Loading
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Środa
26 Lipca 2017
UWAGA |
Masz sprawę, temat, problem? - Napisz do nas: kontakt@infoilawa.pl
Nasz e-mail - kontakt@infoilawa.pl
Jesteś świadkiem zdarzenia? - Daj nam znać: kontakt@infoilawa.pl

Tego jeszcze nie było! Końcówka maja nad Jeziorakiem będzie widowiskowa, europejska, innowacyjna

Rywalizacja w Zagrzebiu, podczas International Waterbike Regatta w roku 2014 (fot. archiwum organizatora). Rywalizacja w Zagrzebiu, podczas International Waterbike Regatta w roku 2014 (fot. archiwum organizatora).

Po raz czwarty w Polsce i po raz pierwszy w Iławie odbędą się międzynarodowe regaty jednostek napędzanych siłą ludzkich mięśni – International Waterbike Regatta 2017. W dniach 24-27 maja na akwenie Jezioraka będzie można śledzić widowiskowe zmagania jednostek, nad którymi studenci najbardziej prestiżowych europejskich uczelni technicznych pracowali przez ostatni rok. Wielkim świętem sportu i myśli technicznej zainteresowały się telewizje TVN24 i TVN24 BIS, które w trakcie międzynarodowych regat odwiedzą Iławę z kamerami. Zmaganiom na wodzie towarzyszyć będzie też konferencja o kształceniu nowoczesnych kadr dla branży jachtowej.

International Waterbike Regatta to wydarzenie, którego tradycja sięga początku lat 80-tych. O organizację regat każdego roku zabiegają najatrakcyjniejsze europejskie miasta. Trzy poprzednie edycje odbyły się w Wiedniu, Berlinie i Zagrzebiu, a w tym roku, dzięki staraniom Politechniki Gdańskiej (Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa) wspieranej przez samorząd Powiatu Iławskiego, najzdolniejszych studentów uczelni technicznych z całej Europy ponownie gościć będzie Polska, a dokładniej - po raz pierwszy Iława. Wydarzenia o tak dużej skali, z gośćmi z całego kontynentu, jeszcze u nas nie było. Na skonstruowanych przez siebie jednostkach napędzanych siłą ludzkich mięśni ścigać się będzie około 20 zespołów, a swój przyjazd do Iławy potwierdziło już około 400 osób.

Niecodzienne łodzie przejdą swoje decydujące testy w kilku konkurencjach. Po paradzie jednostek po Jezioraku, która 24 maja zainauguruje regaty, w kolejnych dniach prototypowe wodne pojazdy będą się zmagać na dystansach 100 metrów oraz 10 km, a także w konkurencjach "slalom", "przód-stop-tył" i w tzw. sekretnej misji. Zmagania o najwyższe regatowe trofea zaplanowano na sobotę, 27 maja. Gospodarzem regat będzie Port Iława przy ulicy Chodkiewicza.

Niecodzienna formuła wydarzenia, która łączy w sobie zmagania fizyczne z rywalizacją myśli technicznej, przyciągnie nad Jeziorak ekipę telewizji TVN. W dniach 26 i 27 maja na antenie TVN24 oraz TVN24 BIS będzie można zobaczyć fragmenty regat wraz z nadawaną znad Jezioraka prognozą pogody, którą poprowadzi Tomasz Zubilewicz.

Wydarzeniem towarzyszącym regatom będzie również organizowana pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego konferencja pod nazwą "Ekonomia wody na Warmii i Mazurach". 26 maja w Iławie naukowcy, przedsiębiorcy i samorządowcy będą dyskutować o kształceniu nowoczesnych kadr dla przemysłu jachtowego i współpracy pomiędzy sektorem prywatnym i samorządowym w tym zakresie.

PRESTIŻOWE EUROPEJSKIE REGATY PO RAZ PIERWSZY W IŁAWIE
Iława, 24-27 maja - program:

M.in. takie jednostki można było obserwować na wodzie podczas International Waterbike Regatta w Wiedniu w roku 2016 (fot. archiwum organizatora). 

 

Fragmenty regat wraz z prognozą pogody z Iławy pokażą telewizje TVN24 i TVN24 BIS (fot. archiwum własne).  

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 08 maj 2017 15:58

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.