Loading
 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Wtorek
22 Sierpnia 2017
UWAGA |
Masz sprawę, temat, problem? - Napisz do nas: kontakt@infoilawa.pl
Nasz e-mail - kontakt@infoilawa.pl
Jesteś świadkiem zdarzenia? - Daj nam znać: kontakt@infoilawa.pl

IBO. Dwie nowe twarze w zespole, który zaopiniuje wnioski mieszkańców

Aleksander Krygier będzie reprezentował mieszkańców w zespole opiniującym wnioski do drugiej edycji Iławskiego Budżetu Obywatelskiego (fot. archiwum własne). Aleksander Krygier będzie reprezentował mieszkańców w zespole opiniującym wnioski do drugiej edycji Iławskiego Budżetu Obywatelskiego (fot. archiwum własne).

W naszym mieście rozpoczęły się przygotowania do drugiej edycji IBO - Iławskiego Budżetu Obywatelskiego. Na początek zmiany personalne. Inny, szerszy będzie skład zespołu, który zaopiniuje wnioski mieszkańców dotyczące tego, jak najlepiej spożytkować w Iławie pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski. Z zapowiedzi burmistrza Adama Żylińskiego, wynika, że będzie to kwota mniejsza niż w 1 edycji IBO.

Do zespołu, który w ubiegłym roku liczył siedem osób, dołączą dwie nowe twarze. Budżet obywatelski - mechanizm współpracy samorządu z mieszkańcami, będzie miał szansę poznać z bliska przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta w Iławie - Bartosz Bielak.

Do zespołu dołączy też, w charakterze przedstawiciela mieszkańców, Aleksander Krygier. Wziął on aktywny udział w pierwszej, ubiegłorocznej edycji IBO, zgłaszając jeden z wniosków: tzw. "Mały Ciechocinek", czyli stworzenie parku do wypoczynku i regeneracji. Propozycja ta zdobyła w głosowaniu mieszkańców 321 punktów, zajmując ósme miejsce na dziewięć projektów, które wzięły udział w głosowaniu.

Jak czytamy w dokumencie podpisanym przez wiceburmistrz Mariolę Zdrojewską z upoważnienia Adama Żylińskiego, pozostałe postanowienia pierwszego zarządzenia w tej sprawie pozostają bez zmian, a zatem w zespole opiniującym pracować będą nadal: wiceburmistrz Mariola Zdrojewska, skarbnik Ewa Moszczyńska, kierownik wydziału inwestycji Roman Radtke, kierownik wydziału bieżącego utrzymania Anna Wanic, przedstawiciele Rady Miejskiej w Iławie Janina Okołowska i Jerzy Płuciennik oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych Wojciech Jankowski.

Obecnie, do 23 sierpnia, konsultowany jest projekt nowej uchwały iławskiej rady w sprawie IBO. Według tego dokumentu wnioski będą mogły dotyczyć estetyzacji otoczenia (instalacji nowych lub wymiany obiektów małej architektury, urządzania zieleni miejskiej, urządzania parków i skwerów, likwidacji elementów zakłócających ład przestrzenny) oraz rekreacji (modernizacji, budowy i doposażania placów zabaw, terenów i obiektów sportowych oraz terenów rekreacyjnych). Realizowany będzie jeden, zwycięski projekt.

Bartosz Bielak z Młodzieżowej Rady Miasta w Iławie - przedstawiciel młodego pokolenia to kolejna nowa twarz w zespole opiniującym IBO (trzeci od lewej, fot. archiwum własne).

Ostatnio zmienianypiątek, 11 sierpień 2017 08:09

11 komentarzy

 • czytelnik
  czytelnik wtorek, 15, sierpień 2017 09:22 Link do komentarza

  Ole ole - bo u nas tak jest ze wszystkim. Słabi i mierni ale wierni są u żłoba. Naturalną sytuacją byłoby, gdyby do zespołu wszedł przedstawiciel wygranego projektu. Po pierwsze potrafił wygrać, więc ma potężny atut. Po drugie już wygrał, więc nie musi startować w kolejnym konkursie. Po trzecie, byłaby to doskonała forma uhonorowania takiej osoby. A w Iławie, jak to w Iławie. Nowy Pan, liźnie trochę obycia w urzędzie, na pary fotkach się pokaże, to i może do rady w kolejnej kadencji się załapie.

