REKLAMAkroczek
klonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 sierpnia 2020, 12:27 komentarzy 5

(Fot. materiały prasowe.)

30 lipca w ambasadzie Białorusi w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji objęcia urzędu Konsula Honorowego Republiki Białoruś w Olsztynie przez Prezesa Grupy Meblowej Szynaka Jana Szynakę. 

W ceremonii udział wzięli m.in. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocnik Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Władimir Czuszew i Dyrektor Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jan Hofmokl. Wśród zaproszonych gości obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, władz wojewódzkich, szefowie przedstawicielstw białoruskich firm w Polsce, członkowie zarządu, pracownicy oraz przyjaciele Grupy Meblowej Szynaka.  

Podczas ceremonii Ambasador Republiki Białoruś Władimir Czuszew wręczył Konsulowi Honorowemu Janowi Szynace flagę narodową Republiki Białoruś, listy komisyjne i pieczątkę konsularną. Dyrektor Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jan Hofmokl w imieniu ministerstwa wręczył natomiast „Egzequatur” (dokument potwierdzający uznanie konsula przez państwo przyjmujące) podpisane przez Ministra Spraw Zagranicznych w Polsce – Jacka Czaputowicza.

Uzasadniając nominację Jana Szynaki na urząd Konsula Honorowego Republiki Białoruś w Olsztynie, ambasador Czuszew podkreślił, że sąsiedzkie położenie geograficzne Białorusi i Polski oraz wielowiekowa wspólna historia naszych krajów bezwarunkowo przemawiają za potrzebą zacieśniania współpracy międzypaństwowej. Polskie firmy dzięki wysokiej jakości swoich produktów i usług zasłużyły na dobrą reputację na Białorusi. Obecna współpraca między naszymi krajami nie osiągnęła jeszcze dostatecznego poziomu i należy ją rozwijać zarówno w sferze gospodarczej, przygranicznej, kulturalnej, politycznej, naukowej, jak i społecznej. W swojej wypowiedzi Ambasador podkreślił, że 

,,Prezes Jan Szynaka jako jeden z największych inwestorów na Białorusi jest przyjacielem naszego kraju, który obejmując tę zasłużoną funkcję, przyjmuje na siebie ogrom obowiązków wynikających z pełnienia urzędu Konsula Honorowego Republiki Białoruś w Olsztynie. Pragnę z tego miejsca przekazać Panu Konsulowi życzenia sukcesów we wszystkich przedsięwzięciach, w wykonywaniu powierzonej odpowiedzialnej i zaszczytnej funkcji, która będzie się przyczyniać do rozwoju i wzmocnienia stosunków między Republiką Białoruś i Rzeczypospolitą Polską.

Jan Szynaka w swoim wystąpieniu zaznaczył, że uzyskanie tytułu Konsula Honorowego Republiki Białoruś nakłada na niego obowiązek reprezentowania obu krajów we wzajemnym współdziałaniu. Pełniona funkcja będzie doskonałą okazją do rozwoju gospodarczego, kulturowego, społecznego, sportowego i politycznego naszych krajów. 

"Funkcja Konsula Honorowego jest dużym wyzwaniem dla mnie osobiście, ale także dla polskich przedsiębiorców. Dzisiaj rozwój gospodarki i współpracy między Białorusią i Polską pokazuje, jak bliska jest nam idea współdziałania, jak możemy się nawzajem uzupełniać, jak możemy rozwijać i otwierać wzajemne rynki zbytu. Bardzo ważną sprawą jest fakt, jak wielu Polaków żyje i funkcjonuje na Białorusi. Dla nich współpraca z polskim Konsulem Honorowym, który otwiera okno gospodarcze Białorusi w Europie, daje wielką szansę rozwoju narodu białoruskiego w Polsce i w Europie. To jest odnowienie tego, co przez wiele lat zostało zaniedbane. Dzisiaj dużo mówi się o współpracy, przyjaźni polsko-białoruskiej, jednak nikt do końca nie wie, jak dużo zostało polskości i polskich elementów historycznych na Białorusi. To jest warte przypomnienia wszystkim Polakom.

Konsul Honorowy Jan Szynaka będzie prowadził działalność w okręgu konsularnym, w skład którego weszły województwa warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie.

REKLAMANotus_nowa

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Wojownik 5 wczoraj 02:02ocena: 43% 

  Znajomość z Dudą popłaca

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz W. 4 2 dni temuocena: 62% 

  Cały biznes przeniesie na Białoruś, 2500 zł. z nadgodzinami jest dla niego nie do przyjęcia. Dla tego wymienia polskich pracowników na tych ze wschodu, niestety taki jest polski kapitalizm.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niewolnik 3 2 dni temuocena: 76% 

  Sodowa woda już odwala,a pensje 2000 zł ot kapitalista

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin. 2 wczoraj 09:00ocena: 50% 

  Narzekasz że mało zarabiasz to się zwolnij i znajdź pracę lepiej płatną no chyba że wykształcenie ci na to nie pozwala to się zamknij i zapier*****.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 1 2 dni temuocena: 78% 

  Ludzie mowia ze nasza polska umiera po tym artykule potwierdzam !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8027 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)