REKLAMAMozart2
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 kwietnia 2018, 15:59 komentarzy 17
Zdaniem burmistrza Kisielic Rafał Ryszczuka pomnik wrósł w krajobraz miasteczka. Ponadto dzisiaj już nikt nie oddaje tam czci

Zdaniem burmistrza Kisielic Rafał Ryszczuka pomnik wrósł w krajobraz miasteczka. Ponadto dzisiaj już nikt nie oddaje tam czci "bohaterom Armii Czerwonej", a monument jest świadectwem historii - wskazuje włodarz gminy. Jednak wojewoda nie podzielił jego argumentów.

Znajdujący się na kisielickim cmentarzu obelisk pamięci "bohaterów Armii Czerwonej" zostanie zburzony. Stanie się tak na mocy decyzji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. W ten sposób przedstawiciel rządu w terenie realizuje zapisy ustawy nakazującej dekomunizację publicznej przestrzeni. Obelisk zniknie z Kisielic wbrew stanowisku lokalnego samorządu. Burmistrz Rafał Ryszczuk uważa, iż jest to świadectwo trudnej, ale ciekawej historii.

Urząd Wojewódzki w Olsztynie już od kilku miesięcy wzywał do usunięcia spornego monumentu. Jednak planów jego rozbiórki nie popierał burmistrz Kisielic Rafał Ryszczuk.

- Wystąpiłem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do Instytutu Pamięci Narodowej z pismem w tej sprawie. Zwróciłem konserwatorowi zabytków uwagę, iż obiekt ten znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, zaś IPN-owi na to, że jest on częścią cmentarza, a w takiej sytuacji nie powinien podlegać demontażowi na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej - wskazuje Rafał Ryszczuk. - Napisałem także o tym, że w obecnych czasach nikt nie oddaje tam czci "bohaterom Armii Czerwonej", lecz jest to miejsce traktowane jako część trudnej, ale jakże ciekawej historii naszego miasta. Wyżej wymienione instytucje nie uznały jednak tych argumentów. Decyzja wojewody pozostaje w mocy i jest ostateczna - informuje burmistrz Kisielic.

Rozbiórki pomnika można spodziewać się w ciągu najbliższych tygodni.
 

REKLAMAszkoła ciechanow

17Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Autochton l.83 17 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nawet tablica była ukradziona z grobu niemieckiego rzemieślnika. A ten dalej chce ratować ten symbol zniewolenia. A może zadbać o pamięć w miejscach, gdzie były cmentarze: ewangelicki i żydowski - to jest prawdziwa historia Kisielic, a nie "bohaterska armia czerwona". Przykryta asfaltem zabytkowa kostka na Al. Wojska Polskiego - to jest historia. Może trzeba ratować zabytki - cmentarz w Truplu, ruiny pałacu w Limży, bo po pałacach w Łęgowie i Ogrodzieńcu i po starym mieście w Kisielicach nic nie zostało (to zasługa "bohaterskiej armii czerwonej"), pomóc w remoncie kościoła, ratować budynek szkoły, była baza SKR "krzyczy" o pomoc. Ale do takich działań potrzeba myślenia wolnego człowieka, a nie mentalności niewolnika.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rusek 16 3 miesiące temuocena: 100% 

  Wlad nie będzie zadowolony, jak się o tym dowie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~emeryt Jan. 15 3 miesiące temuocena: 38% 

  Starszy jest MALBORK i inne zamki których jest dziesiątki - to był podły zaborca , a czerwoni tyle nie narobili zła co te podłe KRZYZAKI . BURZYĆ to po kolei .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciężko mieć swoje zdanie 14 3 miesiące temuocena: 29% 

  W pewnym sensie co innego "zdobyć" zamek wroga, aniżeli podziwiać pomnik z czerwoną gwiazdą...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AK 13 3 miesiące temuocena: 45% 

  Towarzyszu Ryszczuk! Ty już nie wiesz chyba gdzie się przykleić czy do zielonych czy do czerwonych? Ale jak Ci zależy tak bardzo na czerwonej gwieździe to zainstaluj ją sobie w domku. Nie masz Pan szacunku dla Polaków którzy ginęli z rąk tej bolszewickiej zarazy. Hańba!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sąsiad z za miedzy 12 3 miesiące temuocena: 33% 

  towarzyszu AK! Ty już nie wiesz chyba co gadasz.Brak ci szacunku dla ludzi,którzy polegli w obronie Polski.Posłuchałeś bzdur głoszonych przez pisowską zarazę i do niej się przykleiłeś,wiec ku jej chwale zainstaluj sobie w domku PISuar i nim się delektuj,a porządnym ludziom daj spokój.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maria 11 3 miesiące temuocena: 38% 

  Nasz burmistrz nie musi nigdzie się kleić, bo on ma nas mieszkańców Gminy Kisielice. Jest rozsądny i wyważony i dlatego nie wchodzi z buldożerem jak to mają w zwyczaju środowiska kato-prawicy. Uczcie sie od niego !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czadomen 10 3 miesiące temuocena: 62% 

  Piramida pójdzie w pi.. du i bardzo dobrze. Pomnik to symbol stalinowskiego terroru na tych ziemiach, koniec kropka. Kto nie kuma ten cep. Co innego groby, od nich wara każdemu. Widać burmistrz mało wie o historii tych ziem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czadomen 9 3 miesiące temuocena: 38% 

  Alfred co ma pomnik wychwalający ruski totalitaryzm do budynków i infrastruktury. Nic nie kumasz, co? Dla ciebie to wsio rawno :-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alfred 8 3 miesiące temuocena: 60% 

  Ty za to wiesz o historii ziem wiele błaźnie i cepie. Nich rozpirzą też szkołę w Kisielicach bo niemiecka i zdemontują słupy elektryczne bo komunistyczne. Czujesz absurd prawicowy cepie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Komisarz 7 3 miesiące temuocena: 25% 

  Ruszczyk kombinuje z ewą wspolnotę iławsko-kisielicką ale tu ma rację. niech ruskie generały przyjeżdżają i pomnik pielęgnują. zawsze. choc raz bym zobaczył jak wygląda ruskij gienerał w ozdobnym stroju, ze wszystkimi stoma medalami na piersi któej za mało na tyle medali. ale w czapce niech przyjedzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lingard 6 3 miesiące temuocena: 86% 

  Piszesz jakbyś miał coś z garem! Skąd sie urwałeś? Trzeźwy jesteś całkiem ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dini 5 3 miesiące temuocena: 44% 

  Janusz lecz łeb, bo nazwisko masz polskie i skłonności także

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gołąbek 4 3 miesiące temuocena: 60% 

  Komentarz na poziomie typowo kisielickim.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łuki 3 3 miesiące temuocena: 28% 

  a czy Ryszczuk to polskie nazwisko?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MIlena 2 3 miesiące temuocena: 65% 

  Oj bardzo prymitywny sposób rozumowania, bardzo panie Łuki, prostacki powiedziałabym

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~antyŁuki 1 3 miesiące temuocena: 80% 

  czyżbyś coś sugerował ? co ma nazwisko do pomnika ? A tak na marginesie komu ten pomnik przeszkadza,chyba tylko ludziom chcącym za wszelką cenę "zwichrować" naszą historię.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKacze bagno
REKLAMAAutoblask
REKLAMAIowa
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2784 sekundy