REKLAMAKleks2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 maja 2018, 13:40 komentarzy 2

(Zdjęcia: Susz jest super!/Facebook.)

Nowy zarządca i nowe porządki na drodze łączącej Różnowo i Bronowo w gminie Susz. Niedawno, ku niezadowoleniu wielu lokalnych kierowców, namalowano tutaj linię podwójną ciągłą. Nie brakuje użytkowników, którzy wskazują, że to absurd. Na prostym jak strzała odcinku trzeba snuć się nawet za rowerem albo ciągnikiem? - pytają i dziwią się, czemu ma to służyć. Bezpieczeństwu - odpowiada administrator, olsztyński Zarząd Dróg Wojewódzkich, wskazując, że droga, choć prosta, ma groźne ubytki i wzniesienia. Ale jest też pocieszenie dla krytykujących nowe rozwiązanie. Ma ono tymczasowy charakter, a miejsca do wyprzedzania być może jeszcze się pojawią.

NOWA FUNKCJA. TERAZ RÓŻNOWO-BRONOWO TO GŁÓWNA DROGA

Wraz z początkiem tego roku zmienił się administrator i status drogi łączącej Różnowo i Bronowo w gminie Susz. Jak wyjaśnia nowy zarządca, ma to swoje konsekwencje.

- Przedmiotowy odcinek drogi (Różnowo – Bronowo) stał się drogą wojewódzką z dniem 1 stycznia 2018 r., gdy droga powiatowa nr 1275N przeszła w zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie nadał jej numer 613 - informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. - Z chwilą zmiany drogi powiatowej na wojewódzką, zmieniła się jej funkcja, jaką pełni w sieci drogowej. Jest to obecnie droga klasy technicznej G (główna). Klasa techniczna drogi określa m.in. minimalne parametry geometryczne drogi, które, z uwagi na bezpieczeństwo ruchu drogowego, muszą być dostosowane do prędkości miarodajnej. Z chwilą przejęcia drogi, ZDW rozpoczął prace utrzymaniowe, polegające na usunięciu zakrzaczeń i ubytków w jezdni oraz innych prac, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróżowania.

PROSTO, ALE SĄ WZNIESIENIA I NIEBEZPIECZNE UBYTKI W JEZDNI

W ocenie zarządcy droga w swoim obecnym kształcie nie pozwala na bezpieczne wykonanie manewru wyprzedzania, pomimo tego, że jest prosta.

- Obecna geometria tego odcinka nie spełnia minimalnych parametrów, zapewniających bezpieczeństwo manewru wyprzedzania - uważa ZDW. - Odcinek jest prosty w planie, ale w przekroju podłużnym charakteryzuje się łukami pionowymi (wzniesienia) oraz ukształtowaniem terenu, które ogranicza widoczność na łukach poziomych (zakręt). Różnica wysokości pomiędzy skrzyżowaniami w msc. Bronowo i Różnowo wynosi około 9 metrów. W dniu 30.03.2018 r., z uwagi na pogarszający się stan techniczny drogi, pomimo prowadzonych prac remontowych, niezbędne było wprowadzenie oznakowania ostrzegawczego o ubytkach w jezdni. Ubytki takie stanowią zagrożenie dla bezpiecznego poruszania się po drodze, mogą doprowadzić do wypadku podczas wyprzedzania (nagłe przyśpieszenie, konieczność nagłego hamowania itp.). Obserwacje potwierdzają, iż wyprzedzające pojazdy w dużym stopniu stwarzają zagrożenie wobec innych uczestników ruchu, w szczególności tych niechronionych (piesi, rowerzyści). Wprowadzenie linii ciągłej przekazuje kierowcom informację, aby wstrzymali się od wyprzedzania. Obecnie brak możliwości wyprzedzania nie stwarza utrudnienia w podróżowaniu, gdyż przejazd drogą, w zależności od prędkości (70-90 km/h), zajmuje do ok. 2 minut i 4 minuty w przypadku jadącego ciągnika rolniczego.

TYLKO NA JAKIŚ CZAS? BYĆ MOŻE BĘDĄ WYZNACZONE MIEJSCA DO WYPRZEDZANIA

Jak wynika z udzielonego nam komentarza, wprowadzona na całym odcinku drogi linia podwójna ciągła nie jest jeszcze stałą organizacją ruchu w tym miejscu. 

- Wprowadzone oznakowanie poziome w tej formie jest oznakowaniem czasowym i stanowi uzupełnienie oznakowania ostrzegawczego o ubytkach w jezdni; zostało wprowadzone na podstawie § 10 rozporządzenia w sprawie zarządzania ruchem i nie wymaga opinii Policji. Obecnie sporządzany jest projekt stałej organizacji ruchu, w którym specjaliści z zakresu inżynierii ruchu drogowego określą, czy na przedmiotowym odcinku można wyznaczyć miejsca do wyprzedzania - zapowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
 

REKLAMANotus_nowa

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~smigiel 2 6 miesięcy temu

    Najlepiej ją zamknąć jak jest niebezpieczna.Gdzie wczesniej była Dyrekcja drog?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~użytkownik dróg 1 8 miesięcy temu

    skoro ma duże ubytki i jest niebezpieczna a zarządca dróg zdaje sobie z tego sprawę to niech wyremontuję tą drogę ,na co nasze składki idą?? mniej do kieszeni niech biorą, miej premii a przede wszystkim mniej oszołomów którzy projektują dziwne wysepki czy linie ciągłe, każdy kierowca,użytkownik silnika spalinowego płaci w paliwie drogowe, tak krzyczeli wrzućmy opłaty drogowe w paliwo będą piękne drogi, są piękne ale nie drogi tylko zarządców drug samochody i wille ......................

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6908 sekundy