REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 czerwca 2018, 13:10 komentarzy 11

(Fot. Info Iława.)

Pomimo pozytywnej rekomendacji miejskiej Komisji Problematyki Społecznej na czerwcową sesję całej rady nie zostanie przygotowany projekt uchwały w sprawie dopuszczenia możliwości legalnego wypicia piwa na "dzikiej" plaży. Spora część radnych i burmistrz Adam Żyliński uważają, że sprawa wymaga jeszcze przemyślenia i szerszej dyskusji. Iławski samorząd deklaruje gotowość wyznaczenia w mieście publicznego miejsca, gdzie można byłoby zgodnie z prawem wypić napój z procentami. Ale niemal z pewnością nie będzie to plaża przy ulicy Kajki, bo - jak argumentują przeciwnicy - woda i promile to niezwykle niebezpieczne połączenie. Zamiast "dzikiej" zaproponowano bulwary nad Małym Jeziorakiem na wysokości amfiteatru.

"Legalne piwo na dzikiej plaży w Iławie!" - to postulat młodego (ale już pełnoletniego) iławianina Grzegorza Bukowskiego. W petycji autor apeluje do burmistrza o "wyznaczenie terenu plaży przy ulicy Kajki w Iławie jako terenu publicznego, na którym można spożywać alkohol o objętości do 6,5%". Dokument, który poparło 160 osób, mieszkaniec miasta złożył w iławskim ratuszu. Ku pewnemu zaskoczeniu wielu osób (w tym również niektórych radnych) w maju pozytywną rekomendację wydała w tej sprawie miejska Komisja Problematyki Społecznej. Ale na razie petycja nie będzie przedmiotem głosowania całej rady - dowiadujemy się podczas czerwcowego posiedzenia innej miejskiej komisji, zajmującej się budżetem i finansami. W miniony wtorek miała miejsce nieformalna dyskusja radnych na ten temat - petycja nie była formalnie procedowana ani poddana pod głosowanie. 

Temat rozpoczął przewodniczący komisji Roman Brzozowski, proponując dyskusję i prosząc o zajęcia stanowiska przez burmistrza.

- Nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania, ale też nie będę ortodoksyjnie tego zabraniał. Warto wspólnie zastanowić się nad tym pomysłem, być może poszukać innego miejsca dla jego realizacji. Plaża jest i tak dość dużym źródłem problemów i skarg, a pamiętajmy, że trzeba byłoby tam zapewnić dodatkowe kosze, toalety - skomentował Adam Żyliński, dodając, że biorąc pod uwagę terminarz posiedzeń iławskich komisji i rady, wprowadzenie "legalnego piwa" w tym sezonie letnim raczej nie będzie już możliwe. Natomiast pozostawił otwartą furtkę, jeśli chodzi o rok kolejny.

Następnie głos zabrała radna Ewa Jackowska, zbulwersowana propozycją Grzegorza Bukowskiego.

- Jestem bardzo za młodymi ludźmi, ale ten pomysł jest dla mnie całkowicie chybiony, wręcz niebezpieczny - skomentowała. - Kto będzie odpowiadał za porządek, a nawet za ewentualne tragedie, takie jak utonięcia? Jest tam przecież plac zabaw, gdzie bawią się dzieci. Ja nie życzę sobie oglądania w takim miejscu alkoholowych imprez.

Zgodziła się z tym Janina Okołowska, która powiedziała krótko: tam, gdzie jest woda, nie ma miejsca na alkohol. 

Wypowiadał się też radny Grzegorz Przytuła, który swoją opinię na temat "legalnego piwa" oparł na sondzie wśród młodych ludzi, jaką przeprowadził na "dzikiej" plaży w Iławie.

- Zapytałem tam 10 nastolatków o ich zdanie w tej kwestii. 8 z nich było przeciw tej lokalizacji, twierdząc, że jeśli wprowadzać możliwość spożywania alkoholu w wybranym miejscu publicznym, to na pewno nie tutaj, że należy poszukać bardziej stosownej lokalizacji - przekazał.

Z konkretną propozycją takiego miejsca wyszedł radny Jerzy Sochacki. Jego zdaniem idealnie nadają się do tego bulwary na Małym Jeziorakiem, gdzie, jak mówił, sam często spotyka się i rozmawia ze znajomymi, a możliwość wypicia piwa dla wielu osób mogłaby być przyjemnym uzupełnieniem takiego spotkania. 

Inni radni przyznali rację koledze. Faktycznie, obawy o bezpieczeństwo są tu znacznie mniejsze, ponieważ Mały Jeziorak nie pełni funkcji kąpielowych, a w pobliżu jest miejski amfiteatr, gdzie iławianie gromadzą się w celach rozrywkowych.

