Loading
 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Środa
26 Kwietnia 2017
UWAGA |
Masz sprawę, temat, problem? - Napisz do nas: kontakt@infoilawa.pl
Nasz e-mail - kontakt@infoilawa.pl
Jesteś świadkiem zdarzenia? - Daj nam znać: kontakt@infoilawa.pl

"Ziemniaczanka" ma nowego właściciela. Za kilka lat to ma być najnowocześniejszy tego typu zakład w Polsce [ZDJĘCIA]

Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego z siedzibą przy ulicy Wojska Polskiego w Iławie mają nowego właściciela. Według zebranych przez nas informacji spółka ma ambitne plany i zamierza unowocześnić linię technologiczną podupadłego dzisiaj przedsiębiorstwa.

Poprzedni właściciel "ziemniaczanki", Chemirol - spółka z Mogilna w województwie kujawsko-pomorskim, sprzedała zakład firmie Newco II. To zarejestrowana w Warszawie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której prezesem zarządu jest Tomasz Lorenz, a udziałowcami są także obywatel Niemiec oraz zamieszkały w Holandii Chińczyk.

Kierownictwo spółki będącej nowym właścicielem iławskiej "ziemniaczanki" na razie wstrzymuje się z komentarzami dla mediów. Informacji w sprawie swoich planów jej przedstawiciele udzielili natomiast lokalnym samorządowcom podczas zorganizowanego w tej sprawie spotkania.

Jak udało się nam ustalić, spółka planuje zwiększyć produkcję mączki ziemniaczanej i wydłużyć sezon produkcyjny z obecnego miesiąca do nawet 8-10 miesięcy w roku. Planowane są inwestycje w linię technologiczną oraz - w ciągu najbliższych trzech lat - w oczyszczalnię ścieków. Podczas spotkania lokalni samorządowcy mieli usłyszeć, że za kilka lat Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Iławie mają być najnowocześniejszym przedsiębiorstwem tego typu w Polsce, przy czym do tego czasu mają zmienić nazwę. Tzw. rebranding, w tym także wprowadzenie nowego logo, planowany jest na maj br.

Zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu ma być możliwe zwłaszcza dzięki technologii, dlatego nie planuje się zwiększać zatrudnienia w "ziemniaczance". Spółka liczy natomiast na współpracę z lokalnymi rolnikami i odbudowę okolicznych plantacji ziemniaka.

Co z nieprzyjemnym zapachem, którego mogą się obawiać iławianie? Ten temat, z inicjatywy przedstawicieli lokalnych samorządów, także był tematem wspomnianego spotkania. Przedstawiciele spółki zapewnili, że zdają sobie sprawę z takiej uciążliwości, ale technologia, jaką dysponują, ma ją znacząco ograniczyć.

Fot. Info Iława.

 

 • 0

Iława. Miejski ekoprogram cieszy się wzięciem

Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się nowy proekologiczny program Urzędu Miasta w Iławie, dzięki któremu mieszkańcy mogą uzyskać bezzwrotne dotacje na zmianę systemu ogrzewania na bardziej przyjazny dla środowiska.

Dotychczas do iławskiego ratusza wpłynęło 17 wniosków. Dwa z nich dotyczą zakupu węzła cieplnego w przypadku decyzji o podłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej (dotacja to w tym przypadku to 5 tysięcy złotych), a 15 kolejnych gospodarstw domowych stara się o dopłatę w wysokości 2 tysięcy złotych na zakup nowych urządzeń grzewczych. Z przeznaczonych na program 50 tysięcy złotych teoretycznie (wnioski oczekują jeszcze na rozpatrzenie) pozostaje zatem 10, ale nawet gdyby wyczerpana została cała kwota, ze złożeniem wniosku nie warto zwlekać. Liczy się bowiem kolejność ich wpływu, a ewentualne niezrealizowane wnioski złożone w tym roku przejdą na rok kolejny.

- Oceniamy, że program przyjmuje się dobrze, a wiele osób zmobilizował do tego, by zdecydować się na planowaną od jakiegoś czasu zmianę sposobu ogrzewania - mówi Bogusława Bandelewska, inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miasta w Iławie.

Nieruchomości osób, które złożyły wnioski, są rozproszone na terenie miasta, ale najwięcej z nich dotyczy Lipowego Dworu. Dotacje przyzna wkrótce specjalna, powołana przez burmistrza komisja.

Program będzie kontynuowany w kolejnych latach, niewykluczone, że jeszcze w roku bieżącym uda się zwiększyć przeznaczoną na jego realizację kwotę.

 • 0

Port Iława. Za nami nietypowa inauguracja sezonu żeglarskiego

Nietypowo, ale praktycznie - tak w tym roku sezon żeglarski zainaugurował Port Iława. Odbyło się tutaj pierwsze z cyklu dwóch spotkań poświęcone bezpieczeństwu mieszkańców i turystów wypoczywających nad najdłuższym polskim jeziorem. Kolejne zaplanowane jest na jutro. 

