REKLAMAWardrom
klonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 września 2020, 12:37 komentarzy 31
Iławianin Marek Wojewoda przedstawił swoją wizję dla Wielkiej Żuławy.

Iławianin Marek Wojewoda przedstawił swoją wizję dla Wielkiej Żuławy.

Przedstawić swój pomysł na Wielką Żuławę - taki był cel wystąpienia iławianina Marka Wojewody na sesji Rady Miejskiej w Iławie w miniony poniedziałek. 

Jak wskazał mieszkaniec, temat powraca regularnie, wciąż jednak brak jest ustalonej koncepcji i działań, które mogłyby doprowadzić do tego, że wyspa zacznie tętnić życiem i przynosić miastu korzyści.

- Wielka Żuława to nasz nadal nieoszlifowany diament, który mógłby być największym turystycznym motorem napędowym miasta zaraz po Jezioraku - uważa Marek Wojewoda. 

Zdaniem mieszkańca należy w końcu podjąć działania w sprawie zagospodarowania wyspy. Sam ma kilka pomysłów na wykorzystanie jej potencjału.

- Jeśli budżet miasta nie jest przygotowany na duże inwestycje na wyspie, to może warto zacząć od mniej inwazyjnych zmian i wprowadzać je stopniowo - zaproponował. 

Marek Wojewoda uważa, że kluczową kwestią jest zapewnienie mieszkańcom swobodnego dostępu do wyspy, np. poprzez budowę drewnianego mostu, przynajmniej dla pieszych i rowerzystów. 

Doprowadzenie prądu, zapewnienie właściwego ciśnienia w hydrantach, wykarczowanie nadmiaru zieleni, zasianie trawy i stworzenie parku z wiatami i ławeczkami - to inne zaproponowane przez mieszkańca prace. 

- Można byłoby tam również postawić plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, a nawet zaadaptować brzegi wyspy na plażę - zgłosił kolejne pomysły iławianin. - Wielka Żuława może być dla miasta namiastką czegoś egzotycznego i warto o tym mówić - dodał.

Iławianin jest pewien, że Wielka Żuława może pomóc przyciągać do Iławy więcej turystów, ale najpierw trzeba ją "wskrzesić".

Pomóc w tym mogłaby również, w ocenie mieszkańca, organizacja na wyspie festiwalu muzycznego z prawdziwego zdarzenia, w formacie 2-, 3-dniowym.

- Byłaby to świetna oferta promocyjna dla miasta - sądzi iławianin. - Wyspa jest na tyle duża, że bez problemu znalazłoby się tam miejsce na pole namiotowe nawet dla kilkunastu tysięcy uczestników oraz na scenę.

Iławian zdradził, że sam na co dzień współpracuje z agencją eventową, która zajmuje się m.in. organizacją koncertów topowych artystów ze Stanów Zjednoczonych.

- Moglibyśmy zrobić festiwal na miarę największych festiwali w kraju, jak na przykład Open'er Festival w Gdyni - przekonywał Marek Wojewoda. - Taki festiwal mógłby przyciągnąć setki tysięcy osób, które zostawią tutaj dużo pieniędzy. Żeby tak się stało, potrzebna jest akceptacja i wsparcie miasta, choćby rozwiązanie problemu z bezpośrednim dostępem do wyspy.

Przedstawiciele władz miasta ani też radni nie skomentowali przedstawionych pomysłów. Zostały one natomiast skierowane do rozpatrzenia przez miejską komisję kultury, oświaty, sportu i turystyki. 

Warto w tym kontekście przypomnieć, że Wielka Żuława rzeczywiście, tak jak mówił Marek Wojewoda, wielokrotnie była już przedmiotem publicznej debaty. Podczas ostatniej kampanii wyborczej Michał Kamiński z komitetu wyborczego Dawida Kopaczewskiego, obecnie radny, mówił o potrzebie przeprowadzenia w tej sprawie referendum wśród iławian. Ponadto do potencjalnego finansowania ze środków unijnych miasto w obecnej kadencji złożyło kilka projektów dotyczących Wielkiej Żuławy. To "zakup i wdrożenie ekologicznej jednostki pływającej o napędzie elektrycznym dla odwiedzających Wielką Żuławę: taksówki lub tramwaju wodnego" i "Opracowanie koncepcji zagospodarowania Wielkiej Żuławy z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości".


Jak oceniacie powyższe pomysły samorządowców, a jak wizję przedstawioną przez Marka Wojewodę? Napiszcie w komentarzach. 


