REKLAMALumen
REKLAMAbank
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 lipca 2020, 09:00 komentarzy 11

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

2800 zł - rządowa propozycja minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r.

2800 zł wynosi propozycja minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r., jaką Rada Ministrów przedłożyła do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego.

Zgodnie z propozycją Rady Ministrów minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosłoby o 200 zł w porównaniu do stawki obowiązującej w tym roku (2600 zł). To oznacza wzrost o 7,7 proc. W relacji do prognozowanego na 2021 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5 259 zł) minimalne wynagrodzenie za pracę kształtowałoby się na poziomie 53,2 proc.. 

Wzrost minimalnego wynagrodzenia powoduje także wzrost minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z propozycją Rady Ministrów stawka godzinowa wzrosłaby z 17 zł do 18,30 zł w 2021 r., tj. o 1,30 zł. 

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Rada Ministrów jest zobowiązana każdego roku przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w roku następnym. W związku ze zmianą harmonogramu prac nad budżetem państwa na rok 2021 spowodowaną sytuację epidemiologiczną zmianie uległy niektóre terminy prac dotyczące ustalenia minimalnego wynagrodzenia na rok 2021. Specustawa zmieniła termin przekazania tych propozycji przez Radę Ministrów Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji z 15 czerwca na 31 lipca br. Po otrzymaniu propozycji rządu partnerzy społeczni mają 10 dni (przed zmianą było 30) na negocjacje i uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej. W przypadku porozumienia partnerów społecznych wysokości minimalnego wynagrodzenia ogłaszane są w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego, Rada Ministrów wydaje rozporządzenie określające wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej w terminie do 15 września. 

Wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej są ustalane w oparciu o aktualne i prognozowane wielkości makroekonomiczne (przyjmowane przy opracowaniu projektu budżetu na rok przyszły), w tym m.in. o prognozowane na rok przyszły wskaźniki: wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz przyrostu realnego PKB.

Kurier PAP/kic

REKLAMANAJLAK

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~inga 11 2 dni temuocena: 33% 

  A co ja mam powiedziec....... Po 39 latach pracy mam na reke 1560 zl emerytyry!! I do koga mam miec pretensje, takie byly place a teraz taka emerytuya... A czasy byly o wiele ciezsze. A teraz Rzad daje 13, haha/dobre? NIC NIE DAJE. to sa moje,wlasnie moje pieniadze ,ktore rzad zabiera mi w formie podatku, ale i tak jeszcze oszukuje bo calego rocznego podatku nie oddaje,!!!! i to jest dopiera pranie mozgow emerytow. a wy mowicie o podwyzkach.bardzo chcialabym miec te pieniadze. ktore teraz wy mlodzi dostajecie. A tak dorobilam sie tylko raka !!!.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pracodawca 10 2 dni temu 22:49ocena: 100% 

  Inga ty nie masz pojęcia jakie bzdury wypisujesz i tobie podobni

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jojo 9 3 dni temuocena: 100% 

  U Szynaki będzie podwyżka bo tam wszyscy na najniższej:)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kris 8 3 dni temuocena: 86% 

  No tak nie będzie 3000 brutto bo firmy "płaczą" i upadają przez wirus.... AKURAT!!! Nachapały się pieniędzy z pomocy od państwa, dostały zwolnienia z ZUS-ów, wypłaty dla pracowników 80% i inne ulgi, a udają teraz pokrzywdzonych.Niejedna firma z powiatu postawi sobie nową halę produkcyjną za te pieniądze.... a pracownik oberwał najbardziej...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 7 2 dni temuocena: 67% 

  do KRIS.... Kto Ci broni tez miec duuuuzo forsy... Zaloz interes / pobaw sie w pracodawce/ i wtedy porozmawiamy o forsie. o podwyzkach, o kosztach i zyskach z prowadzonego interesu. Co prawda nie kazdy ma glowe do prowadzenia interesu, w zwiazku z tym nie powinien zazdroscic innym ze im sie powiodlo. Ale zapewniam Cie ze nie chcial bys tez tych kredytow co oni maja. ,gdyby przyszlo to wszystko splacic natychmiast to podejrzewam ze musieliby dobic do tych co nie prowadza interesow. Nie ma co zazdroscic bogactwa,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kris 6 3 dni temuocena: 83% 

  Nie wina pracodawców tylko naciski "konfederacji pracodawców Lewiatan", którzy są ich przedstawicielami i najlepiej chcieliby żeby pensja minimalna wcale nie rosła a ludzie pracowali za "miskę ryżu".Właściciel firmy przecież MUSI kilka razy jechać w roku na narty za granicę i na komfortowy urlop w lecie, nie może zejść poniżej jakiegoś poziomu życia...nowe samochody, 200 metrowe domy... Według właścicieli firm pracownik,niewolnik nie powinien mieć urlopu,pracować,nie pytać o podwyżkę i cieszyć się .że ma pracę...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KORek 5 3 dni temuocena: 50% 

  Czyli uważasz, że to wina tych "niedobrych" pracodawców?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~One Daily 4 3 dni temuocena: 67% 

  Ooo, to szybko się PIS wycofał ze swoich obietnic,hehe. A tak zapowiadano szumnie wzrosty do 3000 brutto w 2021 i 4000 w 2023 roku. No i co? ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 3 3 dni temuocena: 100% 

  I nic, ich wyborcy dalej będą na nich głosować, bo pis to religia i rozsądek nie ma tu nic do gadania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do JK 2 3 dni temuocena: 80% 

  A ceny z du*py, większy koszt pracy = wyższe ceny, co za tym idzie, mniejsza konkurencyjność na exporcie, kraj zamiast się rozwijać, popadnie w socjalizm/komunizm Srać na PIS

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JK 1 3 dni temuocena: 63% 

  Gdyby nie zmuszanie pracodawców ustawowo do podwyżki minimalnej płacy, dalej zarabiali byśmy grosze. Czy pracodawca dał Ci podwyżkę poza tą, którą musiał dać? Uprzedzam komentarz - nie głosuje na PIS

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.9792 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)