 • Ole ole
  Ole ole poniedziałek, 14, sierpień 2017 20:27 Link do komentarza

  Dlaczego szanowny Pan burmistrz bierze osobę od przegranego projektu - jako reprezentanta społeczeństwa? A wiem bo będzie to jego człowiek na liście wyborczej! Nie ładnie Panie burmistrzu. Kolejna sprawa co z obiecany placem zabaw? Obietnica była realizacji nie ma. Coś wygrało a tego nie ma!

 • Aleksander Krygier
  Aleksander Krygier poniedziałek, 14, sierpień 2017 08:52 Link do komentarza

  @urzednik tak

  @demon należy uświadamiać ludzi, każdy ma prawo mieć swoją opinię na temat tego zdarzenia i szanuję to. Odpowiadałem przed policją, a potem przed sądem za to zdarzenie. W wyniku tego przykrego zdarzenia pies, który był pod moją opieką odniósł rany, a york zginął. W czasie postępowania sądowego dowiedziałem się, że nie jest to odosobniony przypadek i w Polsce doszło do wielu takich zdarzeń. Yorki jako psy myśliwskie atakują dużo większe psy. Kruchy kościec yorków powoduje, że bardzo często nieprzeżywaną takiego zdarzenia(tak samo jak upadku z wysokości). Po zdarzeniu wyraziłem ubolewanie nad zaistniała sytuacją. Pies czy jest mały, czy duży powinien być pod odpowiednią opieką i być szkolony. Zostawienia psa nawet na chwilę bez opieki może skończyć się tragedią.
  Można demonizować zaistniałą sytuację, obwiniać od psa do człowieka, ale można też spróbować wyciągnąć wnioski, po to aby w przyszłości nie dochodziło do tego rodzaju zdarzeń.

 • http://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/9185-ibo
  http://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/9185-ibo niedziela, 13, sierpień 2017 10:57 Link do komentarza

  A ile jadu w komentarzach. Jakieś wyciąganie brudów od pieska, jakaś zazdrość, że może radnym chce być. Idź też internauto na radnego albo burmistrza a jak chcesz to i na prezydenta albo i nawet na prezesa pisu. I ciekawe czy ty jesteś internetowy komentatorze taki krystalicznie czysty. A może w żłobku obsikałeś panią opiekunkę z premedytacją i Ci to będzie wypominać. Nosz ku...wa chce ktoś coś to go z błotem mieszać

 • iławianin do demona
  iławianin do demona sobota, 12, sierpień 2017 14:19 Link do komentarza

  Prosiłbym niejakiego demona o skonkretyzowanie bulwersującej, lecz dość niejasnej wiadomości. Nie wiadomo bowiem czy po jakże dramatycznym, opisanym przez demona wydarzeniu, istotą udającą że nic się nie stało był sam pan Krygier, czy też co bardziej prawdopodobne - Jego pies, który w takim razie najwyraźniej bimba sobie z ciążącej na nim ( lub na niej - jeśli chodzi o sukę) odpowiedzialności. Tym bardziej, że na powyższym zdjęciu widoczny jest prawdopodobnie pan Krygier, a po udającym niewiniątko jego psie, nawet śladu nie ma. Wyjaśnienie tego niejasnego aspektu jest przecież niezmiernie znaczące dla tej jakże ważnej dla wszystkich mieszkańców naszego miasta - sprawy.

 • demon
  demon sobota, 12, sierpień 2017 12:12 Link do komentarza

  Czyż na zdjęciu to nie jest ten sam jegomość, którego pies zagryzł innego psa, a potem udawał, że nic się nie stało?

 • urzędnik
  urzędnik piątek, 11, sierpień 2017 16:08 Link do komentarza

  Panie Aleksanderze ja mam inne pytanie: Czy to prawda, że dostał Pan propozycje kandydowania na radnego z listy burmistrza Żylińskiego?

