ukrainy z pierwszych trzech grup z wynikiem ujemnym, bez obowiązku kwarantanny - informuje właściciel.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMALady D

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~ja2 9 2 miesiące temuocena: 22% 

  Na Ukrainie jest wojna domowa. Niech ją zakończą. Zabijanie za poglądy polityczne jest niedopuszczalne!!!!My wyjeżdżamy w ramach UE. Oni nie są w UE. Ale przede wszystkim powinni być przebadani przed przyjazdem, u lekarza i w placówce wyznaczonej przez polską ambasadę. Zaś firma zwożąca tu Ukraińców i facet ich zatrudniający to po prostu zdrajcy ojczyzny: bo ignorują nie tylko polskich bezrobotnych, ale i bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne! Narażają Polaków na śmierć!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~henio 8 2 miesiące temuocena: 0% 

  co Wy za farmazony piszecie! Znowu nakręcacie się tą sztuczną pandemią????!!!! Żeby Nas znowu pozamykać????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Konsument 7 2 miesiące temuocena: 50% 

  I wez teraz zjedz te owoce czy warzywa które On zebrali własnoręcznie.Gil im kapał z nosa na to co zebrali,prychali i kasłali na około.Wyparzyć się nie da nie których owoców czy warzyw.Fuj obleśne! Czekamy na dalsze zachorowania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maria 6 2 miesiące temuocena: 73% 

  Konsumencie, a słyszałeś o bezobjawowych nosicielach wirusa? Dokształć się a potem pisz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 5 2 miesiące temuocena: 92% 

  A po co Polacy jeżdżą do Wielkiej Brytanii, Niemiec??? Końca nie widać. Dla pieniędzy ludzie to robią. Ukraina jest w stanie wojny. Polacy jeżdżą masowo do pracy sezonowej do Niemiec na przykład. Czy ktoś to komentuje???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ela 4 2 miesiące temuocena: 33% 

  I po co oni nazwozili tych Ukraińców?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ina 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  do ela...... Zobacz ilu u nas jest miejscowych na bezrobociu... Nie chca pracowac bo dostana od panstwa roznego rodzaju zapomogi .Niekiedy przkraczaja one minimalna place... Do pracy musisz wstac rano i przez 8 godz pracowac, a tak dostaniesz pieniadze praktycznie nie wychodzac z domu. I rano mozesz spac,spac ile godno... Panstwo rozpuscilo ludzi i to w dodatku mlodych w wieku produkcyjnym. W tym wypadku wiek produkcyjny prosze rozumiec dwojako. Doslownie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 2 2 miesiące temuocena: 90% 

  Polacy nie tylko za pracą wyjeżdżają, ale też na wczasy dla przyjemności i też rozwożą wirusa po innych krajach. Niczyja wina. Taki mamy czas, ale trzeba zachowywać się przede wszystkim rozsądnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mania 1 2 miesiące temuocena: 92% 

  Bo się lokalnym nie chce pracować, ale plony ktoś zebrać musi, żeby potem można było w sklepie kupić, a przedsiębiorca mógł podatki zapłacić z których utrzymywani są m.in. niepracujący. Kobieto to nie jest wina Ukraińców że mają wirus, każdego może dopaść. Polacy też wyjeżdżają za pracą i też różnie bywa. Trzeba się cieszyć że chcą u nas pracować kiedy innym się nie chce.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbudzyk
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.1103 sekundy