REKLAMATYP 1 - IPB

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 lutego 2017, 10:44 komentarzy 2

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Archiwum SSP nr 4 w Iławie.)

Gimnazjum Samorządowe nr 1 zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika, a Gimnazjum Samorządowe nr 2 - w Szkołę Podstawową nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów. Nieuniknione będą zmiany szkolnych obwodów, a w okresie przejściowym także przenosiny części absolwentów klas szóstych do nowej szkoły. To najważniejsze informacje dotyczące projektu dostosowania sieci iławskich szkół do reformy oświaty.

Zgodnie z ustawą wraz z pierwszym dzwonkiem nowego roku szkolnego 2017/2018 dotychczasowe sześcioletnie podstawówki staną się ośmioletnimi szkołami podstawowymi. W tym roku i w latach kolejnych nie będzie już naboru do gimnazjów, w ten sposób zostaną one stopniowo wygaszone.

W Iławie jest już gotowy szczegółowy projekt uchwały w sprawie dostosowania lokalnej sieci szkół do nowego prawa. Wynika z niego, że prowadzone przez miasto gimnazja nr 1 i 2 staną się ośmioletnimi szkołami podstawowymi. Natomiast gimnazjum przy Żeromku, prowadzone przez Powiat Iławski, będzie kontynuowało działalność do czasu wygaszenia wszystkich klas.

Ważne zmiany dokonają się w zakresie obwodów szkolnych. Dodatkowo w okresie przejściowym część uczniów klas szóstych nie będzie kontynuowała nauki w klasie 7 i 8 w swojej dotychczasowej szkole podstawowej, lecz zostanie przeniesiona do jednej z podstawówek utworzonych w gimnazjach.

- Gmina Miejska Iława [...] wskaże uczniom niektórych oddziałów klas 6 funkcjonujących w szkołach podstawowych miejsce realizacji obowiązku szkolnego od klasy 7 do 8 w publicznej szkole podstawowej powstałej w wyniku przekształcenia z gimnazjum - czytamy w projekcie uchwały. - W roku szkolnym 2017/2018 przewiduje się przeniesienie do czterech oddziałów z każdej szkoły podstawowej, natomiast w latach kolejnych maksymalnie do 4, 5 oddziałów. Takie rozwiązanie zapewni możliwość osiągnięcia pełnej struktury organizacyjnej szkół oraz pozwoli na stworzenie optymalnych warunków kształcenia uczniów w obecnie funkcjonujących szkołach podstawowych.

W określonych przypadkach przewiduje się dobrowolną deklarację ze strony rodziców ucznia. Opiekunowie dzieci, które ukończą trzecią klasę, będą mogli przenieść dziecko do jednego z byłych gimnazjów, by tam kontynuowało ono naukę w klasach 4-8.

- Proponowany tryb przekształcenia gimnazjów oraz przygotowanie niniejszego projektu uchwały poprzedzone zostały konsultacjami z dyrektorami szkół podstawowych i gimnazjów w zakresie możliwości zapewnienia odpowiednich warunków pozostającym w szkole uczniom klas siódmych i ósmych, potrzeb szkół w zakresie dostosowania warunków lokalowych do wprowadzonych zmian, a także warunków demograficznych na terenie miasta. Granice obwodów szkół zostały opracowane we współpracy z dyrektorami szkół, których te zmiany dotyczą i zostały przez dyrektorów zaakceptowane - czytamy w dokumencie. - W kształtowaniu granic obwodów szkół wzięto pod uwagę zmiany urbanistyczne na terenie miasta, powstawanie nowych osiedli mieszkaniowych, obciążenie budynków szkół, dostosowanie do ich zasobów lokalowych oraz warunków demograficznych w poszczególnych obwodach.

Według informacji z projektu uchwały, większość uczniów będzie chodzić do szkoły oddalonej o nie więcej niż 3 kilometry od miejsca zamieszkania. "W nielicznych przypadkach" gdy odległość będzie większa, uchwała przywołuje przepis, który nakłada na gminę obowiązek zapewnienia transportu lub zwrotu jego kosztów.

Projekt uchwały będzie głosowany przez iławskich radnych w najbliższy piątek. Uchwała zostanie poddana pod głosowanie łącznie ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi planu sieci szkół w Iławie wraz z granicami obwodów dla każdej z placówek. Te opublikujemy na portalu, gdy zostaną już one zatwierdzone.

Po piątkowym głosowaniu podjęta przez radnych uchwała zostanie przedłożona Warmińsko-Mazurskiemu Kuratorowi Oświaty. Dopiero po uzyskaniu jego pozytywnej opinii iławscy radni, do 31 marca br., podejmą jeszcze jedną, ostateczną uchwałę w sprawie dostosowania lokalnej sieci szkół do nowych przepisów.

REKLAMAsklep2

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.2937 sekundy