 • Aleksander Krygier
  Aleksander Krygier piątek, 11, sierpień 2017 12:51 Link do komentarza

  @Michał będę potrzebował pomocy, ponieważ w moim odczuciu w obecnym projekcie IBO jest ograniczony w możliwości realizowania oczekiwań mieszkańców w takim zakresie, w jakim powinien. IBO w projekcie uchwały dotyczyć będzie estetyzacji otoczenia oraz rekreacji. Decyzję o zakresie, poprzez chwałę o IBO podejmować będzie Rada Miasta. Trwają konsultacje społeczne nad kształtem uchwały i będę zgłaszał poprawki( tzn. uwagi, nie mam kompetencji do poprawek :). Pomimo mojej niechęci do facebook-a założę grupę/stronę z propozycjami poprawek do uchwały, tak aby komisja IBO miała wpływ na BO, a nie tylko była odpowiedzialna za sprawdzenie czy merytorycznie wnioski są prawidłowe. Brakuje w moim odczuciu kompetencji dla komisji, dzięki której, wniosek, który pomimo, że nie mieście się w ramach estetyzacji i rekreacji, ale jest dobrym pomysłem, powinien zostać poddany pod głosowanie. Podział na branże też jest dobrym pomysłem. Jest wiele kwestii, które można i warto poprawić, dlatego nie będę czekał, aż zaistnieje pewna sytuacja, tylko będę starał się kreować to co wokół mnie się dzieje np poprzez zgłaszanie uwag do projektu uchwały dot. IBO

  http://bip.umilawa.pl/137/2913/Konsultacje_spoleczne_projektu_uchwaly_dotyczacej_przeprowadzania_z_mieszkancami_Gminy_Miejskiej_Ilawa_konsultacji_spolecznych_dotyczacych_budzetu_obywatelskiego/

 • Michał
  Michał piątek, 11, sierpień 2017 10:52 Link do komentarza

  Panie Aleksandrze. Gratuluję! Ale też apeluję do Pana jako członka komisji IBO - proszę nakreślić porządne ramy budżetu obywatelskiego. Trzeba określić jakiego typu inwestycje trzeba planować. Trzeba określić formę wniosku. Wyciągając wnioski z zeszłorocznej edycji należy zwrócić uwagę, że należy dołączyć do wniosków jakiś rozsądny kosztorys. Nie określajmy kwot na pałę. Potem są niesmaczne przepychanki formę i o pieniążki.
  Pomyślcie też o głosowaniu. Może warto byłoby przemyśleć wprowadzenie drugie tury dla dwóch lub trzech projektów które uzyskały w pierwszej turze najwięcej głosów (na wzór wyborów prezydenckich).
  Inny pomysł to podzielenie na zagadnienia/branże/typy pojektów - np. place zabaw=miejsca rozrywki i relaksu (w zeszłym roku Youngspot, mały Ciechocinek, plac zabaw), edukacja=nauka=doskonalenie ludności (w zeszłym roku projekt ze szkoły nr 2), infrastuktura (drogi, uzbrojenie terenu, media) - w zeszłym roku ulica Łąkowa (ale tu określić by nie podpinac pod to infrastuktury sportowej bo taki yougspot można podciągnąć pod infrastrukturę i pod edukację bo niby się na rowerku można "uczyć" tam jeździć.
  I tak - wybieramy typ zadania na co chcemy przeznaczyć budżet, a w następnej kolejności konkretne zadanie.

  Jeśli chodzi o mnie to ja jako obywatel proponuję budżet przeznaczyć na przygtowanie projektu pod dotację unijną dla pozyskania środków na rozwój komunikacji miejsko - gminnej. ZKM w Iławie tej formie jaka jest wg mnie mało się sprawdza. Autobusy są za duże i jeżdżą zbyt rzadko. Dodatkowo za mało jeździ autobusów do ościennych miejscowości. Dobrze byłoby połączyć dynamicznie rozwijające się wsie w sieć miejską (miejsko-gminną) - Rudzienice, Frednowy, Stradomno, Kałduny, Gromoty, Ławice. Zapewnić ludziom pracującym w Iławie, a mieszkającym poza miastem dojazd, podobnie z uczniami szkół. Ludzie emigrują na wsie z miasta (i nie tylko do Nowej Wsi, Szałkowa i Wikielca). Efekt jest taki, że miasto zatłoczone przez samochody, brak parkingów i smog. Komunikacja miejsko-gminna by załatwiła po części sprawę. Oczywiście można się ze mną nie zgadzać.

  Wiem, że w/w projekt nie ma efektu wow. Nie budujemy od razu czegoś tylko budujemy sam fundament pod coś. Ale potrzebny i służący ogółowi społeczeństwa lokalnego.

 • pionuch77
  pionuch77 piątek, 11, sierpień 2017 09:12 Link do komentarza

  lepiej dlugi splacac

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.