REKLAMAKono
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 października 2017, 12:20 komentarzy 2
Antoni Gierszewski w galerii osób Zasłużonych dla Miasta Iławy.

Antoni Gierszewski w galerii osób Zasłużonych dla Miasta Iławy.

Rada Miejska w Iławie podjęła decyzję o zmianie nazwy ulicy Mariana Gotowca. Na mocy podjętej w poniedziałek 30 października uchwały osiedlowej uliczce krzyżującej się z ul. Dąbrowskiego na wysokości mieszczącej się po drugiej stronie kwiaciarni będzie patronował Antoni Gierszewski - wychowawca wielu pokoleń iławskiej młodzieży i zasłużony działacz sportowy.

Patronujący nazwie jednej z iławskich ulic Marian Gotowiec (1913-1973) był działaczem komunistycznym, w okresie stalinizmu wiceministrem PGR, zastępcą członka KC PZPR, członkiem władz wojewódzkich struktur partii komunistycznej i organizacji jej podporządkowanych w Olsztynie. Konieczność zmiany nazwy wskazanej ulicy była podyktowana stanowiskiem Instytutu Pamięci Narodowej, który wydał opinię, z której jednoznacznie wynika, że "nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego". 

Początkowo projekt uchwały Rady Miejskiej w Iławie w tej sprawie zakładał, że ulicy zostanie nadana nowa nazwa Walentego Barczewskiego. Był on działaczem narodowym, historykiem, pisarzem, folklorystą, redaktorem i wydawcą, katolickim księdzem i wieloletnim proboszczem w Brąswałdzie. Tak się jednak nie stanie. 

Na wniosek radnej Anny Zakrzewskiej radni postanowili o nadaniu ulicy nazwy nawiązującej do sylwetki osoby związanej z Iławą. Radna Zakrzewska, zdziwiona propozycją, by patronem lokalnej ulicy był ktoś związany bardziej z regionem, niż z samą Iławą, zasugerowała, że lepiej w ten sposób uhonorować Antoniego Gierszewskiego, osobę zasłużoną dla Iławy i sportu, wychowawcę wielu pokoleń iławskiej młodzieży.

11 radnych zagłosowało za, siedmiu się wstrzymało. Tym samym Rada Miejska w Iławie podjęła uchwałę o nadaniu ulicy nazwy Antoniego Gierszewskiego.

Antoni Gierszewski już wcześniej (w 1999 roku) został pośmiertnie uhonorowany przez Radę Miejską w Iławie tytułem "Zasłużony dla miasta Iławy" za szczególne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji kultury fizycznej w mieście.

Sylwetka Antoniego Gierszewskiego - krótki rys (z uzasadnienia do uchwały w sprawie nadania tytułu "Zasłużony dla miasta Iławy" z 1999 roku)

Antoni Gierszewski - urodzony 5 kwietnia 1918 roku. Zmarł 12 maja 1990 roku. Wybitna postać miasta Iławy. Z Iławą związany od 1 września 1957 roku. Zatrudniony jako nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym, później jako kierownik internatu. Od 1972 roku był kierownikiem Bazy Sportów Wodnych. Przez wszystkie lata pracował z młodzieżą. Był wychowawcą wielu pokoleń. Oddany bez reszty edukacji, wychowaniu i życiu sportowemu. Uczył odporności fizycznej, miłości człowieka, dbania o zdrowie. Wpajał zasady kultury, godności osobistej, szacunku względem drugiego człowieka. 

Był wielkim patriotą, prawym, niebanalnym i odważnym. Za swoje osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami branżowymi, regionalnymi i państwowymi najwyższych stopni.  

Tej ulicy będzie wkrótce patronował, zamiast Mariana Gotowca, Antoni Gierszewski.

REKLAMATom-bet

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~pszczoła 2 ponad rok temu

    popieram szkoda , że mało jest teraz takich ludzi z charakterem jak pan Antoni.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~a. 1 ponad rok temu

    Bardzo słuszna koncepcja!

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.8344 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)