REKLAMApluszak
REKLAMAUsługi koparką
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 grudnia 2017, 12:49 komentarzy 11
Iławianin Krzysztof Król coraz bliżej realizacji swojego marzenia o założeniu w Iławie muzeum wojskowości i motoryzacji.

Iławianin Krzysztof Król coraz bliżej realizacji swojego marzenia o założeniu w Iławie muzeum wojskowości i motoryzacji. (Fot. Info Iława.)

- Nie liczę godzin pracy, nie liczę pieniędzy włożonych w renowację starych pojazdów. To jest po prostu pasja mojego życia - mówi iławianin Krzysztof Król, który z zamiarem stworzenia w naszym mieście muzeum wojskowości i motoryzacji nosi się już od dłuższego czasu. Teraz, gdy pomysł zyskał wsparcie ze strony miasta, projekt nabiera wiatru w żagle. Ekspozycja zabytkowych, rzadkich maszyn, w tym zarówno sprzętu wojskowego, jak i motocykli, ale i... tor taktyczny, na którym będzie można spróbować swoich sił za kierownicą tych pojazdów - ta koncepcja jest już coraz bliżej realizacji.

Z Krzysztofem Królem spotykamy się na działce po byłym POM-ie, gdzie powstanie muzeum. 

- Tę lokalizację zaproponował burmistrz Adam Żyliński, który pomaga w realizacji tego przedsięwzięcia, za co mu bardzo dziękuję - wyjaśnia pasjonat, iławianin Krzysztof Król. 

Powstanie tu stała ekspozycja pojazdów wojskowych i motocykli dotychczas prezentowana jedynie podczas wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Pasjonat motoryzacji i militariów z Iławy chętnie współpracuje choćby z Iławskim Centrum Kultury (ekspozycja pojazdów wojskowych towarzyszy m.in. iławskim finałom WOŚP), a także z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lasecznie, organizatorem muzycznych wydarzeń w Siemianach, gdzie w tym roku dużą atrakcją towarzyszącą koncertom była możliwość oglądania i zwiedzania pojazdów wojskowych.

- Nie od razu, bo trwają jeszcze remonty kolejnych maszyn, ale znajdzie się tutaj około 20 pojazdów, najstarszy z 1943 roku - planuje Krzysztof Król. - Niektóre z nich to prawdziwe perełki. Będziemy prezentować pojazdy wojskowe, ale i wiele motocykli, w większości polskiej produkcji, w tym także z limitowanych, ekskluzywnych serii produkcyjnych. Wiele osób w ogóle nie wie, że takie modele były w naszym kraju produkowane.

Na potrzeby ekspozycji zagospodarowany zostanie widoczny na załączonych zdjęciach obiekt, a większe pojazdy staną na zewnątrz, na przylegającym do budynku terenie.

Ale muzeum wojskowości i motoryzacji w Iławie nie będzie miejscem, gdzie eksponaty zbierają kurz i nie wolno ich dotknąć. Wręcz przeciwnie!

- W planach mamy także tor taktyczny do jazdy samochodami ciężarowymi, nawet opancerzonymi i motocyklami terenowymi. Będzie tu naprawdę dużo atrakcji - zapowiada pasjonat.

Za korzystanie z obiektu pobierane będą jedynie symboliczne opłaty. 

- Nie chodzi o to, by zarabiać na muzeum, a o to, by pozyskać środki na jego funkcjonowanie, a jednocześnie umożliwić oglądanie mieszkańcom i nie tylko prawdziwych perełek i zabytków motoryzacji - dodaje Krzysztof Król.

Niebawem ruszą prace związane z przeprowadzeniem remontu budynku oraz uporządkowaniem przyległego terenu. Przeznaczonych na ten cel środków finansowych nie jest dużo, ale wykonanie niezbędnych prac ma być możliwe dzięki oszczędnemu, gospodarskiemu podejściu i materialnemu wsparciu od sympatyków tego przedsięwzięcia. Kibicujemy muzeum, o postępach i otwarciu obiektu poinformujemy na portalu.

Fot. Info Iława.

REKLAMANAJLAK

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~job 11 ponad rok temu

  Minęło 7 miesięcy od ukazania się tego artykułu i co temat ucichł.Będzie w końcu to muzeum czy już nic z tego?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~suchy 10 ponad rok temu

  Popieram za pomysł i chęci. Sam mam stare auto i chetnie pomogę w realizacji...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~herubin 9 ponad rok temu

  Mam prywatnie kilka pojazdów wojskowych dla siebie. Czy ktoś zdaje sobie sprawę z kosztów utrzymania sprzętu ? Myślę, że dobry pomysł na życie ale dla tego Pana bez urazu. Ale życzę powodzenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czołgista 8 ponad rok temu

  Jako podoficer wojsk pancernych - gorąco popieram.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Również popieram

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy 6 ponad rok temuocena: 80% 

  Super pomysł.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~konio 5 ponad rok temuocena: 86% 

  Brawo Panie Krzysztofie za pomysł i że w końcu jakieś muzeum będzie bo władze miasta obiecały muzeum ziemi iławskiej i na obiecankach się skończyło.Wstyd żeby miasto nie miało żadnego muzeum ,to nawet pięcio tysięczny Susz ma izbę pamięci...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sh 4 ponad rok temuocena: 83% 

  świetny pomysł, popieram

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oldtimer 3 ponad rok temuocena: 81% 

  Brawo Krzychu !! Tak trzymaj

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polakko 2 ponad rok temuocena: 83% 

  Do ilawianka: zebys sie glupio pytala. Mnie wlasnie bardzo podoba sie pomysl, choc nie interesuje sie taka tematyka.

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ilawianka 1 ponad rok temuocena: 9% 

  po co to

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMANamioty
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.8978 sekundy