REKLAMASadek

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 września 2017, 08:35 komentarzy 1

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Info Iława. )

Pora wrócić do sprawy miejskich planów sprzedaży terenu przy ulicy Piotra Skargi w Iławie, a jednocześnie do związanej z tą kwestią sprawy budowy nowych miejsc parkingowych, których duży deficyt zgłaszali mieszkańcy tej części miasta. W obu tych sprawach mamy do czynienia z postępami.

JEST PONOWNY PRZETARG. CENA WYWOŁAWCZA TO 650 TYSIĘCY ZŁOTYCH

4 września burmistrz Iławy ogłosił przetarg na sprzedaż położonej na Starym Mieście działki po byłej kotłowni, terenu przeznaczonego pod budownictwo wielorodzinne. To drugie podejście do tego postępowania, bo wcześniej, pod koniec kwietnia, przetarg został odwołany "w związku z zastrzeżeniami co do zachowania obowiązującej procedury przetargu". Były też protesty części mieszkańców obawiających się, że sprzedaż działki deweloperowi przyczyni się do pogorszenia warunków mieszkania w tym rejonie Iławy.

W ogłoszonym w tym tygodniu przetargu cenę wywoławczą działki o powierzchni 0,2225 hektara wyznaczono na 650 tysięcy złotych. Wadium przetargowe to 10%, a cena minimalnego postąpienia w licytacji - 1% tej kwoty. Przetarg odbędzie się w formie ustnej 7 listopada.

PARKING MIEJSKI. PROPOZYCJA BURMISTRZA

O przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie planów sprzedaży działki apelowali w liście do burmistrza w kwietniu tego roku mieszkańcy Iławy, w tym osoby związane z nieformalną grupą Wspólna Iława. Wskazywali oni na to, że wszelkie nowe inwestycje na ściśle zabudowanym terenie, jakim jest Stare Miasto, wymagają rozwagi i dialogu z mieszkańcami, podkreślali deficyt przestrzeni publicznej. W sprawie w maju odbyło się spotkanie Adama Żylińskiego z mieszkańcami. Burmistrz nie wycofał się wtedy z planu sprzedaży terenu, ale obiecał przyjrzeć się możliwościom stworzenia na Starym Mieście dodatkowych parkingów. Dzisiaj wiadomo już nieco więcej o tym, jak te rozwiązania będą wyglądać w praktyce.

- W nawiązaniu do mojego spotkania z zainteresowanymi mieszkańcami Starego Miasta dotyczącego sprzedaży działki przeznaczonej pod zabudowę wielorodzinną położonej przy ulicy Piotra Skargi, zgodnie ze złożoną przeze mnie deklaracją uprzejmie informuję o ostatecznych ustaleniach związanych z powyższą problematyką - napisał Adam Żyliński, odpowiadając mieszkańcom. - Mając na uwadze Państwa postulat konieczności zwiększenia ilości miejsc parkingowych, po konsultacjach z Zarządem i Radą Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej "Praca" wspólnie podjęliśmy decyzję, że w przestrzeni tak zwanego Starego Miasta zajmiemy się problemem budowy nowych miejsc parkingowych. [...] Miasto własnym staraniem wybuduje parking na terenie przewidzianym wcześniej do zabudowy budynkiem muzeum. Łącznie powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych, co w znacznym stopniu pozwoli zmniejszyć problemy mieszkańców Starego Miasta z możliwością parkowania swoich pojazdów.

PARKINGI SPÓŁDZIELCZE. "PRACA" JUŻ PO KONSULTACJACH Z MIESZKAŃCAMI

Spółdzielnia "Praca" postawiła na dialog z mieszkańcami Starego Miasta. Przez dwa tygodnie mieli oni możliwość zgłaszania swoich uwag do koncepcji, jaką na zlecenie spółdzielni przygotował projektant. Zakładała one dwie możliwości: budowę parkingów przy ulicy Mierosławskiego lub zagospodarowanie na ten cel części lub całości tzw. "czarnego placu", czyli boiska przy ulicy Niepodległości.

- Niestety, zainteresowanie mieszkańców nie było duże. Łącznie 41 osób dokonało wpisów z uwagami lub wyrażając swoje poparcie dla wybranej przez siebie propozycji - powiedział nam prezes "Pracy" Zbigniew Stachurski.

Głosy rozłożyły się niemal remisowo, z niewielką przewagą obiektu przy ul. Niepodległości. Proces konsultacji społecznych dobiegł końca, ale kwestii nie można jeszcze uznać za przesądzoną. Niewykluczone jest nawet, że parkingi będą budowane w obu wskazanych miejscach.

- Kwestia ta będzie teraz przedmiotem konsultacji z radą nadzorczą spółdzielni. Mamy nadzieję na konstruktywną dyskusję i podjęcie ostatecznej decyzji jeszcze we wrześniu - dodaje Zbigniew Stachurski.

Wiadomo jednak, że kompromisy w tej sprawie nie będą należały do łatwych. Przestrzeń na Starym Mieście rzeczywiście jest bardzo ograniczona. Każde nowe miejsce parkingowe powstanie kosztem innej formy zagospodarowania terenu, w dużej części - kosztem zieleni i miejsc o charakterze rekreacyjnym.

Tzw. "czarny plac". W procesie konsultacji nie brakowało głosów, że to miejsce nie jest przez mieszkańców wykorzystywane. Byli jednak i tacy, którzy nie chcieliby poświęcać boiska na rzecz parkingów. 

Ratusz już ogłosił ponowny przetarg na sprzedaż działki przy ulicy Piotra Skargi. Jej przeznaczenie, zgodnie z planem zagospodarowania, to zabudowa wielorodzinna. 

REKLAMANAJLAK

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~gigi 1 ponad rok temu

    W nawiązaniu do w/w artykułu jestem ciekawy w jaki sposób będą dowożone materiały budowlane na budowę, jak zaczną nam jeździć ciężkie sprzęty to ul. Piotra Skarbi zmieni się w jedną wielka koleinę. Nie wspomnę już o tym że zabiorą nam kolejne miejsca parkingowe, mam na myśli samochody które stawiamy wzdłuż ulicy Piotra Skargi, bo przecież będą przeszkadzały w dojeżdżaniu na wspomniany plac budowy. Odnośnie parkingu jestem zawiedziony tak mała liczbą zainteresowanych wypowiedzeniem się na ten temat. Uważam ze należy zrobić w pierwszej kolejności parking wspomniany przy ul. Mierosławskiego, a boisko zostawić dzieciom. Na Starym Mieście przybywa coraz więcej młodych mieszkańców, co za tym idzie też naszych małych pociech. Zabranie części placu wiąże się z zabraniem z zmniejszeniem boiska do gry w piłkę nożną, nie wspomnę już o boisku do koszykówki. Zróbmy coś dla naszych pociech, a nie myślimy tylko o tym jak im utrudniać rozwój.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8901 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)