REKLAMALady D

31Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Marzyciel 31 23 dni temu

  Zbudowadz disneyland

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mir 30 25 dni temuocena: 100% 

  Wyspy WŻ kategorycznie nie wolny niszczyć betonem ani chorymi pomysłami. Ten młody człowiek jest przedstawicielem obecnych dzierżawców wyspy? Wyspa to Największy Przyrodniczy Skarb po Jezioraku. Tutaj z lasu dopływają dzikie zwierzęta, występują unikalne gatunki, to dziewiczy teren. Zniszczyliście Jeziorak likwidują specjalne strefy, odławiając resztki ryb. Turyści masowo spuszczają do wody ludzkie odchody z żaglówek i motorówek. Komuniści przez całe lata wylewali do Małego Jezioraka ścieki z mleczarni aż ryby zaczęły wypływać do góry brzuchami. A kiedyś tzw Tuczarnia... Iławka, Doły, ściek brak słów. Kto ma decydować o przyszłości burmistrz, radni ? Ilu mieszkańców przepłynęło wodą trasę z Iławy do Siemian? Niestety garstka. Ludzie nie mają pojęcia jakie mamy skarby.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lacomi 29 24 dni temu

  Jeśli tam zatrzymują się żaglówki, to trzeba przygotować dla nich infrastrukturę pomosty, wc, śmietniki, miejsce na ognisko oraz dbać czyścić i kontrolować. Wtedy utrzymamy ten teren dziewiczy. Nie musimy nic wymyślać tworzyć, naśladujmy innych np. jak to się robi w Szwecji. Przyroda jest najważniejsza, Jeziorak jest najważniejszy chrońmy go, a nieskalana przyroda co roku przyciągnie do Iławy tłumy turystów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~... 28 24 dni temu

  jaki dziewiczy teren? przecież tam zatrzymuje się mnóstwo żaglówek żeby na wyspie załatwić potrzeby...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lacomi 27 25 dni temuocena: 100% 

  Bigwin Island - kanadyjska wyspa golf. A może zostawić ją niech jest jaka jest i ustanowić ścisły rezerwat dla potomnych. Wydaję mi się że Iława nie potrafi wykorzystać potencjału na stałym lądzie. Obecna władza to degrengolada organizacyjna. Zanim zabrał bym się za wyspę to takie sprawy pilne które przyniosłyby miastu brak miesjc postojowych dla żaglówek (port rządzą rezydencji, ekomariny zajęte, stara przystań policyjna kto tym zarządza to jest komuś wynajmowane?, plażże miejskie syf bród, brak toalet i wszechobecny zapach moczu w przebieralni w okolicznych krzaczkach. Także radni i burmistrz focus na rozwój infrastruktury i porządek i organizacja. Jak będzie czysto i infrastruktura, będą turyści wracać i zostawiać pieniądze, a jak są pieniądze jest spokój i rozwój.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oliver 26 25 dni temuocena: 67% 

  Następny teren zielony do zajechania? Znów za mało betonu w mieście? Ludzie którzy tu mieszkają lub przyjeżdzają osiedlili się i doceniają najbardziej to że jest tu zieleń i spokój. Kto chce festiwali niech przeprowadza się do Gdyni lub innych dużych ośrodków. Mówimy stanowcze nie! Rewitalizować, sprżtać i szanować, a nie niszczyć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DZIK 25 25 dni temuocena: 0% 

  W żadnym wypadku nie wolno budować mostu na wyspę!!!.Można by na wyspie zrobić duży ośrodek dla polskich sportowców żeby mogli w spokoju i z dala od zgiełku miast trenować. Nawet nasze orły z Lewandowskim na czele by tu miały ostoje spokoju

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Avanti 24 25 dni temuocena: 50% 

  Super sprawa naprawde po to wybraliśmy ten samorząd A oni olewają swoich wyborców jeszcze chwila i taczki pójdą w ruch

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyborca z dużym stażem 23 25 dni temuocena: 100% 

  Zostawcie wyspę w spokoju a jeśli już to należy skorzystać z pomysłów aby sensownie ją zagospodarować ale ne poprzez budowę mostów ponieważ straci ona swój charakter należałoby tak ja zagospodarować aby służyła rozwojowi miasta poprzez ściagniecie potencjalnych inwestorów np. do budowy pola golfowego ale jak się wpuści dużo ludzi to ją zadepczą i bedzie służyła do do iinych celów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1 22 26 dni temuocena: 100% 

  Kosmodrom i kopalnię diamentów zrobiłbym tam najchętniej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młody pesel 21 26 dni temuocena: 80% 

  " Taki festiwal mógłby przyciągnąć setki tysięcy osób "....! No pewnie ,albo grubo albo wcale Już dzisiaj jestem za

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mor 20 26 dni temuocena: 100% 

  Wystarczy otworzyć plaże nudystów, najlepiej dla młodych pań i też będą tysiące.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~j 19 25 dni temuocena: 67% 

  Jestem za. Świetny pomysł, popieram.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 18 26 dni temuocena: 71% 

