REKLAMAWardrom
Paszynin2

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 sierpnia 2017, 05:14 komentarzy 21

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Archiwum własne. Zdjęcie ilustracyjne. )

Rada Miejska w Iławie przyjęła podczas dzisiejszej sesji uchwałę, na mocy której w naszym mieście sklepy monopolowe nie będą mogły już działać bez ograniczeń dotyczących godzin funkcjonowania. Ograniczone zostaną także godziny otwarcia takich obiektów jak "Biesiady Leśna". Miłośnicy cieszącego się dużą popularnością obiektu przy ulicy Sienkiewicza nie są zadowoleni, ale wygląda na to, że "Leśna" poradzi sobie z nowym lokalnym prawem. Według informacji z sesji w planach jest tam budowa w pełni zamkniętego obiektu. Sąsiedzkie uciążliwości związane z organizacją imprez w takim miejscu są z pewnością mniejsze w porównaniu do namiotu, a zapisy przyjętej dzisiaj uchwały zamkniętych pomieszczeń nie dotyczą.

Klamka zapadła. Z pewnością wielu sąsiadów całodobowych obecnie sklepów monopolowych ucieszy się, że w Iławie tego typu obiekty nie będą już mogły działać bez ograniczeń, lecz w godzinach 5-2 (czyli od 2 w nocy do 5 rano będą zamknięte).

Na mocy tej samej uchwały w życie wejdą obostrzenia dla imprez organizowanych na wolnym powietrzu takich jak "Leśna" przy ulicy Sienkiewicza. W przypadku zakładów gastronomicznych zorganizowanych w postaci ogródków na wolnym powietrzu dopuszczalne godziny otwarcia to: od poniedziałku do czwartku oraz w niedziele 8-24, a w piątki i soboty 8-1.

Tu kontrowersji było więcej. Gdy po raz pierwszy pisaliśmy o projekcie uchwały, wiele osób krytycznie komentowało zamiar wprowadzenia ograniczeń dotyczących godzin otwarcia "Leśnej". Nasi czytelnicy wskazywali głównie na oczekiwania młodszych mieszkańców i potrzebę rozrywki w niemal 35-tysięcznym mieście. W sprawie wypowiedzieli się również członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Iławy, którzy wystosowali w tej sprawie list do burmistrza oraz przewodniczącego rady, prosząc o zdjęcie punktu z porządku obrad i przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Tak się nie stało, choć radni nie byli jednogłośni. Ewa Jackowska, która głosowała przeciw, powołała się na błąd formalny w postaci braku wymaganego podpisu pod uchwałą (to niedociągnięcie zostało szybko usunięte) i - co istotniejsze - duży opór społeczny wobec zaproponowanych zmian.

- Jest to uderzenie w młodych ludzi. [Leśna] jest to jedyne zorganizowane miejsce w Iławie i w imieniu mieszkańców, duchem i ciałem, proszę, żeby to jeszcze przedyskutować, zrobić konsultacje społeczne, może wtedy znajdziemy jakiś kompromis - proponowała radna.

Głos zabrała też Anna Zakrzewska, która wskazała na także dokuczliwą dla mieszkańców działalność innych obiektów - całodobowych myjni samochodowych. W ich przypadku także zdarzały się skargi iławian na hałas. Z udzielonej podczas sesji odpowiedzi burmistrza Adama Żylińskiego wynika, że taka korekta (na wzór ograniczeń dla sklepów monopolowych) może być wprowadzona w niedalekiej przyszłości. 

Bardziej w kwestii nadzorowania imprez zmobilizować policję i w ten sposób ograniczać hałas - to z kolei uwaga Stanisława Milewskiego, który także wziął udział w dyskusji.

Wypowiedział się także sam burmistrz, któremu nie spodobało się, że młodzi radni akurat w kwestii związanej z alkoholem wykazali się aktywnością. Adam Żyliński uznał to za "niestosowność" i oddalił uwagi Młodzieżowej Rady.

- Nikt nikomu nie zabrania się tam [w Leśnej] bawić - mówił burmistrz. - Chodzi tylko o to, by nie robić koszmaru mieszkańcom tej części Iławy.

