REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 czerwca 2018, 16:12 komentarzy 24

(Fot. Info Iława.)

Wbrew rozporządzeniu Rady Ministrów rządu PiS z 15 maja tego roku oraz apelom burmistrza Iławy podczas swojego dzisiejszego posiedzenia Rada Miejska w Iławie nie wyraziła zgody na obcięcie pensji Adama Żylińskiego. Radni, którzy zagłosowali przeciwko, sprzeciwili się w ten sposób nieuprawnionej ich zdaniem ingerencji rządu w sprawy samorządu.

"Bo im się należało!" - od tych nie najlepiej przyjętych przez opinię publiczną słów Beaty Szydło, dotyczących nagród dla ministrów, symbolicznie rozpoczął się proces cięcia pensji funkcjonariuszy publicznych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Po wizerunkowej wpadce ministrowie musieli przekazać swoje nagrody na cel charytatywny, ale na tym rządzący nie poprzestali. Rozporządzenie Rady Ministrów rządu PiS z 15 maja tego roku o 20% obniża wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

"Po kieszeni" miał dostać także burmistrz Iławy Adam Żyliński. Gdyby uchwała została przegłosowana, to jego miesięczne wynagrodzenie spadłoby o 1 745 zł.

- Ustala się Panu Adamowi Żylińskiemu - Burmistrzowi Miasta Iławy wynagrodzenie miesięczne w kwocie 10 620 zł - czytamy w projekcie procedowanej dzisiaj przez Radę Miejską w Iławie uchwały, która w kolejnych punktach precyzuje, że na taką wypłatę składać się miało wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4 800 zł oraz dodatki: funkcyjny, specjalny i za wieloletnią pracę.

Uchwała jednak przepadła w głosowaniu. 11 radnych zagłosowało przeciw, były też cztery głosy wstrzymujące się i kolejne cztery za. Tym samym, przynajmniej na razie, wynagrodzenie burmistrza Żylińskiego zostanie utrzymane na dotychczasowym poziomie 12 365 zł miesięcznie (w tym 6 000 zł to wynagrodzenie zasadnicze).

Rozporządzenie jest nieuprawnioną ingerencją rządu w sprawy samorządu, a o wynagrodzeniu burmistrza powinni decydować mieszkańcy za pośrednictwem swoich radnych - to argumenty przeciwników przedmiotowej uchwały, radnych Ryszarda Kabata, Elżbiety Prasek, Grzegorza Przytuły i Edwarda Bojko. 

Inne stanowisko zaprezentowali m.in. radni Anna Zakrzewska i Wiesław Burdyński. Stwierdzili, że skoro pojawiło się rozporządzenie w tej sprawie, to obowiązkiem rady jest wdrożenie stosownych przepisów. Wskazali też na to, że sam burmistrz apelował o przyjęcie przez radę uchwały zmniejszającej jego uposażenie.

- Przyjmuję to rozstrzygnięcie radnych bez entuzjazmu. Pozostaje kłopot, bo nie wiadomo, jak dalej potoczy się ta sprawa - skomentował na koniec Adam Żyliński.

Zgodnie z przedmiotowym rozporządzeniem wynagrodzenie wójtów, prezydentów miast i burmistrzów powinno mieścić się w nowych, przyjętych limitach od 1 lipca. Jak sygnalizowała podczas posiedzenia miejskiej Komisji Problematyki Społecznej kadrowa iławskiego ratusza Wiesława Młotkowska, jeśli stosownych rozwiązań prawnych nie wdroży lokalny samorząd, to może to zrobić wojewoda,  poprzez tzw. wykonanie zastępcze. 

