Loading
 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Wtorek
28 Lutego 2017
UWAGA |
Masz sprawę, temat, problem? - Napisz do nas: kontakt@infoilawa.pl
Nasz e-mail - kontakt@infoilawa.pl
Jesteś świadkiem zdarzenia? - Daj nam znać: kontakt@infoilawa.pl

TIR zjechał na pobocze i... utknął

Do nietypowej interwencji w ruchu drogowym doszło w naszym powiecie w ostatni piątek. Na drodze w Byszwałdzie w grząskim przydrożnym rowie utknął samochód ciężarowy z naczepą. Nikt na szczęście nie ucierpiał, ale ewentualne przewrócenie się TIR-a mogło pozbawić mieszkańców prądu.

W piątek w godzinach popołudniowych oficer dyżurny iławskiej Policji został poinformowany o samochodzie ciężarowym, który "zawiesił się" na rowie przy skrzyżowaniu w Byszwałdzie.

- Policjanci natychmiast pojechali na miejsce, gdzie potwierdzili zgłoszenie - mówi mł. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy KPP w Iławie. - Jak oświadczył kierowca TIR-a, aby uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym samochodem, zjechał on na pobocze jednak, ponieważ było ono podmokłe, ugrzązł.

Na miejscu interweniowało także pogotowie energetyczne, gdyż istniało zagrożenie, że samochód wraz z naczepą przewróci się na bok i uszkodzi znajdujący się na poboczu słup energetyczny. Po pewnym czasie przyjechał także holownik, który wyciągnął pojazd z rowu.

- Kierujący ciągnikiem siodłowym wraz z naczepą za niezachowanie prędkości umożliwiającej zapanowanie nad pojazdem został ukarany mandatem - dodaje policjantka.

Fot. KPP w Iławie.

 • 0

Iława. Uczestnicy marszu pamięci uczcili Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Według szacunków organizatorów około 100 osób wzięło udział w niedzielnym Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wydarzeniu będącym częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest świętem państwowym.

Marsz odbył się w naszym mieście już po raz czwarty. Zorganizowali go przedstawiciele lokalnych środowisk narodowych i prawicowych (Obóz Narodowo-Radykalny, Iławscy Patrioci, Młodzież Wszechpolska, Ruch Narodowy).

Jeszcze zanim sprzed iławskiego ratusza wyruszył marsz, uczestnicy iławskich obchodów święta wysłuchali prelekcji Mirosława Dajosa, syna Jana Dajosa pseud. "Krzemień" oraz wzięli udział w odprawionej w "czerwonym" kościele okolicznościowej mszy świętej.

Jak nam przekazali organizatorzy, w marszu wzięło udział około 100 osób. Podczas marszu miały miejsca wystąpienia Mateusza Rogowskiego (Młodzież Wszechpolska Iława), Łukasza Banasia (Koordynator Obozu Narodowo-Radykalnego Warmia i Mazury) oraz Łukasza Tulwińskiego (Iławscy Patrioci, Ruch Narodowy Iława). Głos zabrała także uczestnicząca w wydarzeniu senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska.

Zdjęcia: Ruch Narodowy Iława.

 • 0

Iława. Samorząd wycofuje się z projektu budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Iławie nie powstanie na miejskim gruncie przy Krzyżu Milenijnym. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Iławie nastąpił zwrot w sprawie. Pod presją lokalnej opinii publicznej samorząd wycofał się z realizacji tego projektu. Teraz ma się nim zająć niezależny od burmistrza i rady miejskiej społeczny komitet.

Wbrew takim planom podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Iławie radni nie zaopiniowali treści napisu na tablicy pamiątkowej planowanego pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Iławie. Zdejmując ten punkt z porządku posiedzenia, wzięto pod uwagę społeczny sprzeciw, jakiemu daje wyraz wielu komentujących na naszym portalu iławian.

O zdjęcie punktu z porządku obrad oraz przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji społecznych wnioskowała radna Ewa Jackowska, która przytoczyła też kilka krytycznych komentarzy mieszkańców, jakie opublikowane zostały pod artykułami portalu InfoIława na ten temat. Wniosek o to, by odstąpić od opiniowania treści napisu, złożył także radny Roman Brzozowski. Nie ukrywał on żalu, że w Iławie, z powodu panującego klimatu społecznego i niechęci wobec tej inicjatywy, nie można obecnie godnie upamiętnić ofiar tragicznej katastrofy, w której życie straciło 96 osób, w tym najważniejsi przedstawiciele władzy państwowej. Radny zgodził się jednak z tym, że panujące wśród mieszkańców nastroje samorząd powinien wziąć pod uwagę.

Tak też się stało. Dużą większością głosów punkt zdjęto z porządku posiedzenia. Jaka przyszłość czeka zatem inicjatywę budowy pomnika? Jak powiedział burmistrz Adam Żyliński, podjęty przez radę krok powoduje, że czuje się on zwolniony z dalszego pełnienia roli organu pomocniczego. Burmistrz podziękował też wnioskodawcom za próbę kompromisowego rozwiązania sytuacji, inicjatywę i wysiłek. Chodzi o już wcześniej poczynione ustępstwo, że inicjatywa nie będzie finansowana z publicznych środków, lecz przez prywatnego, anonimowego darczyńcę.

