Loading
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Środa
26 Lipca 2017
UWAGA |
Masz sprawę, temat, problem? - Napisz do nas: kontakt@infoilawa.pl
Nasz e-mail - kontakt@infoilawa.pl
Jesteś świadkiem zdarzenia? - Daj nam znać: kontakt@infoilawa.pl

Licealiści testowali okulary, przez które świat wygląda inaczej

Fot. KPP w Iławie. Fot. KPP w Iławie.

"Kręci mnie bezpieczeństwo" - pod tym hasłem w Zespole Szkół im. Stefana Żeromskiego w Iławie odbyło się spotkanie licealistów z policjantką Komendy Powiatowej Policji w Iławie i funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Iławie. Mundurowym towarzyszyli dwaj skazani odbywający karę pozbawienia wolności w iławskim więzieniu, którzy podzielili się z młodymi ludźmi swoimi doświadczeniami. Licealiści przymierzali też specyficzne okulary: narkogogle i alkogogle, które symulują skutki zażywania substancji odurzających.

Spotkanie zorganizowano we wtorek, 16 maja. Najważniejszym z poruszonych zagadnień było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w tym zwłaszcza apel o korzystanie z elementów odblaskowych oraz o to, by za kierownicą zawsze zachować bezwzględną trzeźwość.

Przygotowaną przez policjantkę prezentację uzupełniły pouczające przykłady z życia.

- Do rozmowy włączył się pan Piotr, który w iławskim więzieniu odbywa karę pozbawienia wolności za kierowanie w stanie nietrzeźwości - relacjonuje mł. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy KPP w Iławie. - Mężczyzna opowiedział zebranej młodzieży, dlaczego sąd zadecydował w jego przypadku o dożywotnim zakazie kierowania pojazdami mechanicznymi, dodając, że wszystko zaczęło się, kiedy po raz pierwszy zdecydował się poprowadzić auto po tzw. „jednym piwie”, później na tzw. „kacu”, innym razem myśląc „na pewno mnie nie złapią”, aż pewnego dnia wpadł podczas kontroli drogowej i wtedy to pierwszy raz stracił uprawnienia. Sytuacja ta niczego go nie nauczyła do momentu, kiedy sąd zadecydował o dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz o bezwzględnej karze pozbawienia wolności wobec kierującego. Następnie o swoim przykrym doświadczeniu opowiedział zebranej młodzieży pan Roman. Okazało się, że od 7 lat przebywa on w iławskim więzieniu, ponieważ będąc w stanie nietrzeźwości, spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Pan Roman powiedział, że w tak tragiczny sposób zakończył studia.

Dla lepszego zrozumienia poruszanych tematów młodzież dodatkowo mogła założyć specyficzne okulary, tzw. alkogogle i narkogogle. Zniekształcenie obrazu, spowolnienie czasu reakcji, problemy z oceną odległości i kierunków - to tylko niektóre z efektów obecności alkoholu i narkotyków w organizmie. O tym, jak zmienia się świat osoby będącej pod wpływem środków odurzających, młodzież mogła przekonać się na własnej skórze.

Fot. KPP w Iławie.

Ostatnio zmienianyśroda, 17 maj 2017 12:06

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.