REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 maja 2018, 09:14 komentarzy 6

(Fot. Gmina Nowe Miasto Lubawskie.)

W toku jest już budowa kolejnego odcinka ścieżki rowerowej prowadzącej po śladzie byłej linii kolejowej Tama Brodzka-Iława. Tym razem niespełna 5-kilometrowy odcinek ciągu dla jednośladów połączy Bratian i Radomno. Inwestycja ma wartość rekreacyjną, ale też historyczną - wskazuje inwestor, gmina Nowe Miasto Lubawskie. "Niegdyś nasi poprzednicy podążali tą trasą pociągiem, teraz my będziemy mogli przejechać się nią rowerem lub spacerować" - wskazują samorządowcy.

O otwarciu i oddaniu do użytku mieszkańców pierwszego odcinka ścieżki rowerowej, prowadzącej po śladzie byłej linii kolejowej Tama Brodzka-Iława informowaliśmy w ubiegłym roku. W lipcu 2017 ukończono budowę odcinka asfaltowego traktu, który połączył Bratian z granicą Nowego Miasta Lubawskiego. Ścieżka na tym etapie mierzy 1,8 km. Już wtedy samorządowcy zapowiadali kontynuację rowerowego projektu, w kierunku Iławy. Zależało to od pozyskania zewnętrznego wsparcia. Taką unijną dotację w wysokości 1,5 mln udało się pozyskać i roboty na odcinku Bratian-Radomno są już w toku. 

- Ścieżka o długości 4,68 km zacznie się na ulicy Grunwaldzkiej w Bratianie, a zakończy przy drodze powiatowej nr 1333N w okolicy Radomna - przybliża szczegóły samorząd gminy Nowe Miasto Lubawskie. - Oprócz utwardzenia nawierzchni ścieżki asfaltobetonem (obecnie jest podłoże żwirowo-tłuczniowe) zostanie utworzony niewielki parking wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla korzystających z  obiektu, tj.: zadaszone stoły z ławkami, ławki parkowe oraz stojaki na rowery. Miejsca skrzyżowań z  drogami oraz sama ścieżka będą oznakowane znakami pionowymi i poziomymi. 

Wykonawcą zadania jest, w wyniku wygranego przetargu, brodnickie Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane. Koszt inwestycji to 2,3 mln zł. Inwestor spodziewa się, że roboty dobiegną końca w lipcu tego roku.

A co z kolejnymi etapami inwestycji? Gmina Nowe Miasto Lubawskie nie ukrywa, że chciałaby, by trakt został doprowadzony aż do Iławy.

- Władze gminy Nowe Miasto Lubawskie, która zapoczątkowała pomysł i  jako pierwsza rozpoczęła jego realizację, w  dalszym ciągu będą zabiegać o owocną współpracę z  sąsiednią gminą Iława oraz doprowadzenie projektu do końca - informuje samorząd.

Trasa ścieżki prowadzącej po śladzie byłej linii kolejowej Tama Brodzka-Iława. Etap pierwszy, prowadzący z Bratiana do granicy z Nowym Miastem Lubawskim został już zrealizowany. Teraz trwa budowa dalszej części traktu na odcinku Bratian-Radomno. Władze gminy Nowe Miasto Lubawskie nie ukrywają, że celem jest ukończenie ścieżki - poprowadzenie jej aż do samej Iławy (źródło: Google Maps/Gmina Nowe Miasto Lubawskie).

Rowerowy projekt w gminie Nowe Miasto Lubawskie trwa. Teraz kolejny odcinek ścieżki, o długości niemal 5 km, połączy Bratian i Radomno (zdjęcia: Gmina Nowe Miasto Lubawskie).

REKLAMAabs2

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Marco Polo 6 4 miesiące temu

  Ścieżka rowerowa na odcinku Bratian - Radomno już funkcjonuje, spory ruch. Jest podpisane porozumienie na kolejny odcinek Radomno - granica powiatu nowomiejskiego. Dalej liczy na włodarzy iławskich. Może się uda przywrócić dawny szlak kolejowy 251 Tama Brodzka - Iława jako szlak rowerowy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mark 5 5 miesięcy temu

  Ścieżka biegnąca z NML do Radomna jest już chyba na ukończeniu i super. Gmina Iława mogła by się zainteresować przedłużeniem jej do Iławy. Tym bardziej że biegłaby w większości przez las. Chyba że się mylę. Czy ktoś coś wie o planach gminy Iława ? Przecież jesteśmy miastem turystycznym ! !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Asia 4 7 miesięcy temu

  A do Iławy nie będzie tylko do Radomna??????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lukas 3 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Ścieżka budowana jest również w stronę Brodnicy, w tej chwili w realizacji jest odcinek ścieżki w Nowym Mieście do Kurzetnika.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~waldir69 2 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Niestety już od dawna wiadomo, że Gmina Iława nie ma nawet w planach budowy "swojej części" tej drogi rowerowej w celu połączenia jej z Iławą. A szkoda...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bobbi 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Jak dla mnie to w Powiecie iławskim z drogami i szlakami rowerowymi jest kiepsko. Niby coś tam jest wyznaczone, ale nie widać motywacji to znajdowania nowych, interesujących tras (a ich jest pełno o czym wie średnio ogarnięty miejscowy rowerzysta) jak i promocji już istniejących. O powstawaniu ścieżek to już nie powiem - lipa straszna. Wszędzie stawiają siłownie na wolnym powietrzy gdzie nikogo potem nie widać, a ścieżek i dróg rowerowych brak. Taka pomysł poprowadzenia ścieżki jest świetny, i przydałoby się połączenie Iławy z Ostródą, co na pewno ożywiłoby ruch turystyczny!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3759 sekundy