- My jako samorząd na tym etapie kończymy "przygodę" z pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział burmistrz.  

Pomnik nie powstanie zatem przy Krzyżu Milenijnym, a wszelka dalsza inicjatywa w sprawie zostanie przekazana społecznemu komitetowi, który będzie od rady i burmistrza niezależny. Jak dowiedzieliśmy się podczas sesji, możliwe jest, że pracami takiego komitetu pokieruje senator PiS Bogusława Orzechowska.

 • 5

Kłusował na zatoce Kraga. Za karę stracił łódź i wiosła

Ograniczenie wolności, przepadek łodzi i wioseł oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości - to kara, jaką dobrowolnie zaakceptował mieszkaniec gminy Zalewo za nielegalny połów i kradzież ryb.

44-latek kłusował na zatoce Kraga na Jezioraku. Zatrzymali go funkcjonariusze straży rybackiej podczas wykonywania czynności służbowych.

- Mężczyzna nielegalnie poławiał ryby przy użyciu sieci typu „wonton”. Policjanci przeprowadzili postępowanie i w trakcie dalszych czynności zabezpieczyli również 16 sztuk skradzionych sieci rybackich. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów mężczyźnie, do których ten się przyznał i dobrowolnie poddał się karze - poinformowała mł. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy KPP w Iławie.

Teraz 44-latka czeka rok ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne wskazane przez sąd, przepadek rzeczy w postaci łódki i wioseł oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości.

 • 0

Powołali do życia "Wspólną Iławę". Nowa inicjatywa mieszkańców iławskiej Starówki

"Wspólna Iława" - to nazwa nieformalnej grupy powołanej do życia przez iławian Annę i Dawida Kopaczewskich oraz Mariusza Gołębiowskiego. Będziemy robić to, co dotychczas wychodziło nam najlepiej: organizować oddolne inicjatywy, pracować u podstaw - mówią jej założyciele. 

Jak podkreślają pomysłodawcy "Wspólnej Iławy", nie jest ona ani stowarzyszeniem, ani fundacją, ani partią polityczną, lecz po prostu nieformalną grupą osób, które chcą ze sobą współpracować dla dobra wspólnego.

Jak dowiedzieliśmy się podczas dzisiejszego spotkania, które inicjatorzy zorganizowali na Starym Mieście, w ścisłym, choć jeszcze niesformalizowanym zarządzie inicjatywy działają Anna Kopaczewska, Dawid Kopaczewski i Mariusz Gołębiowski.

- Chęć pomocy, na różnych płaszczyznach, jak na razie zadeklarowało osiem osób - mówi Dawid Kopaczewski. - Są to ludzie z różnych środowisk. Właśnie w tej różnorodności upatrujemy szans na powodzenie. Nikt nie zna się na wszystkim. Wierzymy w to, że jeśli dołączą do nas osoby z różnym wykształceniem, z różnym doświadczeniem zawodowym, z pewnością będzie to z korzyścią dla naszej wspólnej inicjatywy i dla całej Iławy.

Czy chodzi także o lokalną politykę, zwłaszcza w kontekście coraz bliższych wyborów samorządowych? Liderów "Wspólnej Iławy" zapytaliśmy, czy będą się ubiegać o funkcje w samorządzie.

- To przedwczesne pytanie, można wrócić do tego tematu za rok - komentuje Dawid Kopaczewski. - Teraz chcemy skupić się na tym, co dotychczas wychodziło nam najlepiej: oddolnych inicjatywach, pracy u podstaw. Tego będziemy się trzymać, to jest nasz najważniejszy cel.

W ścisłym, choć jeszcze niesformalizowanym zarządzie inicjatywy są Dawid Kopaczewski i Mariusz Gołębiowski (także nieobecna podczas dzisiejszego spotkania na Starym Mieście Anna Kopaczewska).

Logo "Wspólnej Iławy".

"Wspólna Iława" założyła profil na Facebook'u o tej samej nazwie. W pierwszym, obszernym poście można przeczytać więcej o zamierzeniach grupy.

Źródło: Wspólna Iława.

Wspólna Iława- Wspólne marzenia- Wspólne wyzwania

"Wspólna Iława" to projekt, który łączy nas społeczników, ludzi działających na rzecz Iławy, jej mieszkanek i mieszkańców.

Chcemy budować wspólnotę odpowiedzialną za swoje miasto; wspólnotę, która jest zauważana nie tylko podczas wyborów samorządowych, ale także w ciągu całej kadencji.

Iława nie jest własnością tej czy innej władzy. Iława to nasza wspólna przestrzeń. Dialog społeczny nie powinien być tylko ideą. Powinien być realnym instrumentem w zarządzaniu miastem. Jesteśmy zwolennikami konsultacji społecznych w najważniejszych sprawach dla miasta i poszczególnych jego części. Będziemy to podkreślać, by rządzący nie rościli sobie ciągłego prawa do decydowania o każdym aspekcie naszego miasta, by szanowali oddolne inicjatywy, by wsłuchiwali się w głos zwykłych mieszkanek i mieszkańców.

