REKLAMAsklep

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 maja 2017, 06:22 komentarzy 2

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Łukasz Siudziński.)

Wielki talent, a jednocześnie solidny warsztat i dogłębna znajomość technik malarskich - tak piszą eksperci o pracach Dariussa, a właściwie Dariusza Kalety. Nic dziwnego, że wernisaż wystawy artysty, zorganizowany w piątkowy wieczór w galerii "na wprost" w Iławie, przyciągnął tam licznych miłośników sztuki z Iławy i nie tylko.

Dariusz Kaleta /Dariuss/ - informacje o artyście (za galerią "na wprost"):

Urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Odebrał gruntowne wykształcenie plastyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1987 roku otrzymał dyplom w pracowni profesora Tadeusza Grabowskiego, wkrótce otrzymując aneks w pracowni litograficznej profesora Tadeusza Gawrona. Szerokiemu gronu znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako działający od 2002 roku dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, dający widzom możliwość kontaktu z dziełami wybitnych mistrzów malarstwa dawnego i współczesnego. Jako artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym, nie stroni jednak od prac wykonywanych w technice malarstwa akrylowego czy rysunku sangwiną. Urozmaiconą twórczość, w której wyróżnić można liczne inspiracje, cechuje zawsze nadzwyczajna dbałość o swój artystyczny warsztat. W Day&Night (listopad 2011) tak napisano o jego technice: "Obrazy Dariusza Kalety osadzone są w najlepszych tradycjach sztuki europejskiej, są świadectwem talentu i głębokiej znajomości technologii malarskiej..." Obrazy artysty były pokazywane wraz z pracami dawnych i współczesnych mistrzów pędzla, takich jak: Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Franciszek Starowieyski, Wojciech Siudmak i inni. Artysta znalazł się na 81. miejscu w rankingu 300 najważniejszych artystów od 1945 roku aż po czasy współczesne (Kompas Sztuki 2014 opublikowany w Rzeczypospolitej 2015). W drugim numerze kwartalnika "Artysta i Sztuka" (2012) ukazało się obszerne omówienie twórczości Dariusza Kalety.

Wernisaż w obiektywie (fot. Łukasz Siudziński):

Część pierwsza

Część druga

REKLAMAsklep2

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.2366 sekundy