  Open'er? Ta, może Glastonbury Festiwal albo Rock am Ring..... Nie ma szans na tego typu inwestycje, za małe miasto, za duże pieniądze do wydania. Skąd niby miasto ma wziąć kasę? Zostawić wyspę dziką jaka jest i tyle. Taka jest najlepsza. Mam nadzieję, że żadna deweloperka nie czai się na tereny wyspy bo to by był już gwóźdź do trumny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 17 26 dni temuocena: 50% 

  1. Szczegółowy Master Plan dla WŻ, 2. Szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego ujmujący przebieg ulic, dopuszczalną wysokość, preferowany typ zabudowy (najlepiej szeregowy), podział na działki, z wyraźnie opisanymi warunkami dla inwestorów3. Ograniczenia dla deweloperów (najlepiej by im pozwolić na budowę najwyzej dwóch średniej wielkości hoteli po obu skrajach Wyspy, zablokować możliwość kupowania większej ilości działek pojedynczym podmiotom 4. Ogłoszenie przetargu na pierwsze działki5. Równoległe gromadzenie funduszy na uzbrojenie terenu6. Modernizacja przystani promowej tak by mogły wahadłowo kursować dwie jednostki w tym jedna towarowa7. Na kolejnym etapie mogłyby już ruszyć pierwsze budowy dla odważnych i perspektywicznie myślących przedsiębiorców, którzy korzystaliby np. z infrastruktury istniejącego iławskiego portu7. Pozyskanie funduszy na most drogowy (dostęp tylko dla pojazdów ZKM i służb) ławeczki i festiwale zostawmy na deser

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~spoko 16 26 dni temuocena: 100% 

  Dobry pomysł :)Most drewniany z parkingu przy wylocie na susz, plaża z atrakcjami, jakiś bar, sklep, alejka wokół wyspy i miejsca grilloweOpen'er to nie ale Tomorrowland spoko :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. Phugh. 15 26 dni temuocena: 100% 

  Ulat co ze skruchą wszedł na sądową sale jest kotem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rafael 14 26 dni temuocena: 57% 

  Juz to widzę. Masa topielców podczas imprezy. A z ta wirtualna rzeczywistością.... pomysl do bani. Czlowiek w takich miejscach jak ilawa ucieka od wszelkiego rodzaju smartfonow, aplikacji, informatyzacji. Nie idzcie ta droga bo przyroda wam tego nie zapomni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 13 26 dni temuocena: 50% 

  Tylko nikt nie poruszył jednej ważnej kwestii, że w przypadku połączenia wyspy mostem staje się ona półwyspem w świetle przepisów i traci miano największej wyspy śródlądowej na jeziorze w Europie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~abc 12 26 dni temuocena: 43% 

  Co ty pleciesz? Nawet w Polsce nie jest największą!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iław 11 26 dni temuocena: 38% 

  Wybieg dla psów zróbcie tam, zamiast przy ,,bagienku".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gargamel 10 26 dni temuocena: 67% 

  Proponuje tam przenieść kościoły :) ale nie robić mostu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~abc 9 26 dni temuocena: 100% 

  Najważniejsze jest to, aby wyspy nie sprzedać. Pieniądze zostałyby przeżarte w 2-3 lata i tyle byłoby korzyści.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 8 26 dni temuocena: 100% 

  Gdyby to był „złoty interes”, dawno byliby chętni. Nikt nie zainwestuje na dwa miesiące w roku. Straty nie dochody. Poza tym „Jeziorak” jest dostatecznie dewastowany przez hordy dużych „ falorobów” i skuterów wodnych. To już nie wypoczynek nad wodą a Marszałkowska zAlejami...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A 7 26 dni temuocena: 73% 

  gruba inwestycja, chociaż pomysł bardzo dobry. Przydałby się most, bo gruby przewóz ludzi będzie podczas takiego festiwalu, z kilka tysięcy osób. Taksówki wodne nie spełnią zadania, nie ma na to szans. Jakby tak znalazł się inwestor, który sypnie milionami, to jest możliwość zrobienia czegoś gabarytowo nie ustępującego tomorrowland :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~... 6 26 dni temuocena: 100% 

  To nie ma prądu i wody na wyspie? o.0

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pelet 5 26 dni temuocena: 100% 

  a jak wygląda kwestia wydzierżawienia terenu przez miasto ośrodkom, które się tam znajdują? Wiadomo na ile lat dostali dzierżawę?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ulat 4 26 dni temuocena: 67% 

  Ty sprzedałeś kapeli, kto co i jak

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do zibi 3 26 dni temuocena: 13% 

  Co???? A kto to sprzedał i za ile?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zibi 2 26 dni temuocena: 100% 

  Dwa posiadają prawo własności do gruntu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jxjx 1 26 dni temuocena: 100% 

  Użytkowanie wieczyste zapewne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5012 sekundy