REKLAMAImage

(Fot. Archiwum szkoły.)

Dnia 10.11.2017 podczas uroczystej gali w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Wojewoda Warmińsko - Mazurski  - pan Artur Chojecki oraz Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie - pan Krzysztof Marek Nowacki wspólnie wręczyli dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie - pani Elżbiecie Gościńskiej certyfikat Szkoła Wierna Dziedzictwu. 

Na uroczystym wręczeniu certyfikatów oprócz pani dyrektor obecna była koordynatorka działań – polonistka pani Bernardeta Kozicka. Oceny dokonań szkół i placówek - które realizowały zadania w celu uzyskania powyższego certyfikatu - dokonała Kapituła Konkursu powołana przez Warmińsko– Mazurskiego Kuratora Oświaty, w skład której wchodzili przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie i Ośrodka Doskonalenia w Olsztynie. Tylko 86 szkół i placówek zdobyło certyfikat Szkoła Wierna Dziedzictwu (na 252 składane wnioski) – wśród nich – Budowlanka jako jedyna szkoła z Iławy. 

W Budowlance koordynatorem działań podjętych w celu uzyskania certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu była polonistka pani Bernardeta Kozicka, w skład zespołu koordynującego wchodzili: p. Hanna Karbowska, p. Magdalena Lasowa-Niewelt, p. Łukasz Borucki. Od września 2016 roku do czerwca 2017 roku były realizowane różnorodne projekty, przedsięwzięcia, konkursy, apele upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, wycieczki turystyczno – krajoznawcze, zajęcia terenowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, rozrywki towarzyskie, zawody sportowe i turnieje. Młodzież aktywnie uczestniczyła w kulturalnych i patriotycznych wydarzeniach odbywających się na terenie Iławy, powiatu i województwa. Uczniowie kultywowali polskie tradycje narodowe, chrześcijańskie; poznawali bogactwo polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym literackiego, językowego, przyrodniczego, architektonicznego czy kulinarnego. Pielęgnowali również tradycje szkoły, które z biegiem lat weszły na stałe do szkolnego kalendarza. Powyższe działania były realizowane przy współpracy z różnymi instytucjami pozaszkolnymi i  miały szeroki zasięg oddziaływania. Należy podkreślić, że w realizację zaplanowanych zadań byli zaangażowani wszyscy nauczyciele zespołu koordynującego. Ich determinacja i pomysłowość uaktywniła bardzo szerokie grono młodzieży. Przyczyniła się do odkrycia wielu talentów wśród uczniów, na przykład talentu plastycznego, muzycznego czy organizatorskiego. 

Część działań w ramach projektu łączyła się bądź oscylowała wokół naszej narodowej epopei – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (np. polskie zwyczaje i obyczaje). Z tego powodu na zakończenie  - nauczyciele i najaktywniejsi uczniowie – wzięli udział w „Uczcie staropolskiej”, wzorowanej ucztą soplicowską. Na tej nietypowej radzie pedagogicznej zaproszonych gości obowiązywał uroczysty strój: panie były ubrane w piękne sukienki, a we włosach miały wianek lub wpięte kwiatki (tak jak Zosia w dniu zaręczyn), natomiast panów obowiązywał koszula z wyłożonym kołnierzem (wzorowanym na Słowackim). Smaczne potrawy, piękne stroje, ukwiecona sala, uśmiech i wzajemna życzliwość oraz żywiołowa konwersacja – to wszystko z pewnością nawiązywało do uczt staropolskich i utwierdziło wszystkich, że jesteśmy wspólnotą, którą łączy nasze dziedzictwo narodowe. 

Podejmowane przez szkołę działania służyły kształtowaniu tożsamości narodowej i upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym. Realizacja wytyczonych zadań przyczyniła się do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnoszących atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia i wychowania patriotycznego. 

REKLAMANotus_nowa

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.5259 sekundy