Adam Żyliński komentuje, że pomysł wygląda na propozycję do przyjęcia dla wszystkich. Burmistrz zapowiada, że wprowadzenie możliwości legalnego wypicia piwa w tym miejscu jest prawdopodobne, ale mowa już o kolejnym, a nie tegorocznym sezonie letnim.

Legalne piwo w miejscu publicznym w Iławie? Iławski samorząd ostatecznie nie zgadza się, że plaża przy ulicy Kajki jest do tego dobrym miejscem, ale też nie przekreśla postulatu młodego iławianina. Być może pomysł zostanie wcielony w życie w przyszłym roku, na bulwarach nad Małym Jeziorakiem na wysokości amfiteatru.

REKLAMANotus_nowa

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Jak 11 7 miesięcy temu

  Czy przypadkiem to nie jest jakiś temat zastępczy? Czy doprawdy nie ma poważniejszych spraw w naszym mieście?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smakus I 10 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Gdziekolwiek ale żeby było można. W lokalach jest zamiast piwa jakiś alkoholizowany napój z bąbelkami tzw. koncerniak. Piw zrobionych tradycyjną metodą, zamiast HGB, nie sprzedają. A jak ktoś lubi dobre piwo to musi pić w domu, inaczej może być problem. Niech nawet sprzedają pozwolenia z automatu np. za 1zł - nakleja się na butelkę i można pić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 9 7 miesięcy temuocena: 67% 

  Zarówno pomysł przyzwolenia na alkohol na plaży czy tym bardziej na bulwarze jest co najmniej idiotyczny. Przy bulwarze jest kilka lokali ze stolikami na zewnątrz. Jeszcze przyzwolić na picie na ławeczkach to już poroniony pomysł. To samo tyczy się plaży, która i tak jest mała. Wybory wyborami ale radni miejcie trochę oleju w głowie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomas 8 7 miesięcy temuocena: 67% 

  Gdyby prawo w polsce (policja, straz) potrafila dzialac tak jak powinna, to nie byloby problemu z pozwoleniem picia w takich miejsach. Niestety realia sa takie, ze jak z czyms sobie nie radzimy - wystarczy to zakazac i nie ma problemu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomas 7 7 miesięcy temuocena: 33% 

  A co tu masz takiego specjalnego do wytlumaczenia?? A chodzi o to, ze skoro policja nie radzi sobie z nawalonymi osobami, to najlepiej wogole zakazac picia w miejscu publicznym. Nie potrafia egzekwowac prawa. Tyle. Gdyby potrafili, to normalna osoba potrafiaca sie zachowac moglaby sobie piwo na lawce wypic, a draca morde hołota szybko by zostala ochlodzona przez policje. Niestety jest tak, ze policja nie radzi sobie z takimi sytuacjami i lepiej wogole zakazac picia w takich miejscach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 6 7 miesięcy temuocena: 33% 

  Możesz rozszerzyć swoją wypowiedź? Jestem jej ciekaw.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ormowiec 5 7 miesięcy temuocena: 78% 

  załóżmy ze nad bulwarem bedzie moża pić piwo, to znaczy że te wzmocnione też. Te z młotkiem. WYSTARCZY ZE PRZYCHODZIMY Z BUTELKĄ PIWA, ALE CO W SRODKU ...? Owszem na wolnej przestrzeni przed wodą nad Małym Jezirakiem tak, ale w jednym miejscu, tj na specjalnej przy kawiarni przestrzeni, ze stolikami i krzeselkami. Inaczej to kazdą ławeczce będą okupowac pijący, czytaj nachlani.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sh 4 7 miesięcy temuocena: 80% 

  Nad małym Jeziorakiem to brakuje lokali, tak jak to ma miejsce w Ostródzie, można sobie tam usiąść, coś zjeść i popatrzeć na wodę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lobotomy 3 7 miesięcy temuocena: 58% 

  Adam nie sprzeciwisz się bo chcesz rozpaczliwie jeszcze jednej kadencji, więc złożymy więcej wniosków, (...)

  Edytowany: 7 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ina 2 7 miesięcy temuocena: 44% 

  Ludzie! !!!!!! To już czysta paranoja. RADNI chcą wyrazić zgodę na legalne picie piwa na ogólnodostępne j plaży miejskiej .Jakie to będę skutki nie trzeba długo czekać. PROPONUJĘ aby radni swoich bliskich/dzieci .wnuki/ poili piwem i zostawili na plazy A odebrali ich po wyciagnieciu przez sluzby ratunkowe z wody Wtedy porozmawiamy !!!!!!!! TRAGEDIA .RADNI BEZRADNI JUZ CZAS WYMIENIC WAS NA NA LUDZI KTORZY MYSLA!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 1 7 miesięcy temuocena: 80% 

  Czytaj ze zrozumieniem a dopiero komentuj. Ok taka mała rada na przyszłość.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4907 sekundy