REKLAMApluszak
REKLAMAprofi

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 marca 2016, 10:45 komentarzy 2

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Kurzętnik z lotu ptaka. )

W lutym informowaliśmy o tym, że wójt gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski był zainteresowany zmianą statusu miejscowości z gminy wiejskiej na miasto. Do zmiany jednak nie dojdzie. Większość mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych na ten temat, opowiedziała się przeciwko zmianie, a wójt tę decyzję wyborców przyjął.

- Wiele czynników upoważnia nas tego, byśmy mogli się czuć pełnoprawnymi mieszczanami. Kurzętnik ma bogatą historię, byliśmy miastem przez prawie 600 lat. Jesteśmy dobrze wyposażeni w infrastrukturę, dynamicznie się rozwijamy, a mieszkańcy są świetnie zorganizowani. Wszystkie te czynniki upoważniają nas do tego, by ubiegać się o prawa miejskie - tak w lutym uzasadniał chęć zmiany statusu Kurzętnika z gminy wiejskiej na miasto inicjator i entuzjasta tej inicjatywy wójt Wojciech Dereszewski.

Pomysł zyskał przychylność radnych, którzy dyskutowali na ten temat podczas wspólnego posiedzenia komisji. Następnym krokiem były konsultacje społeczne, których częścią było głosowanie. Przeciwnych zmianie statusu Kurzętnika było 51,83% głosujących, a "za" swój głos oddało 39,95% mieszkańców. Wójt Wojciech Dereszewski uznał, że tak ważnej decyzji nie można podejmować wbrew woli mieszkańców. Z porządku obrad sesji zdjęto głosowanie nad uchwałą w tej sprawie, a Kurzętnik pozostaje gminą wiejską.

Oto treść listu wójta Wojciecha Dereszewskiego w tej sprawie:

Pragnę podziękować wszystkim za udział w konsultacjach społecznych, za każdy oddany głos. Łącznie przeprowadziliśmy 26 spotkań z mieszkańcami Gminy Kurzętnik w okresie od 5 do 22 marca. Był to czas wytężonej pracy i wielu rozmów. Chciałbym szczególnie podziękować radnym, sołtysom i wszystkim Państwu za spotkania, poświęcony czas, zaangażowanie i konstruktywne rozmowy. W dniu 29.02.2016 r., na Sesji Rady Gminy Kurzętnik zawnioskowałem o zdjęcie z porządku sesji uchwały dotyczącej nadania miejscowości Kurzętnik statusu miasta, do czego radni się przychylili.

Wynik konsultacji społecznych jest dla mnie niezmiernie ważny. To właśnie Wasz głos, głos mieszkańców Gminy Kurzętnik, powinien stanowić o tym, czy Kurzętnik ma być miastem czy wsią. Bez wątpienia można stwierdzić, iż mieszkańcy Kurzętnika mają swoje zdanie i chcemy to uszanować.

Za zmianą statusu miejscowości Kurzętnik opowiedziało się 39,95% głosujących mieszkańców. Przeciwnych zmianie statusu miejscowości Kurzętnik było 51,83% osób. Wstrzymało się od głosu 7,05% biorących udział w głosowaniu, 1,17% głosów było nieważnych. W konsultacjach społecznych udział wzięło 10,9% uprawnionych mieszkańców Gminy Kurzętnik.

Naszą intencją jest dążenie do tego, aby Gmina Kurzętnik stawała się w coraz większym stopniu gminą przedsiębiorczą, atrakcyjną inwestycyjnie, konkurencyjną i nowoczesną. Nadanie statusu miasta miejscowości Kurzętnik otworzyłoby dostęp do środków przewidzianych dla miast. Mamy świadomość tego, że wiele inwestycji nie zostanie zrealizowanych w takim czasie, jak byśmy tego chcieli. Nie możemy jednak podejmować tak odważnych decyzji wbrew woli mieszkańców.

Dla gospodarza gminy ważne jest, by istotne decyzje podejmowane były przez jak największą liczbę obywateli. Temat okazał się kontrowersyjny, budzący niepokój i obawy, dlatego szanując wolę mieszkańców wycofaliśmy się z ubiegania się o prawa miejskie. Wyrażam nadzieję, iż w przyszłości Kurzętniczanie sami dostrzegą potrzebę dalszego rozwoju Kurzętnika i wyjdą z inicjatywą zmiany statusu. Chcę, aby mieszkańcy czuli się współodpowiedzialnymi decydentami swojej gminy.

Z wyrazami szacunku
Wojciech Dereszewski
Wójt Gminy Kurzętnik

TEMATY z regionu
REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMACEZ
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApolkolonie
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6843 sekundy