Motywem naszego działania jest troska o losy Iławy, która - podobnie jak zdecydowana większość polskich miast - stoi przed dużymi wyzwaniami. Naszym atutem jest to, że działamy nie od dziś. Działamy na rzecz naszego miasta od wielu lat, z własnej woli, poświęcając swój czas i swoje pieniądze. Odnieśliśmy na tym polu wiele sukcesów, ale lata tej ciężkiej pracy nauczyły nas jednego. Łatwiej osiągać cele, działając wspólnie!

Chcemy skupić się na tym, co dzieje się w naszym mieście w zakresie kultury, sportu, transportu publicznego, rowerowego, pieszego, zieleni miejskiej, ekologii, pomocy społecznej, przedsiębiorczości, edukacji, społeczeństwa obywatelskiego czy usług komunalnych.

Podkreślamy, że nie jesteśmy partią, nie sympatyzujemy z żadnym ugrupowaniem politycznym. Nie jesteśmy też przybudówką jakiejkolwiek organizacji ogólnopolskiej. Naszym interesem jest interes publiczny, naszym interesem jest Wspólna Iława.

 • 2

Nasi na największym motoryzacyjnym show w północnej Polsce. Pokazali prawdziwe cacka! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

W ostatni weekend lutego gorące serce motoryzacji biło w Ostródzie, w centrum wystawienniczym Expo Mazury, gdzie odbyła się 4 edycja targów Auto Moto Arena, największego w północnej Polsce motoryzacyjnego show. Nie mogło oczywiście zabraknąć pasjonatów z Iławy i powiatu iławskiego, w tym zarówno wśród zwiedzających, jak i wystawców.

W ostródzkiej hali można było podziwiać m.in. samochody luksusowe, tuningowane i zabytkowe, a także motocykle i skutery. Nie zabrakło oferty dla miłośników offroadu oraz wyścigów i rajdów samochodowych. Swoją ofertę prezentowały także firmy zajmujące się akcesoriami motoryzacyjnymi, częściami samochodowymi, czy narzędziami warsztatowymi.

Największe motoryzacyjne show w Polsce północnej odwiedzili także mieszkańcy Iławy i naszego powiatu.

- Jeśli ktoś pasjonuje się motoryzacją, to z pewnością warto, by odwiedził targi. Wśród zwiedzających można było spotkać wiele znajomych osób z naszych okolic - relacjonuje czytelnik, od którego otrzymaliśmy zdjęcia z wydarzenia. - Wśród prezentowanych aut wypatrzyłem też kilka egzemplarzy na iławskich tablicach rejestracyjnych, w tym tuningowanego malucha i świetnie utrzymane zabytkowe auto marki Warszawa.

Zobacz cacka z naszego powiatu (i oczywiście nie tylko) na zdjęciach.

Fot. Fot. X-MOTO TEAM.

Część pierwsza

Część druga

Część trzecia

 • 1

Szarpał personel, palił przy dystrybutorach paliwa

Awanturował się i szarpał z personelem, z odpalonym papierosem chodził obok dystrybutorów paliwa i po budynku - tak zachowywał się na jednej ze stacji paliw w gminie Iława 27-letni mężczyzna. Trafił prosto za kratki, bo - jak się okazało - był poszukiwany.

Iławscy policjanci interweniowali na jednej ze stacji paliw w gminie Iława. Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że 27-latek awanturował się i szarpał z personelem.

- Mężczyzna chodził też po terenie stacji w okolicach dystrybutorów, jak i wewnątrz budynku z odpalonym papierosem, wykrzykiwał wulgarne słowa - informuje mł. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy KPP w Iławie. - Podczas legitymowania sprawca interwencji kilkukrotnie podawał funkcjonariuszom fałszywe dane osobowe. Kiedy policjanci uzyskali te prawdziwe i sprawdzili mężczyznę w policyjnych systemach, okazało się, że jest on poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i osadzili w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu 27-latek został ukarany mandatami za zakłócenie spokoju i porządku publicznego o charakterze chuligańskim, palenie papierosów w miejscu niedozwolonym oraz wprowadzenie w błąd co do tożsamości. Następnie policjanci odkonwojowali mężczyznę do zakładu karnego, gdzie spędzi on 15 dni za wcześniejsze wykroczenia.

 • 1

Susz. Po raz pierwszy w tym roku podzielili się cząstką siebie [ZDJĘCIA]

Członkowie klubu HDK Żarek działającego przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Suszu zorganizowali pierwszą w tym roku akcję honorowego krwiodawstwa.

Poboru dokonali pracownicy iławskiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. W sobotniej akcji udział wzięło 31 dawców, łącznie zebrano 14 litrów bezcennego czerwonego płynu, który ratuje życie osób poszkodowanych w wyniku wypadków drogowych oraz innych pacjentów.

- Dziękujemy tym wszystkim, którzy podzielili się cząstką siebie - podsumowują owocną akcję organizatorzy. - Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie z krwiodawstwem, które odbędzie się 13 maja.

Fot. OSP w Suszu.

 • 0