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANotus_nowa

24Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Jan 24 8 miesięcy temuocena: 22% 

  Jak czytam te wyniosłe refleksje Pana Kopaczewskiego, to mnie mdli. Wszechwiedzący, nieomylny, czyżby z Pisu? Oni tak mają. Ja zaś mam odmienne zdanie. Od kilku lat jesteśmy świadkami pisania ustaw na tzw kolanie i zatwierdzaniu ich późną nocą. Bubli prawnych nie sposób zliczyć. Jaką mamy pewność że obniżenie wynagrodzenia burmistrzom to nie kolejny prawny szmelc? Wszem i wobec mówi się, że to rozporządzenie jest niezgodne z konstytucją i o tym również wspominał radny Kabat. Dlaczego nasi radni mają być jak grzeczne cielaczki na łańcuchu Jarosława ? Bo Pan Kopaczewski tego żąda? Wolne żarty. Niemniej jednak te rozporządzenie powinno być wstępem do dyskusji na temat zbyt wybujałego uposażenia naszego włodarza. Zmniejszenie winno być o połowę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tom 23 8 miesięcy temuocena: 82% 

  Tutaj akurat zgadzam się z Dawidem. Które konkretnie zapisy ustawy zasadniczej łamie wprowadzone prawo?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dawid Kopaczewski 22 8 miesięcy temuocena: 85% 

  Janie, mam prawo wyrażać swoją opinię, jak każda inna osoba, ale przejdźmy do konkretów: nigdy nie byłem w PIS, nigdy nawet na nich nie głosowałem. Powiedz proszę, dlaczego to nowe prawo łamie Konsytucję? Tak konkretnie, który artykuł?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ech... 21 8 miesięcy temuocena: 100% 

  W którym miejscu ten akt prawny łamie Konstytucję? Ja tylko notorycznie słyszę, że coś łamie, ale jak zapytać który punkt konkretnie to cisza jak makiem zasiał ;-).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dawid Kopaczewski 20 8 miesięcy temuocena: 77% 

  Przerażające jest to, że radni nie przestrzegają prawa. Oczywiście to Rada decyduje o wysokości zarobków burmistrza, ale w ramach limitów, które ustanawia parlament. To chyba oczywiste. Skoro nie chcą obniżyć pensji zgodnie z obowiązującym prawem, to może niech podwyższą do 20 czy 30 tysięcy, skoro za nic mają prawo? Nie jestem zwolennikiem PIS, nie podoba mi się ta ustawowa obniżka, ale skoro zostało to przyjęte, to powinno się respektować prawo. Pytam dalej: skoro Rada nie przestrzega prawa, to czy i ja nie muszę prawa ustanowionego przez Radę przestrzegać?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ormowiec 19 8 miesięcy temuocena: 50% 

  A co mnie obchodzi pensja waszego Burmistrza. Ważne że niedołęgi z Senegalem przerypali. Tacy wielcy tacy wyszkoleni, tacy faforyzowani, 10 druzyna na swiecie, a tu masz. Dzicy ją wykopali jak chcieli. Columbowie dobiją i curik nazad do swoich klubików by kasiorę grzać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rYKS 18 8 miesięcy temuocena: 80% 

  Adamie Żyliński czy twój cwaniacki ruch aby nie był następujący: odgrywam szopkę z pozornym zamiarem obniżenia sobie pensji zgodnie z nakazem odgórnym, w rzeczywistości dogaduję swoich i oni odrzucają uchwałę. Wszystko wygląda dobrze pod publiczkę a ty zachowujesz pensję 13.000 zł. Czy masz nas za idiotów, sprawa jest jasna dla średnio rozgarniętego wyborcy. Aż tak trudno ci się rozstać z tymi drobnymi. Uchwała pójdzie do kosza i tak, a ty zwrócisz coś zjadł. Pamiętam jak na początku kadencji jak eś wyciągnął łapę po 13,000, to mówiłeś , ze ne będziesz sztucznie nabijał pensji delegacjami, czy miałeś na myśli: dajcie mi maxa bo będę wyłudzał z kasy miasta kasę z delegacji ?! NIEPOJĘTY BRAK DYPLOMACJI !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JA 17 8 miesięcy temuocena: 43% 

  PRECZ Z pis !!!!!!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~latarka 16 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Je.....Ć pis

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hmmmm 15 8 miesięcy temu

  Zapewne jestes nienormalny i chcesz aby dalej bylo nienormalnie. Jezeli ci sie w PL nie podoba to jedz na zachód. Lizac rowy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Barbara 14 8 miesięcy temuocena: 80% 