Adam Żyliński udzielił też informacji, która może być dla miłośników "Leśnej" pewnym pocieszeniem. W planach przedsiębiorcy jest, by powstał tam w pełni zabudowany obiekt. Wtedy - hulaj dusza, zapisy przegłosowanej dzisiaj uchwały nie dotyczą zamkniętych obiektów. Jednocześnie te są z definicji mniej uciążliwe dla sąsiadów. Może to właśnie będzie kompromis?

Głosowanie dotyczące ustalenia nowych godzin pracy sklepów i lokali gastronomicznych.

Przeciw (2): Ewa Jackowska, Włodzimierz Harmaciński.
Wstrzymał się od głosu (1): Janusz Zaborowski.
Za (13): Edward Bojko, Wiesław Burdyński, Elżbieta Lewandowska, Stanisław Milewski, Janina Okołowska, Jerzy Płuciennik, Andrzej Pankowski, Elżbieta Prasek, Grzegorz Przytuła, Feliks Rochowicz, Jerzy Sochacki, Wojciech Szymański, Anna Zakrzewska.
Nieobecni podczas sesji byli (5): Tadeusz Lotz, Ryszard Kabat, Roman Brzozowski, Robert Kowalewski, Aneta Rychlik.

abs2

21Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~mieszkali 21 ponad rok temu

  1000 % poparcia dla rady. Brawo za taką decyzję jeśli chodzi o sklepy monopolowe. Leśna jak dla mnie mogłaby do 3 grać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cisza.. 20 ponad rok temu

  Pani Anna Zakrzewska to chyba się czymś w głowę uderzyła.. Myjnie samochodowe. No błagam...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~poi 19 ponad rok temu

  Wybory już niedługo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 18 ponad rok temu

  (...)..niech sie zajma ciekawszymi tematami .a nie dyskoteka...to jest niewyobrazalne zeby w miescie dyskoteka byla czynna do 24..no dekle.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 17 ponad rok temu

  Jeśli "mądre" ratuszowe głowy potrafią sporządzić projekty uchwał z błędami formalnymi to może sam projekt jest również niezgodny z innymi przepisami prawa? Mieszkańcy popytajcie wśród znajomych prawników. Brawo dla radnej Jackowskiej za wytknięcie ratuszowego niechlujstwa. Brawo dla radnych Harmacińskiego i Zaborowskiego za przytomną decyzję.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mała 16 ponad rok temu

  A stanislaw milewski niech sie nie udziela bo malo wie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mała 15 ponad rok temu

  Bo mochery sie boją ze zaspią do kościoła a sami jak sie bawili kiedys i sie zataczali niech sie przyzwyczaja noe sa święci koniec wakacji a im dopiero przeszkadza stare r....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dawid Kopaczewski 14 ponad rok temu

  Do Młodzieżowej Rady Miasta: Niestety to nie pierwszy raz, gdy nasz burmistrz pokazuje, że nie lubi rozmawiać z mieszkańcami. Was też zignorował. Co więcej, wg relacji na Info Iława, wmieszał Was w jakiś alkohol a przecież w Waszym piśmie nie było o tym ani słowa! Przykro mi, że tak zachowuje się nasz włodarz tym bardziej wobec młodych osób, które mają pełne prawo do zabrania głosu w każdej sprawie. Może się z Wami nie zgadzać, ale powinien do końca okazywać Wam szacunek. Być może burmistrz myślał, że będziecie takim ładnym kwiatkiem przy jego fotelu, którym będzie mógł się pochwalić w odpowiednim czasie, czyli przed wyborami. Niestety "zagraliście" nie po jego myśli i Wam się oberwało. Trzymajcie się, działajcie rzetelnie i spokojnie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sys 13 ponad rok temu

  hahahha ci starsi sami zapomnieli jak byli młodzi i sie bawili za moichczasów było wiecej miejsc w iławie do zabaw a traz to robi sie miasto emerytów którzy tylko chca spokój i nie mysla o młodych a młodi musza pobawic po szalec bo to im sie nalezy i tak juz wszystko zzamkniete dos ze lesnia jest na samym koncu miasta dogadac sie zawsze mozna jak by lesna sciszyła troche muzyka dajcie sie pobawic młodym niech bedzie w sobote otawrta do 3 rano

