REKLAMATYP 1 - IPB

(Fot. Organizatorzy.)

Już niebawem przez miejscowości naszego powiatu przejedzie najstarsza w Polsce rowerowa pielgrzymka oddająca hołd św. Janowi Pawłowi II, a zarazem otwierająca sezon turystyki rowerowej w powiecie iławskim. 

Początki tradycji pielgrzymowania sięgają 2 kwietnia 2005 roku, kiedy to Krzysztof Zakreta, pomysłodawca i organizator pielgrzymki, jeszcze za życia polskiego papieża objechał rowerem Jeziorak, zatrzymując się na modlitwę w Gizerku.

Gizerek to położone na wysokim brzegu Jezioraka dzisiejsze Jezierzyce, gdzie dwukrotnie, w 1959 i 1973 roku, z Krakowskim Duszpasterstwem Akademickim „Środowisko” przebywał na spływie kajakowym i odprawiał msze święte ks. biskup Karol Wojtyła, późniejszy papież św. Jan Paweł II.

W tym roku organizatorzy przygotowali dwie trasy. Trasa maxi (około 80 km wokół najdłuższego jeziora w Polsce) wyruszy o godzinie 9.15 spod iławskiego "czerwonego" kościoła. Rowerzystów poprowadzi w tempie 20 km/h Krzysztof Zakreta. Trasa przebiegać będzie w całości drogą asfaltową, m.in. przez miejscowości Siemiany, Jerzwałd, Zalewo, Boreczno, Makowo do Gizerka. Co około 10-20 km przewidywane są krótkie przystanki na odpoczynek.

Druga z tras, rodzinna, mierzy 24 km. Uczestnicy wyruszą o godzinie 12.15, również spod "czerwonego" kościoła, a poprowadzi ich w tempie 12 km/h Dariusz Paczkowski, przewodnik turystyczny PTTK. Trasa przebiegać będzie ścieżką rowerową przez Szałkowo do Jezierzyc i Gizerka. 

O godzinie 13.30 obie grupy spotkają się pod papieską kapliczką w Gizerku, by złożyć wiązankę kwiatów, zaśpiewać "Barkę", ulubioną pieśń Jana Pawła II, wykonać wspólne pamiątkowe zdjęcie i posłuchać opowieści przewodnika PTTK Dariusza Paczkowskiego o związkach Gizerka ze świętym Janem Pawłem II.     

- Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy stan techniczny naszego roweru, prawidłowość działania hamulców i przekładni. Zaopatrzmy się w czapkę, kask na głowę, rękawiczki, dętkę, narzędzia rowerowe. Zabierzmy znicze, kwiaty, coś ciepłego do picia i zjedzenia - przypomina Krzysztof Zakreta. - Czekamy również na Ciebie!

REKLAMAMozart2

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4245 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)