Loading
 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Środa
26 Lipca 2017
UWAGA |
Masz sprawę, temat, problem? - Napisz do nas: kontakt@infoilawa.pl
Nasz e-mail - kontakt@infoilawa.pl
Jesteś świadkiem zdarzenia? - Daj nam znać: kontakt@infoilawa.pl

Rewolucja za 10 mln złotych. Sprawdź, jak będziemy jeździć w okolicy dworca Iława Główna [NOWE PLANY, WIZUALIZACJE]

Coraz więcej wiadomo na temat kształtu, jaki przybierze w przyszłości teren przy dworcu kolejowym Iława Główna. Ma on pełnić funkcję logistycznego centrum skupiającego rozwiązania dla transportu publicznego i prywatnego, ale też być atrakcyjną przestrzenią publiczną służącą wypoczynkowi. W poniedziałek w ratuszu odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano efekty dotychczasowych prac koncepcyjnych dotyczących tej części Iławy.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta w Iławie, w tym wiceburmistrz Mariola Zdrojewska i kierownik wydziału inwestycji Roman Radtke, przedstawiciel PKP, dyrekcja Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie, kierownictwo spółek PKS i ZKM w Iławie, a także projektant z biura Planowanie Przestrzenne "KONTRA" z Poznania, autor zwycięskiej koncepcji dla zagospodarowania terenu przy dworcu w ogłoszonym wcześniej przez iławski ratusz konkursie.

Przedstawił on plany dotyczące tego terenu uwzględniające zgłoszone w toku prac uwagi i propozycje. Koncepcja zakłada budowę zjazdu z ronda obok urzędu skarbowego, który będzie prowadził bezpośrednio w kierunku dworca, bez konieczności kontynuowania jazdy do kolejnego ronda. Droga do dworca będzie dzięki temu łatwiejsza i szybsza.

Dojazd bezpośrednio pod sam budynek dworca będzie możliwy ulicą Broniewskiego, ale nie będzie można kontynuować jazdy ulicą Dworcową. Jej krótki odcinek przylegający do placu przy dworcu będzie wyłączony z ruchu. Kierowcy, którzy dojadą do budynku, będą mieli możliwość wykonania nawrotu wokół czterostronnego zegara. Tuż przy samym dworcu będzie się też można na chwilę zatrzymać, by wysadzić lub odebrać pasażerów w tzw. strefie "kiss and ride"

Na wyłączonym z ruchu odcinku ulicy Dworcowej pomiędzy budynkiem dworca a parkiem przewiduje się 6 miejsc postojowych dla taksówek (nie jest to jeszcze do końca przesądzone, bo być może rolę ulicy postojowej dla takich pojazdów będzie pełnić ul. Broniewskiego). Dodatkowo na placu dworcowym znajdą się wiaty autobusowe (5 lub 6) służące komunikacji ZKM i PKS.

Dalej znajdzie się krótkoterminowy, płatny parking na około 30 aut. Na jego dwóch krańcach staną wiaty na rowery. Przy wiacie od ul. Broniewskiego przewiduje się mały punkt handlowy (kiosk), a po drugiej stronie - od ulicy Żeromskiego - toaletę publiczną.

Teren placu dworcowego, który wyłożony zostanie płytami granitowymi, ma zostać lekko podniesiony, a jego poszczególne strefy planuje się od siebie oddzielić niewielkimi pasami zieleni.

Sam park zostanie zagospodarowany centralną sadzawką z fontanną. Jej elementem charakterystycznym będzie żagiel, który będzie mógł pełnić również funkcję zegara słonecznego. Wokół pojawi się zieleń i siedziska oraz przeniesiona nieco do tyłu parku lokomotywa. Koncepcja nie przewiduje w tym miejscu ruchu rowerów, park ma służyć tylko pieszym, wypoczynkowi i rekreacji.

Za parkiem, w miejscu, które już dzisiaj pełni podobną funkcję, planuje się stworzenie długoterminowego parkingu na około 100 stanowisk. Prawdopodobnie będzie on bezpłatny. Zniknie natomiast możliwość zaparkowania auta wzdłuż ulicy Broniewskiego, a wyjątkiem będzie jedynie kilka miejsc z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych.

Z planów wynika też, że jadąc ulicą Dworcową od strony skrzyżowania z ul. Lubawską, dojedziemy najdalej do budynku poczty, gdzie także będzie można wysadzić i odebrać pasażerów. Z tej strony nie będzie można kontynuować jazdy pod sam dworzec, będzie natomiast można skręcić w ulicę Żeromskiego.

Przedstawioną dzisiaj koncepcję można uznać za niemal ostateczną. Do rozwiązania pozostają trzy kwestie: wspomniana już powyżej lokalizacja postoju dla taksówek, rozwiązanie wejścia do parku, które będzie bardziej przyjazne dla osób z wózkami lub poruszających się na wózkach (obecnie koncepcja zakłada schody) oraz zbyt duża liczba kolizyjnych przejść dla pieszych, jakie trzeba pokonać, by w ten sposób dotrzeć do dworca.

Koszt realizacji omawianej koncepcji szacuje się na 10 mln złotych. Jesienią ma już być gotowa dokumentacja dla tej inwestycji, której przygotowanie jest konieczne, by starać się o środki unijne.

Fot. Info Iława. Poniedziałkowe spotkanie w ratuszu było poświęcone prezentacji dotychczasowych ustaleń dotyczących sposobu zagospodarowania terenu i organizacji ruchu w okolicy dworca Iława Główna oraz dyskusji na ten temat z udziałem przedstawicieli PKP, PKS i ZKM. 

Koncepcja zagospodarowania okolic dworca Iława Główna.

 

Ostatnio zmienianyśroda, 17 maj 2017 04:53

4 komentarzy

 • Mieszkaniec
  Mieszkaniec wtorek, 16, maj 2017 20:58 Link do komentarza

  Już mi się podoba rewelacyjny pomysł popieram w 100%

 • Bojar
  Bojar wtorek, 16, maj 2017 18:33 Link do komentarza

  Włodarze Iławy! A co z dojazdem do poczty? Część usług jak np. przesyłki EMS można nadać tylko na poczcie dworcowej. Często takie paczki wysyłam i za każdym razem klnę na czym świat stoi bo z dużą i ciężką paczką muszę iść aż z parkingu tymczasowego przy ulicy Wojska Polskiego. Czyli teraz będzie jeszcze gorzej. Co to jest 100 miejsc parkingowych skoro obecnie wokół dworca samochody zostawiają na cały dzień ludzie dojeżdżający koleją do pracy poza Iławą. Wystarczy się przejśc zwykłego dnia i policzyć ile aut parkuje w pobliżu dworca. A jest to ilość zapewne nie ostateczna bo wielu "upycha" swoje auta gdzie się da. Proponuję przemyśleć ten projekt ponownie. Ja rozumiem, zieleń, rekreacja, niepełnosprawni itd. ale aut osobowych w mieście będzie przybywać w najbliższych latach i nie uciekniemy przed tym. Zróbcie coś użytecznego a nie kolejny "kwiatek do kożucha" w naszym mieście.

 • JA
  JA wtorek, 16, maj 2017 17:23 Link do komentarza

  PIEKNA SPRAWA

 • a.
  a. wtorek, 16, maj 2017 17:19 Link do komentarza

  Beton i kilka jakiś dziwnych drzewek to ma być park? To są kpiny!!!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.