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~skkiter 12 ponad rok temu

  to już nie ma gdzie się bawić a czemu na stacjach paliw dalej można sprzedawać alkochol bo to jest za spora sieć dla radnych iława

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 11 ponad rok temu

  tak się zastanawiam, bo mieszkam przy ruchliwej drodze, gdzie nasi radni na pewno nie muszą spać, a nam to przeszkadza. To może ze względu na kilka osób będziemy w nocy zamykali tą drogę???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Luki 10 ponad rok temu

  Ta impreza jest praktycznie tylko w soboty jedną noc w tygodniu tylko w okres naprawdę letni. a dużo lepiej się bawić w tym okresie na świeżym powietrzu niż w czterech ścianach. zakładów pracy mało, Pomysł na leśna zajebisty to już nie pasuje, nic w tym mieście dla młodych nie będzie. Na prawdę uciekać trzeba z tej iławy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianka 9 ponad rok temu

  Przykro patrzeć na to co się dzieje w tej Iławie. Zero przychylności dla młodych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Madzia nie młoda i nie stara 8 ponad rok temu

  Skoro Burmistrz powiedział że niestosowne jest by Młodzi sie w tej kwestii odzywali to Starzy Radni i Burmitrz nie powinni sie tez wypowiadać bo są starzy, a tym samym nieobiektywni i zrzędzą, czyli sa głosem skarżących mieszkańców. Wniosek jeden, że Burmistrz zachował sie brzydko względem Głosu Młodych pokazując tym samym, ze nie jest Burmistrzem wszystkich mieszkańców. Ot taka prawda, ktora rani niestety...☹ a Radni to w większości ludzie w wieku zrzędzących, skarżących sie na hałas mieszkańców. Wniosek jest jeden trzeba wybierać na Radnych ludzi od 35-50 roku życia, bo tacy jeszcze z życia korzystają, a nie tylko na nie narzekają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Justyna 7 ponad rok temu

  Co za miasto !!!!niby turystyczne ale nie wiem dla kogo skoro o 22 jest pusto ma mieście!!!!!jedna impreza w i jeszcze nie pasuje dziura brak słów

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oliwia 6 ponad rok temu

  Mam nadzieje ze Tadeusz Lotz niepojawi sie juz na zadnej sesji rady miasta.Jego miejsce jest bezapelacyjnie w (...)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smutny ilawianin 5 ponad rok temu

  Co za zacofane miasto. Cofamy sie do epoki kamienia. Ilawa staje sie miastem dla emerytow. Nie dziwie sie ze tak chetnie mlodzi z tad uciekaja. To nie jest miasto przychylne dla mlodych, chca ych sie bawic ludzi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 4 ponad rok temu

  Żenada roku. Burmistrz pogrąża się na całego. Ludzie jeśli chcecie mieć wpływ na to co się uchwala w naszym mieście, to przy najbliższych wyborach trzeba pogonić burmistrza Żylińskiego i jego wspaniałą ekipę radnych. Czyżby tylko Jackowska, Harmaciński i Zaborowski słuchali woli większości mieszkańców? Tylko troje radnych? Co jeszcze głupiego kiełkuje w głowie włodarza?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aleksander Krygier 3 ponad rok temu

  Leśna zrobi zabudowę z osb i spełni wymogi, zarazem omijając ograniczenie płynące z uchwały.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smutny ilawianin 2 ponad rok temu

  Co za zacofane miasto. Cofamy sie do epoki kamienia. Ilawa staje sie miastem dla emerytow. Nie dziwie sie ze tak chetnie mlodzi z tad uciekaja. To nie jest miasto przychylne dla mlodych, chca ych sie bawic ludzi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 1 ponad rok temu

  Młodzi Radni, co Wy na to, że burmistrz pokazał Wam gdzie tak naprawdę wg niego jest Wasze miejsce? Przecież to oczywiste, że macie tylko chwalić jego pomysły. Smutne to...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7289 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)