Na spotkanie pod nazwą „Nie traćmy głowy na rowerze – jak jeździć bezpiecznie” zaprosili Port Śródlądowy w Iławie, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Iławie, Komenda Powiatowa Policji w Iławie oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Oddział w Iławie.

Wskazówek biorących udział w spotkaniu policjantów można było wysłuchać, odwiedzając salę konferencyjną portu osobiście, ale także śledząc transmisję na żywo w Internecie.

- Widzowie mogli w ten sposób uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące bezpiecznej jazdy na rowerze, obowiązkowego wyposażenia roweru, odpowiedzialności karnej czy podstawowych zasad ruchu drogowego. Podczas prelekcji policjanci przekazali też uczestnikom specjalnie opracowany „Podręczny Kodeks Rowerzysty” zawierający zbiór podstawowych przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach - relacjonuje mł. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy KPP w Iławie.

Już w najbliższy czwartek, 27 kwietnia, w iławskim porcie odbędzie się kolejne spotkanie z tego cyklu, tym razem pod hasłem "Nie traćmy głowy na wodzie. Jak pływać bezpiecznie?". Poprowadzi je sierż. szt. Sławomir Michalak, policjant Komendy Powiatowej Policji w Iławie i jednocześnie prezes oddziału WOPR w Iławie.

 • 0

"Szkoda tracić pieniądze na mandaty i zbierać punkty". Przy Skwerze Żeromskiego lepiej nie jeździć na pamięć

Od 18 kwietnia na odcinku ulicy Chodkiewicza w Iławie, w pobliżu Skweru Żeromskiego i Portu Iława, obowiązuje nowa organizacja ruchu. Nasz czytelnik, mieszkaniec tej części miasta, obserwuje tu kierowców jeżdżących na pamięć i przestrzega: by było bezpiecznie i by uniknąć niepotrzebnych mandatów, zwróćmy uwagę na nowe znaki.

Zmiany dotyczą ulicy biegnącej przy Skwerze Żeromskiego prowadzącej do Portu Iława przy ulicy Chodkiewicza. Droga ta jest teraz ulicą jednokierunkową. Wjedziemy w nią od ulicy Sienkiewicza w pobliżu "Żeromka", a od strony portu obowiązuje zakaz wjazdu.

Ponadto ustawiono tutaj znak "strefa zamieszkania", co ma dla organizacji ruchu kilka konsekwencji. Pieszy może się tutaj poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku). Obowiązuje też ograniczenie prędkości do 20 km/h, a postój jest możliwy tylko w wyznaczonych miejscach.

- Są ustawione nowe znaki, jednak wielu kierowców jeździ tu na pamięć. To stwarza zagrożenie dla tych, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami - uczula czytelnik, który skontaktował się w nami w tej sprawie. - Ze względu na nieprzestrzeganie zasad ruchu w tej okolicy będzie częściej stać radiowóz policyjny i trzeba liczyć się z mandatami. Zbliża się majówka i sezon żeglarski, warto wiedzieć o nowej organizacji ruchu. Szkoda tracić pieniądze na mandaty i zbierać punkty.

Nowe zasady są wynikiem prac miejskiego Zespołu ds. Bezpieczeństwa na Drogach, któremu potrzebę wprowadzenia zmian sygnalizowali mieszkańcy.

Ulica biegnąca przy Skwerze Żeromskiego w kierunku Portu Iława jest teraz ulicą jednokierunkową, o czym informuje znak D-3.

Widok na tę samą ulicę od strony portu. Tutaj mamy z kolei znak "zakaz wjazdu".

Kolejny, umieszczony przy Porcie Iława, znak ostrzega jadących jezdnią jednokierunkową o miejscu, w którym rozpoczyna się ruch dwukierunkowy.

Na tym zdjęciu widać też znak informacyjny "strefa zamieszkania". Ma on dla sposobu organizacji ruchu w tym miejscu kilka konsekwencji.

 • 0

Kadrowicze z Iławy nie zawiedli w Gostyniu

W Gostyniu rozegrano ogólnopolski turniej w kręglach klasycznych Stowarzyszenia CROSS , w którym wzięła udział 7-osobowa reprezentacja iławskiej Moreny.

Po dwudniowych zmaganiach iławianie wywalczyli w finale dwa medale. Regina Szczypiorska w kat. B1 zdobyła złoty medal, a Tomasz Ćwikła w kat. B3 – brązowy medal. To zawodnicy ze ścisłej kadry Polski, zatem nie mogło być inaczej.

