REKLAMAPartner

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 stycznia 2017, 14:35 komentarzy 7

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹
Lubawa i Nowe Miasto Lubawskie, zdobywając ogromne dotacje, pokazują, że warto być "ślimaczym miastem". Czy członkostwo w międzynarodowej sieci miast Cittaslow może być skuteczną receptą także na rozwój naszego miasta? Iława wcale nie jest na to zbyt duża - stowarzyszenie deklaruje, że do sieci mogą wstąpić nawet 50-tysięczne miasta. Pytanie, czy mieszkańcy chcieliby Iławy, w której wolniejsze tempo życia to powód do dumy.

ŚLIMACZE MIASTA, CZYLI WYSOKA JAKOŚĆ ŻYCIA

Cittaslow to międzynarodowe stowarzyszenie z symbolicznym ślimakiem w logo oznaczającym wolniejsze tempo życia i skupienie na jego jakości.

- Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwoju - tłumaczy swoją filozofię Stowarzyszenie Cittaslow. - Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczości i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Cittaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

WYMIERNE KORZYŚCI. DUŻE DOTACJE DLA LUBAWY I NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO

Na skupieniu na jakości życia korzyści z przystąpienia do sieci się jednak nie kończą. Są one o wiele bardziej wymierne. Pokazuje to przykład Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego. Przedstawiciele tych samorządów niedawno podpisali z zarządem województwa warmińsko-mazurskiego umowy na dofinansowanie dużych projektów. 

Jak podają PAP i Radio Olsztyn, gmina Lubawa za 16,4 mln zł chce zrewitalizować ruiny zamku Biskupów Chełmińskich. Zakres przedsięwzięcia ma objąć nie tylko prace archeologiczno-konserwatorskie w tym miejscu, ale także odtworzenie dwóch skrzydeł zamku z przeznaczeniem na Centrum Aktywności Społecznej. Druga umowa Lubawy dotyczy przebudowy i modernizacji przestrzeni publicznej wewnątrz Starego Miasta: odwodnienia terenu, zbudowania nowego oświetlenia i elementów małej architektury.

Z kolei samorząd Nowego Miasta Lubawskiego podpisał pięć umów na 14,5 mln zł. Dotacje zostaną wykorzystane na rewitalizację parków i skwerów oraz odnowę rynku, który ma zostać częściowo wyłączony z ruchu na rzecz deptaka i letnich ogródków gastronomicznych. W dawnym kościele ewangelickim za 4,2 mln zł samorząd Nowego Miasta Lubawskiego chce stworzyć siedzibę Centrum Informacji Turystycznej i Kultury. Z kolei obecne centrum kultury za kolejne 3 mln zł ma zostać przekształcone w Manufakturę Zawodów Dawnych.

IŁAWA. CZY RZECZYWIŚCIE ZA DUŻA NA ŚLIMAKA?

Burmistrz Iławy Adam Żyliński podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w Iławie był już pytany o swój stosunek wobec sieci Cittaslow i ewentualnego przystąpienia do niej Iławy. Odpowiedział, że w jego odczuciu to oferta odpowiednia dla mniejszych miast, a Iława jest zbyt duża. Takie stanowisko można zaakceptować jako opinię, ale pod względem formalnym wielkość Iławy wcale nie stoi na przeszkodzie, by dołączyć do sieci.

- O status Cittaslow mogą ubiegać się miasta, których liczba mieszkańców, co do zasady nie przekracza 50 tys., z wyjątkiem innych uzasadnionych decyzji organów Stowarzyszenia - czytamy na oficjalnej stronie stowarzyszenia Cittaslow. - Członkostwo przyznawane jest miastom, których aplikacje, na wniosek sieci krajowych, zostaną zaakceptowane przez międzynarodowe władze Stowarzyszenia. Warunkiem jest spełnienie przez miasto w procesie certyfikacji przynajmniej 50% wszystkich wymagań (kryteriów samooceny) opisanych w siedmiu obszarach, przy czym należy spełnić przynajmniej jeden z parametrów w każdym obszarze. 

Szans na dotacje będzie więcej. W Regionalnym Programie Operacyjnym zarząd naszego regionu zarezerwował w sumie 200 mln zł na rozwój miast zrzeszonych w Cittaslow. Może to szansa także dla Iławy? Zapraszamy do komentowania.

Obecnie sieć Cittaslow w Polsce zrzesza następujące miasta:

Reszel, Biskupiec, Bisztynek, Lidzbark Warmiński, Murowana Goślina, Nowe Miasto Lubawskie, Lubawa, Olsztynek, Ryn, Barczewo, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Kalety, Nidzica, Pasym, Rejowiec Fabryczny, Nowy Dwór Gdański, Bartoszyce, Prudnik, Działdowo, Lidzbark, Orneta, Jeziorany, Sępopol, Głubczyce.

Aplikacje kolejnych samorządów są w toku.

REKLAMAPartner3

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAick
REKLAMArestauracja
REKLAMAkomis
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3174 sekundy