  Dziękuję Państwu radnym za podwyższenie uchwałą z lutego 2018r opłaty za usługi opiekuńcze z 9 zl na 18 zl. Moja emerytura wzrosła o 37 zl BRUTTO!!!!!!!!!!!!!! A władza się wyżywi. Barbara Klinicka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~9 13 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Halina Ja również pragnę podziękować radzie miasta za 100% wzrost opłaty za usługi opiekuńcze. Przed podwyżką opłata wynosiła 150 zł/mc zaś obecnie 300 zł/ mc. Nie jestem w stanie tyle zapłacić przy niewielkiej podwyżce renty. Jestem zmuszona zawieszać wykonywanie usług opiekuńczych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyborca 12 8 miesięcy temuocena: 60% 

  Panie i Panowie radni, przypominam że zostali państwo wybrani aby służyć społeczeństwu, nie burmistrzowi. To są pieniądze wyborców, burmistrz nie przynosi żadnego dochodu i powinien zarabiać znacznie mniej niż 160 000 rocznie. Wg mnie powinien zarabiać średnią jaką zarabiają mieszkańcy zarządzanego miasta, wtedy by się starał poprawić byt mieszkańców, nie tylko swój..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 11 8 miesięcy temuocena: 55% 

  Drodzy ,niedouczeni radni miejscy,prawo powszechnie obowiązujące czyli m.in.rozporządzenia obowiązuje również samorządy.Wojewoda uchyli uchwałę rady miejskiej i tyle.Wstyd!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Max 10 8 miesięcy temuocena: 45% 

  Bo radni mają w dupie swoich wyborców, tylko kasa się dla nich liczy. Przyjdą wybory niedługo to się kochani radni policzymy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek Rudy. 9 8 miesięcy temuocena: 86% 

  Bez przesady z tą kasą. Aż tyle dieta radnego nie wynosi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rysiek z klanu 8 8 miesięcy temuocena: 70% 

  Radni powinni się zastanowić, czy prawo, choć kulawe, powinno się respektować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek z Rudego 7 8 miesięcy temuocena: 83% 

  Lokalny bunt przeciw władzy... Widać kto do jakiej bramki strzela. Akurat PiS bardzo ciekawie to sobie wymyśliło i to za pewne umocni sondażowe 40%. Niezłe posunięcie. Czekam na ankietę na Infoiława :-).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 6 8 miesięcy temuocena: 56% 

  Klika starych dziadów rządzi od lat miastem i nie dadzą sobie krzywdy zrobić. Pora na zmiany.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca III 5 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Wyborco II. A ja nie chce żeby mi obce kraje czy eurokołhoz wsadzali nosa w nasze Polaków sprawy. Wolę żeby mi Prezes wprowadzał silną narodową Polskę niż Timermansy czy inne lewacko liberalne oszołomy ustalały szkodzace Polakom rozwiązania np. dotyczące prawa, ideologi czy religii. A jeżeli chodzi o Żylińskiego to jak zwykle rozegrał to pod publiczkę a ciemnotę to kupi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek Rudy 4 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Asior, no właśnie słuchy wśród społeczeństwa chadzają, że czekają na nowe twarze. Bardzo nowe i nie związane z poprzednimi kadencjami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~asior 3 8 miesięcy temuocena: 44% 

  Załóż komitet wyborczy, zdobądź kasę na wybory i startuj. Może Ciebie, młodego, ludzie wybiorą. Tylko żebyś później rozróżnił kasę publiczną od swojej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca II 2 8 miesięcy temuocena: 53% 

  Zmiany należy zaczynać od góry.Niech pisuarowscy politycy,na czele z prezesem,"nie wchodzą z butami" w nie swoja działkę.Niech ich działania nie są kierowane "pod publiczkę".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Troy 1 8 miesięcy temuocena: 73% 

  Do Infoiława: to może niech się "lud" wypowie i zrobicie ankietę w tej sprawie. Czy należy obniżać wynagrodzenie czy nie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4967 sekundy