Ponadto w pierwszej dziesiątce turnieju uplasowali się:

Irena Henisz w kat. B1 – 4 miejsce
Stanisław Oduliński w kat. B2 – 6 miejsce
Agnieszka Pokojska w kat. B3 – 7 miejsce
Bożena Wiechowska w kat. B3 – 8 miejsce

Poza dziesiątką znalazł się Janusz Jeleń. Turniej, jak co roku, cieszył się dużą popularnością. W zawodach uczestniczyło ponad 100 osób. Każdy z finalistów otrzymał nagrody rzeczowe.

 • 0

Jeszcze nie złożyłeś PIT-a? Urząd Skarbowy w Iławie informuje o godzinach pracy

To już naprawdę ostatni dzwonek na rozliczenie PIT-a za 2016 rok. Ostateczny termin dostarczenia deklaracji do Urzędu Skarbowego mija 2 maja.

W związku z tym Urząd Skarbowy w Iławie informuje lokalnych podatników o godzinach pracy.

- W dniu 2 maja 2017 r. (wtorek) Urząd Skarbowy w Iławie będzie czynny w godzinach od 7.15 do 18.00. Ponadto w dniach 27 i 28 kwietnia 2017 r . godziny pracy urzędu będą wydłużone do 18.00 - informuje Joanna Wendruch, Koordynator Referatu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Iławie.

 • 0

Koncert Cameraty i Appasjonaty podobał się w Olsztynie. Wkrótce usłyszymy go w Iławie [ZDJĘCIA]

W niedzielę 23 kwietnia we wspaniałym wnętrzu gotyckiej Katedry św. Jakuba w Olsztynie odbył się w ramach cyklu muzycznego „Universitas Cantat” (pod patronatem J.M. Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. dr hab. Ryszarda Góreckiego) koncert, podczas którego wystąpiły chór Camerata z Iławy prowadzony przez Honoratę Cybulę oraz chór Appasjonata z Lubawy prowadzony przez Marka Józefowicza.

Oba zespoły zaprezentowały się licznie zgromadzonej publiczności w krótkich programach a cappella, a następnie wspólnie wykonały kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ola Giejlo oraz Mary Lynn Lightfoot. Chórzystom w wybranych utworach towarzyszyły iławskie skrzypaczki Monika Burza i Magdalena Kawala oraz olsztyńska pianistka Natalia Klykova. Brawa i liczne podziękowania od obecnych na koncercie olsztyńskich słuchaczy, a także gratulacje od prof. Benedykta Błońskiego, znanego w całej Polsce olsztyńskiego chórmistrza, świadczą o tym, że koncert podobał się. Będzie go można usłyszeć w maju w Iławie, o czym powiadomimy czytelników w osobnym zaproszeniu.

Fot. Archiwum chóru Camerata.

 • 0

Iława. Tenisiści stołowi spotkali się po raz ostatni w tym sezonie [ZDJĘCIA, PIERWSZA DZIESIĄTKA LIGI]

W niedzielę 23 kwietnia w hali sportowej przy ulicy Asnyka w Iławie odbyło się uroczyste podsumowanie rozgrywek ILTS.

Prowadząca rozgrywki Emilia Włodarska wręczyła dziesięciu czołowym zawodnikom ligi puchary i upominki. Zaprosiła również wszystkich na kolejną edycję, która rozpocznie się już w październiku tego roku.

Podsumowanie punktowe po dwudziestu dwóch turniejach i odliczeniu dwóch najsłabszych turniejów. Poniżej przedstawiamy pierwszą dziesiątkę, która została nagrodzona:

1. Artur Lubnau - 435 pkt
2. Roman Góralski - 388 pkt
3. Andrzej Guzowski - 386 pkt
4. Przemysław Sendecki - 357 pkt
5. Michał Surdykowski - 355 pkt
6. Artur Jagieła - 306 pkt
7. Piotr Strychalski - 293 pkt
8. Magdalena Pieńczewska - 273 pkt
9. Włodzimierz Siudziński - 258 pkt
10. Wojciech Gutkowski - 257 pkt

Przy okazji rozegrano ostatni w tym sezonie Turniej Mistrzów. Oto wyniki:

1. Michał Gostół, 2. Kacper Góralski, 3. Piotr Olstowski, 4. Roman Góralski, 5. Andrzej Szałkowski, 6. Piotr Strychalski, 7. Karol Tarasiewicz, 8. Artur Lubnau, 9. Magdalena Pieńczewska, 10. Wojciech Gutkowski, 11. Włodzimierz Siudziński, 12. Wiesław Pisarski, 13. Aleksandra Szczepańska, 14. Kamil Sobolewski, 15. Wojciech Licznerski, 16. Jan Góralski, 17. Anna Góralska, 18. Zofia Kamińska, 19. Gabrysia Grzywacz.

Galeria zdjęć z ostatniego turnieju (fot. ICSTiR).

 • 0